Armagedon. Scenariusze końca świata

Eureka
2018-08-24
2018-08-24
armagedon koniec świata Andrzej Olejnik

Czy wyginiemy? Pewnie, że tak. Być może jutro, być może za 100 mln lat? Czy jest więc sens straszyć nas końcem świata? Z naukowego punktu widzenia - nie bardzo. A autor chce nas postraszyć i trochę wzbudzić sensację, czego kompletnie nie kupuję.

Z naukowego punkty widzenia ta książka nie stanowi wartości dodanej. Po pierwsze to tak naprawdę przydługawy artykuł internetowy oparty na innych artykułach internetowych w dość popularyzatorski sposób zahaczający o wiedzę naukową. Po drugie, ale najważniejsze, nie ma tu ani jednego scenariusza, który nie byłby w jakiś sposób poruszony przez media czy popkulturę (a nawet samo życia, patrz: globalną pandemię). Chciałoby się, żeby autor wymyślił jakieś naprawdę pokręcone scenariusze. Zaskoczył czymś co ściągnęło by gatki z tyłka i z prędkością światła zagnało nas do schronu. Tego nie ma, są natomiast ciekawe anegdoty, oraz ironiczne spostrzeżenia. To jednak za mało, żeby piać z zachwytu.

Jeżeli napisałbym, że książka jest odkrywcza – skłamałbym. Opisane są zagrożenia, które są znane od wielu lat i istnieje wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia (a raczej pewność ich wystąpienia – prędzej czy później). Nie zmienia to jednak faktu, że książkę czyta się wyśmienicie. Autor w sowich przekazach jest bezpośredni. Brak naukowego żargonu, a jeżeli występuje – wszystko jest bardzo dobrze wyjaśnione, więc książkę można kierować do każdej grupy wiekowej. W książce znalazło się kilka małych błędów (językowych) , ale nie powoduje to problemu z odbiorem treści. Zdjęcia znajdujące się w pozycji są biało-czarne, a sama książka wydaje się być grubsza niż jest praktyce. Książkę polecam.

Rewelacyjna książka, szczególnie dla osób zainteresowanych tematyką końca świata. Znajdziemy w niej szereg teorii zagłady świata, od strony klimatycznej, na szeregu pandemii kończąc. Czyta się dość sprawnie i szybko, serdecznie polecam. 8/10

Ocenię tę książkę tak, jak autor pisze o zbliżających się niebezpieczeństwach - prosto z mostu.
Książka byłaby lepsza, gdyby wydało je większe/lepsze wydawnictwo. Warto by chociażby zainwestować w kolorowe, lepszej jakości zdjęcia - za zdjęcia ze strony 281-284 autor powinien dostać kopa w tyłek; to nie na mój żołądek, a dodam, że to zdjęcia z rozdziału o chorobach/epidemiach.
W tekście kilka razy natrafia się na literówki lub inne małe byki.
Poza tym książka jest tak gruba, jakby miała z 500 stron, a ma zaledwie 340 - jak to się stało, nie mam pojęcia.
Podoba mi się podejście autora do "tych" spraw. Z jednej strony pan Olejnik wydaje się być osobą bardzo pesymistyczną, lecz tak naprawdę jest on realistą, a nawet optymistą, skoro podchodzi to tak ważnych kwestii z taką lekkością.
Moje nastawienie względem tych wszystkich liczb jest dosyć sceptyczne. Nie chciałem tego wszystkiego łykać, a gdybym chciał to wszystko zweryfikować, nawet nie wiedziałbym jak to zrobić, gdzie szukać informacji i od czego w ogóle zacząć..
Ciekawy pomysł na książkę, ale jak wspomniałem wcześniej, byłaby lepsza, gdyby wzięto się za jej wydanie pełną parą.

Książka napisana dobrym językiem, w amerykańskim stylu, bez ciężkiego naukowego żargonu, za to ze sporym poczuciem humoru (co może zaskakiwać, mając na uwadze jej niewesołą tematykę) i dystansem autora do siebie samego. Szkoda, że tak ciekawa treść nie dostała należytej oprawy graficznej (książka została zaopatrzona w brzydkie czarno-białe fotografie) i opracowania redakcyjnego - tekst razi licznymi błędami ortograficznymi i literówkami, co nie powinno się zdarzyć w profesjonalnie wydanej publikacji i stąd też u mnie ocena dobra, a mogłoby być nawet o dwie gwiazdki więcej.

