Russkaya

Czasem kończysz związek, zatrzaskujesz drzwi i wracasz do domu, a tam oprócz nowej pracy czekają na ciebie zwłoki. Czekają, żebyś odkrył ich tajemnicę. Czasem budzisz się w szpitalu i nie pamiętasz kompletnie nic - tylko ją. Blondynkę pachnącą fiołkami. Czasem słyszysz, że zabiłeś człowieka i chociaż wiesz, że to nieprawda, mimowolnie zaczynasz w to wierzyć... Trzynaście opowieści,...

Trzynaście opowieści, trzynaście scen z życia, trzynaście miejsc i czasów. I ten jeden wspólny mianownik - walka bez hamulców, na pełnej prędkości, bark w bark. Nieważne, czy jesteś kibicem żużla, czy o "czarnym sporcie" nie wiesz kompletnie nic. Nieważne, kim się czujesz i jakim językiem mówisz. Daj się porwać pasji i szaleństwu. W jednej chwili możesz zostać mistrzem albo w pogoni za marzeniami stracić to, co najcenniejsze.
Wchodzisz w to?

źródło opisu: facebook.com/czarnaksiazka

źródło okładki: google

Siemomysła | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Intrygująca w swej oryginalności. W końcu jak wiele powstało opowieści krążących wokół żużla? A tu mamy 14 opowiadań, których bohaterami są żużlowcy i ich bliscy. Teksty są różne - pomiędzy nimi takie, jakich można się spodziewać: o zwycięstwach, o przegranych, o dramatach na torze, ale są także takie, które zagłębiają się w sprawach prywatnych, mówią o uczuciach, o dylematach moralnych, pojawia się opowieść kryminalna. Napisane lekko i pełne szczegółów przybliżających laikom czarny sport. Czuć że autorka wie o czym pisze, że to część jej życia. Dobry kawałek sportowej fikcji.

An-Nah | 2016-11-03

No dobrze, napisanie recenzji tej książki łatwe nie będzie. Więc może zacznę od odrobiny historii.

Jakieś dziesięć lat temu trafiłam w internecie na opowiadania pewnej młodziutkiej autorki, wówczas jeszcze licealistki. Charakteryzowały się dwiema rzeczami: po pierwsze, były bardzo dobrze napisane, o wiele lepiej, niż większość licealnej twórczości możliwej do znalezienia w internecie. Po drugie, opowiadały o temacie bardzo egzotycznym, przynajmniej z punktu widzenia osoby, która oglądania sportów nie uznaje: o żużlu. Ale ta egzotyczna tematyka mi nie przeszkodziła. Zaczęłam autorkę śledzić, bo miała potencjał. Minęło dziesięć lat, autorka potencjał rozwinęła, pisze coraz lepiej, próbując różnych konwencji - ale do tematyki żużlowej cały czas wraca. Z wydawcami na razie nie ma szczęścia - szczerze wierzę, że to się zmieni i że Czarna Książka się do tego przyczyni.

Odstrasza cię tematyka? Niepotrzebnie! Żużel to dla autorki tło dla dobrze skonstruowanej psychologii postaci i...

Gerreth | 2016-11-05
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 15 października 2016

Nieco ponad rok temu dostałam do przeczytania klawiaturopis powieści „Bezdroża publiczne” Joanny Krystyny Radosz i było to moje pierwsze spotkanie z żużlem w literaturze. Zachwycił mnie ten pomysł, a jeszcze bardziej łatwość, z jaką dzięki talentowi autorki weszłam w żużlowy świat. Później dorwałam w swoje chciwe łapki doskonałą „Szkołę wyprzedzania” (recenzja na blogu) i przepadłam całkowicie. Nic więc dziwnego, że gdy pojawiła się możliwość zrecenzowania antologii „Czarna Książka”, skwapliwie z niej skorzystałam.

„Czarna książka” to zbiór trzynastu zbiór opowiadań. Nie będę ich omawiać, żeby nie odebrać czytelnikom przyjemności samodzielnego odkrywania zawartych w nich tajemnic, powiem tylko, że znajdziemy tu różnorodnych bohaterów borykających się z szeroką gamą problemów, i to wcale nie żużel jest wśród nich wiodącą kwestią, choć z każdej stronicy przebija fascynacja autorki tym sportem.

Myślę, że wiele osób wyobraża sobie żużlowców podobnie jak kiedyś ja – niewysocy...

Suomi | 2017-04-09
Przeczytana: 13 lutego 2017

Stali czytelnicy mojego bloga mogą się orientować, że swoją przygodę z internetową działalnością twórczą rozpoczęłam od pisania opowiadań (potocznie nazywanych fanfiction) o skoczkach narciarskich. W szerszej perspektywie miałam do czynienia jedynie z tym sportem i na nim najlepiej się znam, a o żużlu wiem jedynie, że to wyścigi motocyklowe na nawierzchni o takiej samej nazwie. Niemniej, kiedy otrzymałam propozycje zrecenzowania zbioru opowiadań, w których głównym bohaterem jest właśnie czarny sport, zgodziłam się i pewnie zastanawiacie się teraz dlaczego. Odpowiedź jest bardzo prosta - ponieważ zostały napisane przez młodą, polską autorkę, która rozpoczynała dokładnie w taki sam sposób jak ja, miała w sobie mnóstwo odwagi, aby wydać książkę o sporcie niszowym i udało jej się.

Całość na: http://suomianne.blogspot.com/2017/02/czarna-ksiazka-antologia-opowiadan.html

M-E | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Pani Joannie Krystynie Radosz bardzo dobrą reklamę zrobili komentujący transmisję ze Speedway Best Pairs w Toruniu. Dzięki temu zainteresowałem się tematem i pobrałem za darmo ebooka.

Self-publishing, za darmo, całość w klimatach żużlowych, w dodatku dosyć młoda Autorka... może być różnie. No nic to - zakładamy kask i jedziemy!

Seria opowiadań, w których część bohaterów jest wspólna. Zawodnicy doświadczają sukcesów, porażek, walczą, mają problemy sportowe i osobiste, kontuzje - ot, życie żużlowca.
A postaci są całkiem ciekawie zarysowane, wielowymiarowe.
Forma antologii opowiadań o Żużlowersum niezupełnie sprzyjała szybkiemu czytaniu, ale fakt, że pomiędzy opowiadaniami nie szukałem sobie przerywników w postaci innych książek, świadczy bardzo dobrze o "Czarnej książce".
Widać, że Autorka po prostu lubi żużel i jego otoczkę. Wprawdzie w wielu miejscach opisanych w opowiadaniach nie byłem i raczej mało prawdopodobne by udało mi się je kiedykolwiek odwiedzić, ale czytając miałem...

Własnej książki oceniać nie będę, ale polecam do czytania tym, którzy szukają w literaturze czegoś nowego :)

speed | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018