Chłopiec zwany Gwiazdką

Zysk i S-ka
2016-11-07
2016-11-07
Ernest Bryll, Marta Bryll
Boże Narodzenie elfy gwiazdka marzenie niebezpieczeństwo dla dzieci prezent przygoda przyjaźń Święty Mikołaj Wigilia

Magia istnieje, wystarczy w nią tylko uwierzyć

To książka na podstawie, której nakręcono film. Ja oglądałem najpierw film, a potem dopiero czytałem książkę.

Ta książka opowiada o tym jak Mikołaj postanawia wybrać się w podróż, aby odnaleźć ojca, który obiecał mu, że wróci po trzech miesiącach, a po pięciu nie wracał. Odnajduje go, lecz nie było mu już dane z nim żyć. Po latach zostaje Ojcem Gwiazdką, Dziadkiem Mrozem, a u nas… Świętym Mikołajem.

Warto przeczytać tę książkę, ponieważ poniekąd poznajemy historię Świętego Mikołaja, latamy na reniferze i przeżywamy ekstra przygodę.

Najbardziej podobało mi się jak Mikołaj został Ojcem Gwiazdką.

Michał (lat 11)

2052

Ja chyba nie lubię książek Matta Haiga :(.

W ogóle do mnie nie trafiła. Oglądałam film i był przecudowny i chciałam znowu przeżyć tamtą magię, a tu bach, było mi obojętne, co się stanie. Sezon na filmy świąteczne już w sumie w pełni i nie wiem, czy to za szybko dla mnie na świąteczne książki, czy ja serio ich nie lubię (na ogół nie czytam w ogóle),czy to kwestia pióra Matta. Nie wiem, ale jestem okropnie rozczarowana.

Ja chyba nie lubię książek Matta Haiga :(.

Przyjemna książka przyjemna książka Przyjemna książeczka. Dobrze się jak czytało.

Książka o tym jak to Mikołaj był małym Mikołajem, jak to się stało, że stał się tym świętym, którego uwielbiają wszystkie dzieci (i nie tylko). Książkę ciekawie się czytało choć były dwa może trzy momenty, które mnie przerażały na tyle, że zastanawiałam a e czy przeczytać swoim małym dzieciakom.

Piękna i wzruszająca historia, nie tylko dla najmłodszych. Fajna lektura na świąteczny czas. Pobudza emocje i zmusza do refleksji nad prawdziwym sensem świąt i życia. Polecam.

Szybko się czyta, ale mogłaby być lepsza. Za mało świątecznego klimatu i niektóre wątki były kompletnie niepotrzebne.

Przepiękna książka, nie tylko dla dzieci. Szybko mi przy niej mijał czas. Wypełniona uczuciami, nie tylko pozytywnymi. Pełna nadziei, miłości, dobroci. Po obejrzeniu filmu stwierdzam, że nie odbiega on od książki. Warto i przeczytać i zobaczyć.

Mieszanka realizmu ludzkiego, prawdy o życiu i magii oraz możliwościach, które każdy z nas ma, okraszone wszystko pięknymi mądrościami. Gorąco polecam, nawet dla zerowkowiczow i młodych szkolniakow.

Z historią „chłopca zwanego gwiazdką” pierwszy raz zetknęłam się rok temu w wersji filmowej i w tamtej chwili postanowiłam zapoznać się z wersją książkową. I tak jak w filmie byłam zachwycona zimowo/świątecznym klimatem tej opowieści tak w książce mi go zabrakło i nie odczuwałam go ani trochę, przez co cała ta historia trochę mi się dłużyła, a szczególnie już na samym końcu, bo spodziewałam się bardziej klimatycznej książki. Ale mimo to była to naprawdę ciekawa opowieść dla małego, jak i dużego czytelnika, która ukazuje nietypowe spojrzenie na historię Świętego Mikołaja z interesującą fabułą, bo sama idea elfiego jaru i magicznych stworzeń była dla mnie niespotykana. Jest to także książka trochę niecodzienna, bo nie ma w niej pięknych i słodkich motywów, jak to przy książkach o świętym Mikołaju bywa, tylko jest w niej pełno smutku, żalu i okrucieństwa

Dość niespotykana świąteczna książka skierowana głównie dla dzieci, choć jej targetem ze względu na treść powinna być młodzież (ale ta wierząca jeszcze w magię). Jest przepięknie wydana, z dużą ilością światła na stronie, dobrą ilością tekstu w stosunku do grafik, ale zawiera w sobie dość mroczną, brutalną i momentami krwistą opowieść.

Po okładce i zachwytach na skrzydełkach czy też na tylnej stopce okładki, nie spodziewałam się tego, co ostatecznie w książce zastałam. „Chłopiec zwany gwiazdką” to mroczna, ale też z drugiej strony przyjemna i „lekka” opowieść o przeszłości Świętego Mikołaja i początkach jego działalności. Jest w niej wiele momentów, które mnie zaskoczyły swoją brutalnością, sprawiły, że niejednokrotnie musiałam przerywać lekturę by zastanowić się czy czytam faktycznie książkę typowo należącą do literatury dziecięcej. W powieści spotykamy wiele postaci, każda ma swoją osobowość i cechę indywidualną, dość sprzeczną z tym, co o danej społeczności uważamy (dobrym przykładem jest Wróżka Prawdy, która odczuwa euforię, gdy sprawi, że komuś dosłownie wybuchnie głowa). Większość bohaterów jest tak niejednoznaczna, że przez wiele stron zastanawiałam się co o tym powinnam myśleć i czy w ogóle mi się to podoba (wszak to dość nietypowe w tego typu powieściach). Jak wyżej, historia naprawdę jest makabryczna i wartościowa dla starszego czytelnika, ale z drugiej strony pokazane prawdy są dziecinnie proste, naiwne, ale też ciekawe. Książka wciągnęła mnie od samego początku i zainteresowała do ostatniej strony. Nie spodziewałam się, że pojawi się tutaj motyw poszukiwania celu życiowego, ale jednocześnie bardzo to odpowiadało całości historii.

Matt Haig ma bardzo ciekawą wyobraźnię i stworzył świetny obraz marzeń dziecka, tego jak najmłodsi widzą cukierkowaty świat związany z Elfami, Świętym Mikołajem, trollami i jednocześnie bardzo go zmienił w swoją makabryczną wizję. Książka wprowadza w świąteczny klimat i pozwala choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków, jest zwyczajnie świetną rozrywką (niekoniecznie dla najmłodszych). Polecam, przede wszystkim w okresie przedświątecznym i nie mogę doczekać się jak nadrobię kolejne książki z tej serii czy też obejrzę film na podstawie wyżej ocenionej historii.

Po okładce i zachwytach na...

• Egzemplarz recenzencki
  • 2017