Ciekawość, strach i niedowierzanie towarzyszyły mi w trakcie poznawania scenariuszy końca świata ukazanych w najnowszej książce Andrzeja Olejnika. Choć ludzkość od dawna karmi się przepowiedniami końca świata, które często nie mają naukowego uzasadnienia, to fakty przedstawione w lekturze udowadniają, że kiedyś ten moment nastąpi. Czy warto zatem zagłębić temat armagedonu, który niewątpliwie czeka ludzkość? Przekonajmy się sami czytając „Armagedon. Scenariusze końca świata”, do czego pragnę Was dziś zachęcić.

Umieszczony na początku książki wstęp o wymieraniu wprowadza nas w zagadnienia, które omówione zostają w dalszych rozdziałach. Wymieranie kolejnych gatunków, ewolucja, siły przyrody rządzące światem to nieunikniona część wszechświata, nad którą trudno zapanować. Czy to właśnie matka natura zniszczy ludzkość, czy może nasz gatunek sam dąży do samounicestwienia? Kolejne rozdziały książki prezentują naukowe fakty, symulacje i dane liczbowe, które kreują katastroficzne obrazy przed naszymi oczami. Doskonałym uzupełnieniem książki jest duża ilość czarno-białych ilustracji mających czasem większą siłę wyrazu niż słowa, które je opisują.

Już samo słowo scenariusz nakłania do przemyśleń, gdyż sugeruje szczegółowy opis zjawisk budujących dane zdarzenie. I tak właśnie wygląda budowa książki: prezentowane scenariusze przepełniają szczegółowe opisy, analiza przyczyn, skutków, postępowanie w razie zagrożenia a także analiza możliwości uchronienia się przed zagładą. Wybuch superwulkanu, przebiegunowanie, a może wojna nuklearna lub globalna epidemia? To tylko niektóre z możliwych scenariuszy zagłady. Czy sztuczna inteligencja może zbuntować się przeciw ludzkości? Kiedy potężny wiatr słoneczny skieruję się z stronę naszej planety? A może to właśnie ktoś z nas przeniesie na człowieka nowy, nieznany gatunek wirusa, który mutując zagrozi gatunkowi homo sapiens?

Czy strach przed nieznanym może zniechęcić do sięgania po lektury tego typu? Czy lepiej karmić się strachem kolejnych sensacyjnych wiadomości internetowych, czy sięgać do rzetelnych źródeł wiedzy? Dzięki wiadomościom, które autor nam dostarcza, wiemy, że przemijanie to rzecz normalna, a wszystko się kiedyś kończy. Od siebie dodam, że pozostaje nam więc cieszyć się życiem, bo wszechświat dla każdego z nas to nasz czas na ziemi.

Zapraszam na www.nalogowyksiazkoholik.pl

Zapraszam na www.nalogowyksiazkoholik.pl

Krótko, konkretnie i na temat. Wymrzemy, jak przed nami inne gatunki, a scenariuszy zagłady gatunku jest wiele. Do tych, którymi posłużyła się natura do eliminacji gatunków wcześniej zamieszkujących naszą planetę człowiek dołożył jeszcze kilka, jest więc z czego wybierać. Omówione są tu tylko scenariusze, ewentualnie - jak to kiedyś wyglądało (erupcje superwulkanów czy uderzenia wielkich asteroid),brak sugerowanych dat czy stopnia prawdopodobieństwa, że wyeliminuje nas akurat ta a nie inna katastrofa. I jeszcze parę słów o możliwości podjęcia prób przeżycia. Jeśli kogoś interesują takie tematy naprawdę warto. Pomimo pewnych niedoskonałości wydania.

Fajna lektura. Czyta się szybko i przyjemnie . Autor zaskakuje poczuciem humoru.

• POPULARNO-NAUKOWE
  • 2023 ROK