Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech

Tłumaczenie: Bartosz Nowacki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Der Totale Rausch. Drogen im Dritten Reich

Inne wydania

Berlińskie zakłady chemiczne produkujące na masową skalę metamfetaminę, której jakości nie powstydziłby się sam Walter White z serialu Breaking Bad; heroina sprzedawana w aptekach jako lek przeciwbólowy; oddziały straceńców na kokainowych gumach do żucia czy przesłuchiwania więźniów za pomocą meskaliny – to tylko kilka wstrząsających realiów hitlerowskich Niemiec. Kiedy Niemcy w 1940 roku...

Kiedy Niemcy w 1940 roku napadły na Francję, żołnierze Wehrmachtu byli pod wpływem 35 milionów dawek pervitinu. Preparat ten, którego składnikiem czynnym jest metamfetamina, zwana dzisiaj crystal meth, w zasadzie umożliwił wojnę błyskawiczną i stał się w nazistowskim państwie prawdziwym ludowym narkotykiem. Narkotyki zażywali również najwyżsi dowódcy Trzeciej Rzeszy. Göringa z powodu jego zamiłowania do morfiny przezywano „Möring”, a rzekomo będący abstynentem Hitler codziennie potrzebował zastrzyków opioidu silniejszego od heroiny.

Trzecia Rzesza na haju to jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek o hitlerowskich Niemczech w ostatnich latach. Ta pierwsza obszerna analiza narkotykowej rzeczywistości Trzeciej Rzeszy, oparta na sprawdzonych danych, zmienia nasze postrzeganie całej epoki.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

Miłodziad | 2016-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Pozycja ta pozwala spojrzeć na III Rzeszę i Führera z innej lub wręcz narkotycznej perspektywy. Niewykluczone, że bez tabletek "pervitinu" (zawierających metamfetaminę) koncepcja wojny błyskawicznej zostałaby tylko zrealizowana w teorii. Dużo miejsca poświęcono również relacji Hitlera z jego osobistym lekarzem Theo Morellem, skąd można się dowiedzieć czym faszerowany był dyktator. Lista jest imponująca - od podejrzanych preparatów witaminowych, sterydów, środków hormonalnych, aż po substancje psychoaktywne jak kodeina, kokaina, efedryna, eukodal. Ta politoksykomania przekładała się na niezrozumiałe i w gruncie rzeczy absurdalne decyzje, pogłębiała przepaść pomiędzy wodzem a jego podwładnymi - stopniowo wypaczała obraz wojennej rzeczywistości i zamykała Hitlera w izolatce sztucznego raju.

Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z książki Normana Ohlera. Autor przeanalizował rozmaite, porozrzucane po całym świecie źródła, dzięki czemu praca zyskała powagi i nie jest tylko usilnym...

Bożena | 2017-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 września 2017

"Zastrzyki w coraz bardziej widoczny sposób określały rytm dnia, z czasem asortyment medykamentów Führera rozrósł się do ponad osiemdziesięciu różnych, często dość niekonwencjonalnych preparatów hormonalnych, sterydów, środków i leków. To, że zestaw zastrzyków każdego dnia lekko się zmieniał, miało duże znaczenie psychologiczne. Hitler nigdy nie odniósł wrażenia, że jest uzależniony od jednej konkretnej substancji. To cały pakiet Morella był tym, bez czego nie mógł się obejść. Dzięki swojemu lekarzowi przybocznemu znalazł idealne narzędzie do samoleczenia i samoregulacji, którego z czasem coraz bardziej nadużywał... ten konkretny człowiek był dzieckiem swoich czasów. Z tego punktu widzenia owocne jest przyglądanie się dekonstrukcji Hitlera-podmiotu, który staje się coraz bardziej zależny od swoich dostawców. Była to bowiem postać funkcjonująca tylko dzięki wstrzykiwaniu rozmaitych substancji. W takim samym stopniu, jak prowadził świat ku zagładzie, Hitler stał się produktem...

Patrycja | 2017-01-02

Książka "Trzecia Rzesza na haju" porusza temat narkotyków w Niemczech, w armii i wśród dowództwa. Temat, który do tej pory był raczej pomijany lub jedynie zasygnalizowany, głównie w kontekście zażywania "koktajli witaminowych Hitlera. Autor powołując się na dziennik dr Morella odtwarza co brał Hitler, stawiając tezę, że jego uzależnienie miało wpływ na kluczowe decyzje II wojny światowej. Więej nie napiszę, bo nie chcę zdradzać szczegółów. Powiem tylko, że książka jest ciekawa i dobrze się ją czyta. Polecam!

RBuzz | 2017-09-27
Przeczytana: 06 września 2017

Zniechęcony tytułem, który brzmi jak rasowy clickbait, długo nie zabierałem się za czytanie. To był błąd. Książka swietna, odsłania narkotyczne kulisy funkcjonowania III Rzeszy i jej wodza, przy okazji pośrednio wyjaśniając pewne zagadki historyczne. Dodatkowo zawiera wiele, często makabrycznych ciekawostek. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kogo interesuje 2WŚ.

Westie | 2017-09-28
Przeczytana: kwiecień 2017

Książkę czyta się z zapartym tchem, na co wpływ ma niewątpliwie fakt, że Norman Ohler do tej pory był powieściopisarzem. Jego zdolności literackie sprawiają także, że książka jest bardzo sugestywna, choć jak zaznacza sam autor, „opisywanie historii nigdy nie jest tylko nauką, lecz zawsze też fikcją”.

flyhigh | 2017-08-14

Dobre jednak dużo wtórnych rzeczy. Książka pisana chaotycznie. warto znać.

PonuryŁowcaTrolli | 2017-11-11
Przeczytana: październik 2017