Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji

Okładka książki Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji Barbara Włodarczyk
Okładka książki Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji
Barbara Włodarczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Literackie
2021-01-27
2021-01-27
literatura polska reportaż Rosja Rosjanie Putin socjologia literatura faktu

Rosja Putina. Mozaika

Przydatna, by zrozumieć tak zwane szersze tło. A przy tym jest ciekawie.

Przydatna, by zrozumieć tak zwane szersze tło. A przy tym jest ciekawie.

Barbara Włodarczyk w kolejnych rozdziałach pokazuje nam z czego wynika poparcie dla Putina w poszczególnych częściach Rosji, u ludzi z bardzo różnych grup społecznych. Książkę czyta się tym ciekawiej po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, bo może ona wyjaśniać czemu poparcie dla Putina nie słabnie (choć książka powstała przed 2022 rokiem). Czasem śmieszna, czasem straszna - chyba wielu z nas powiedziało by tak nie tylko o tej książce, ale także o tym, jak widzimy życie w Rosji.
Całość czyta się bardzo sprawnie i z dużą przyjemnością.

Na pewno książka nie może być zaliczana to tekstów dokonujących rozbioru na czynniki pierwsze obrazu współczesnej Rosji (zresztą autorka pisząc ją, zapewne nie miała aż takich ambicji),ale widać, że Barbara Włodarczyk "czuje" temat, czyli zna Rosję, zna Rosjan i chyba nawet taką Rosję lubi.

Interesujące, szczególnie w obecnej sytuacji, ponieważ książka została napisana przed wojną w Ukrainie. Teraz żaden niezależny dziennikarz nie mógłby ot tak sobie podróżować po Rosji i zadawać przypadkowym ludziom trudne pytania. A Pani Włodarczyk miała wówczas nawet odpowiedni glejt od władz. Ale z drugiej strony takie wywiady też nic nie zmieniają - jedynie słuszna linia propagandy z państwowych mediów zawsze jest górą. Znajome, prawda?
Ale poza tym jest to też ciekawy reportaż o współczesnej Rosji i o jej zwykłych obywatelach mieszkających głównie na tzw. głubince, czyli prowincji. Polecam.

SUPER. AUTORKA UZDOLNIONA W REPORTAŻU I BEZSTRONNA. PIĘKNA ROSJA!

SUPER. AUTORKA UZDOLNIONA W REPORTAŻU I BEZSTRONNA. PIĘKNA ROSJA!

Mnóstwo wątków o mentalności Rosjan, której nie potrafimy zrozumieć, poparciu dla władzy centralnej, swoistej wytrzymałości wobec niedostatków materialnych wobec wyższych dla nich celów. Jest to wyjątkowo prosta retoryka, ale co uderza najbardziej, to poparcie dla prezydenta Putina, od końca lutego 2022 roku według polskich mediów, "dyktatora" Putina, przez zwykłych mieszkańców dalekiej przecież Rosji, którzy utożsamiają go z porządkiem, przywróceniem pozycji wewnętrznej Rosji, względnym spokojem materialnym. Komu zatem wierzyć, jak nie osobie która doświadczała myśli Rosjan przez tak długi okres?

Barbara Włodarczyk, polska dziennikarka telewizyjna zajmująca się tematyką krajów byłego ZSRR , była korespondentka w Moskwie, zna Rosję jak mało kto. Jeśli czytać tekst o tym kraju to ten, który wyszedł spod jej pióra. „Szalona miłość” to jej nowa książka. Putina opisuje jako drobnego mężczyznę, niepozornego i łysiejącego, za to bardzo męskiego i młodniejącego z roku na rok. I w Polsce znamy takie przypadki. Rockman Aleksander Jelin napisał piosenkę „Chcę takiego” o tym jakim wielkim obiektem pożądania jest Władimir Władimirowicz. Muzyczny żart żyje własnym życiem. Zresztą, kto by nie chciał takiego jak Putin co by nie pił, nie bił i nie porzucił ? 😂
Były szpieg przywraca Rosji status światowego mocarstwa. Odbudowuje wielkość Rosji, którą utraciła przez Gorbaczowa i Jelcyna. Jest jak niedźwiedź srogi i silny. A jak coś nie wychodzi to winny nie jest Putin tylko jego otoczenie. On by dał, ale…. Putin jest tylko pretekstem do dyskusji o współczesnej Rosji. O demokracji , aneksji Krymu i wojnie na Ukrainie. Bohaterowie reportaży często wspominają też swoje zwycięstwo w II wojnie światowej. Ten obrazek pielęgnuje się organizując co roku coraz efektowniejsze parady zwycięstwa. Oczywiście w tekście nie brakuje Kadyrowa i Czeczenii oraz anty zachodniego aliansu Rosji i Chin i zielonych ludzików. Na te tematy Włodarczyk rozmawia ze zwykłymi ludźmi. Są przeciętni, ale i w swych opiniach charakterystyczni i reprezentatywni. Z ich opowieści wyłania się skomplikowany obraz rosyjskiego społeczeństwa. Jest na tyle źle ,że rosyjski człowiek pije. Pije dużo. A jak może sobie pozwolić to i koniak z szampanem – sewastopolską bombę.

Uwielbiam książki Pani Barbary, jest świetną reportażystką i wybitnie oddaje klimat panujący w Rosji. W książce można znaleźć sporo ciekawostek z tej części świata. Polecam zarówno tę jak i poprzednią książkę Pani Barbary.

Jakże łatwo teraz zobaczyć cały obraz. Jakże ciężko zrozumieć czemu niegdyś patrząc na drzewa lub grupy drzew - nie dostrzegaliśmy lasu!!! Autorka skończyła pisać tę książkę dwa lata przed wybuchem obecnej wojny. Kończy ją konkluzją że putina czekają wielkie wyzwania. A on zawsze coś co nie wyszło /jak wtedy covid/musi przykryć EWIDENTNYM sukcesem. na przełomie 21/22 można było się łudzić że sukcesem tym bedzie przyłączenie ługandy i drugiego zbuntowanego powiatu do rosji...ale to bylo zbyt mało...teraz widzimy jak sie udławił...a wiadomo..carowie nie abdykują....po pewnych precedensach ;)

Taki tam zbiór reportaży od Sasa do lasa z motywem przewodnim - Rosją. W sumie dowiedziałem się tylko, że Rosjanie kochają Putina, bo za Jelcyna było gorzej. Ale czyta się toto sprawnie i szybko. Są lepsze książki o Rosji.

• Reportaż
  • Rosja

Barbara Włodarczyk Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji Zobacz więcej