Zagroda zębów

Okładka książki Zagroda zębów
Wit Szostak Wydawnictwo: Powergraph literatura piękna
104 str. 1 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Powergraph
Data wydania:
2016-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2016-11-28
Liczba stron:
104
Czas czytania
1 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364384585
Tagi:
odesyja mity Odys Odyseusz Penelopa retelling opowiadania
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Rafał Kosik, Radek Rak, Wit Szostak
Ocena 4,7
Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Raf...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Stary człowiek i Itaka



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
153 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
275
270

Na półkach: ,

Znacie, to posłuchajcie. Kim są Odys, Telemach i Penelopa wiedzą wszyscy, ba nawet wszyscy wiedzą o Argosie. Ale czy ich losy opowiedziane przez Homera dotarły do nas w prawdziwej formie. A może było zupełnie inaczej. Wszak mit żyje, ewoluuje, przechodzi z ust do ust a podczas tej drogi się zmienia, dojrzewa, dorośleje i często podczas tej wędrówki odchodzi od swojej pierwotnej wersji. Wit Szostak w swojej najnowszej pozycji „Zagroda zębów” wziął na warsztat klasyczną opowieść Homera i opowiedział ja inaczej, może nawet ciekawiej.
Podobno nasze najwcześniejsze świadome wspomnienia są najtrwalsze, tak jak pierwsze usłyszane opowieści zapadają się w nas najgłębiej, są pierwsze, mogą sobie wybrać miejsce do leżakowania, zadomowić się i dlatego zostają ze słuchaczem na całe życie. Bardzo młody Szostak od ojca usłyszał opowieść o Odysie. Wiele lat później, już jako dorosły mężczyzna a przy tym sprawny warsztatowo i doceniony pisarz do nie wraca. Opowiada ja na nowo.
Z oryginałem zgadzają się jedynie okoliczności i bohaterowie, cała reszta jest inna. Ale czy nie mniej prawdziwa. Może Penelopa, najwierniejsza z żon wcale nie rozpoznała swojego męża i zabiła go jak innych zalotników. A może Odys wcale nie wrócił, może przerażony dziełem zniszczenia którego sam był współsprawcą postanowił odbudować Troję. A może było jeszcze inaczej.
W kilkunastu literackich miniaturach, z których każda jest swoistą literacką perełką (czy akapit wyżej nie wspominałem o sprawności warsztatowej Wita Szostaka) śledzimy alternatywne wersje opowieści wszechczasów. A wszystkie te „inne wersje” są równie prawdziwe, a co ważniejsze prawdopodobne psychologicznie, spójne fabularnie i dobrze osadzone kulturowo. Do tego opowiedziane za pomocą środków dalekich od sztampy, co w cale nie oznacza- w sposób łatwy.
Autor bawi się tu formą a ta czasami wręcz staje się ważniejszą od treści, powiela sam siebie, sugerując nieskończone możliwości rozwoju tej samej opowieści. Skupia się na detalu, czasami jedno wypowiedziane zdanie może zupełnie zawrócić kierunek opowieści. Ważny wszak jest porządek przyczynowo skutkowy a nie kierunek. Jak długo jedno wynika z drugiego jest OK. Momentami miałem wręcz wrażenie, że autor chce nas namówić do snucia własnej opowieści. To też czasami czytelnik zastyga i zamiast czytać sam sobie w głowie buduje nowy, równoprawny pozostałym mit. Autor gra z czytelnikiem, mnie się to podoba.
Fizycznie książka jest malutka, to raptem 104 strony (zresztą nienumerowane) do tego często zapełnione tekstem mniej niż w połowie. Teoretycznie lektura na godzinę z małym haczykiem. Ja tę pozycje czytałem tydzień, a może wcale jej nie czytałem, może w tym czasie budowałem w głowie własne wersje. Kartkowałem, wracałem do początku by po chwili spojrzeć na koniec. Składałem kolejne wersje biorąc z jednej początek, z innej środek a jeszcze innej koniec. Wszak to nie opowiadający jest władcą opowieści, jej władcą jest słuchać.
Miłośnicy literackich eksperymentów będą tą pozycją zachwyceni. Podobnie jak wszyscy miłośnicy „gdybologii”, dla równowagi ci lubiący patrzeć na kanon z nabożną czcią raczej mogą poczuć niesmak. Tak czy inaczej jestem pewny, że „Zagroda zębów” wywoła spory i emocje. Ja jestem na tak, bo opowieść jest wolna i wolno w nią ingerować, szczególnie gdy ma się taki talent literacki jak Wit Szostak. A tak w ogóle to czy opowieść jest czymś więcej niż obijaniem języka o zagrodę zębów?
Recenzja pochodzi z bloga http://blurppp.com/blog/wit-szostak-zagroda-zebow/

Znacie, to posłuchajcie. Kim są Odys, Telemach i Penelopa wiedzą wszyscy, ba nawet wszyscy wiedzą o Argosie. Ale czy ich losy opowiedziane przez Homera dotarły do nas w prawdziwej formie. A może było zupełnie inaczej. Wszak mit żyje, ewoluuje, przechodzi z ust do ust a podczas tej drogi się zmienia, dojrzewa, dorośleje i często podczas tej wędrówki odchodzi od swojej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    214
  • Przeczytane
    182
  • Posiadam
    62
  • Ulubione
    7
  • 2021
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Literatura polska
    4
  • 2023
    4
  • Literatura polska
    4
  • E-booki
    4

Cytaty

Więcej
Wit Szostak Zagroda zębów Zobacz więcej
Wit Szostak Zagroda zębów Zobacz więcej
Wit Szostak Zagroda zębów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także