Miłość Leny

Seria: Europejki
Wydawnictwo: Czarne
Lenas Liebie
8387391964

Do rodzinnego miasteczka na pogrzeb matki przyjeżdża Lena, ekscentryczna aktorka. Spotka tu swojego szkolnego chłopaka, który właśnie przestał być księdzem, i Dahlmanna, który był wielką miłością jej matki. Co czujemy, gdy niemożliwe staje się możliwe? Co sprawia, ze przeszłość ożywa? Kiedy tracimy coś ostatecznie? Czy istnieje przeznaczenie? Gdzie szukać sensu życia? Wiele odpowiedzi Lena znajdzie w Polsce - będzie jednak musiała postawić nowe pytania...
"Ten, kto opowiada, stawia pytania. Kto przestaje opowiadać przekazuje pytania dalej. 'Miłość Leny' należy do tych rzadkich powieści, które żyją w nas własnym życiem, także wówczas, kiedy przeczytaliśmy książkę do końca. 'Pisanie to cudowne nieszczęście' – mówi autorka. Ośmielę się uzupełnić: czytanie też".
"Die Zeit"

"Zwięzły, rzeczowy język, oszczędne operowanie rekwizytami pozwala autorce uchwycić atmosferę konkretnego czasu i miejsca w taki sposób, że czytelnik nie może jej nie ulec".
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"

"Judith Kuckart konfrontuje swoich bohaterów z wielkimi tematami: miłość (i to, że jest ona niemożliwa), seksualność, nazizm; pyta, jak wspomnienie ma się do teraźniejszości. Jej nowa, czwarta powieść, także krąży wokół wszystkich tych kwestii. I tylko dzięki narratorskiemu kunsztowi autorki nie zakręci nam się w głowie. Jej proza dotyka tego, co w nas najgłębiej ukryte, a to, co odsłania pozostawia tajemniczym".
"Frankfurter Rundschau"

"Judith Kuckart ma niewiarygodną zdolność obserwacji wszystkimi zmysłami i niezwykłą wrażliwość na piękno zaczarowane w każdym centymetrze sześciennym otoczenia".
Sandra Śnieg "Lampa"

źródło opisu: Czarne, 2004

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Ania | 2011-06-29
Przeczytana: czerwiec 2011

Doczytałam do 100 strony i muszę odłożyć.Naprawdę bardzo bardzo rzadko nie przeczytam książki do końca.Na tą po prostu szkoda mi czasu, nic w niej się nie dzieje, nie wiem o czym czytam, totalna porażka;-(

Smig | 2011-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 21 lipca 2011

Mam bardzo podobne odczucia jak czytalniczka Ania - dobrnęłam do setnej strony i książka nie przekonuje mnie, że warto ją czytać dalej i czekać na moment,gdy stanie się głęboka i poruszająca. Całość chaotyczna, nie osadzona w czasie, bohaterowie jakby "wyrwani z kontekstu" i zagubieni w historii jaką - bez skutku - próbuje nakreślić J.Kuckart. Może skreślam ją zbyt pochopnie, ale póki co - rezygnuję i odkładam na półkę.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2010