Tajemnicze artefakty

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
archeologia
popularnonaukowa
Leyas

Archeolodzy, historycy, antropolodzy badają artefakty, czyli zabytki będące wytworami rąk człowieka. O jednych można wiele powiedzieć, inne skrywają frapujące tajemnice. Są też znaleziska zdecydowanie nie pasujące do ustalonego przez naukę obrazu dziejów. Wydają się albo znacznie wyprzedzać epokę, w której je wykonano, albo też cel ich powstania jest zagadką. Bywa, że łączy je coś z pradawnymi mitami i legendami. Stanowią intelektualne wyzwanie – prowokują tak uczonych, jak miłośników tajemnic świata do formułowania zaskakujących hipotez.

Tadeusz Oszubski opisuje niezwykłe odkrycia archeologiczne i antropologiczne ostatnich lat. Przedstawia związane z nimi teorie naukowe, często sprzeczne, lecz z dziennikarskim obiektywizmem nie opowiada się po żadnej ze stron. Stawia jednak pytania, na które odpowiedzi mogą mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia historii ludzkości.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/228

źródło okładki: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/228

eR_ | 2017-07-18
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 13 lipca 2017

Tajemnice historii, a także zdarzenia, których nawet przy bliższym poznaniu nie można wyjaśnić w miarę logicznie, od dawna wszystkich fascynują. Na fali popularności teorii spiskowych, czy co rusz odkrywanych niezwykłych przedmiotów, powstaje mnóstwo publikacji książkowych, oraz liczne seriale i filmy, próbujące wyjaśnić te zjawiska w sensowny, a czasem w sposób bardziej nieprawdopodobny, niż same zjawiska.

Tadeusz Oszubski, w swojej książce "Tajemnicze artefakty" przedstawia fascynujące odkrycia archeologiczne i antropologiczne ostatnich lat. Tom podzielony jest na parę części, które mówią między innymi o niezwykłych przedmiotach, które wpływają na wyobraźnię nie tylko historyków, którzy z nimi obcują, próbując je wyjaśnić. W śród nich prym wiedzie słynny Manuskrypt Voynicha, czy maszyna z Andikithiry. To także słynne rzymskie dwunastościany, czy niezwykłe posążki.
W kolejnej części możemy zaznajomić się z tajemniczymi piramidami na dnie morza, z pierwszymi ludami w Ameryce, czy...

jarr74 | 2017-01-20
Przeczytana: 2017 rok

„Archeolodzy, historycy, antropolodzy badają artefakty, czyli zabytki będące wytworami rąk człowieka. O jednych można wiele powiedzieć, inne skrywają frapujące tajemnice. Są też znaleziska zdecydowanie nie pasujące do ustalonego przez naukę obrazu dziejów. Wydają się albo znacznie wyprzedzać epokę w której je wykonano, albo też cel ich powstania pozostaje zagadką. Bywa, że łączy ich coś z pradawnymi mitami i legendami. Stanowią intelektualne wyzwanie – prowokują tak uczonych, jak miłośników tajemnic świata do formułowania zaskakujących hipotez”

Tak już, chyba, jesteśmy skonstruowani że niemal od zawsze fascynuje nas i pociąga to co tajemnicze, nieodgadnione, mroczne, osnute mgłą zapomnienia, odnoszące się do legendarnych postaci i wydarzeń, pradawnych budowli i skrytych w pomroce dziejów obrzędów czy kultów. W sukurs tym pragnieniom i czytelniczemu zapotrzebowaniu idzie Instytut Wydawniczy ERICA oddając w nasze ręce niesłychanie ciekawą pozycje. Tadeusza Oszubskiego,...

Isadora | 2016-12-20
Przeczytana: 12 grudnia 2016