Tajemnicze artefakty

Instytut Wydawniczy Erica
2016-10-18
2016-10-18
archeologia

Okładka książki Obiata. Antologia słowiańska Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Obiata. Antolo... Silke Brandt, Aleks...
Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...

Książka została podzielona na dwadzieścia trzy rozdziały, z których każdy poświęcony został jednemu z zagadkowych i trudnych do wyjaśnienia przez współczesną naukę odkryć. Nie ma sensu wymieniać tutaj wszystkich spośród nich. Zaznaczyć jednak należy, iż dobór opisywanych artefaktów jest bardzo zróżnicowany pod kątem chronologii i miejsca odnalezienia zabytku. Dlatego też na kartach książki znajdziemy rozważania na temat np. Manuskryptu Voynicha, Mechanizmu z Antikithiry, konstrukcji kamiennej (kalendarza) na syberyjskiej górze Sunduki i wielu innych. Długość poszczególnych rozdziałów jest zróżnicowana – najkrótsze z nich liczą zaledwie 3 do 5 stron i zawierają jedynie podstawowe informacje na temat tajemniczych odkryć. Budzi to pewne zastrzeżenia co do celowości umieszczania tak krótkich artykułów. W praktyce są one bowiem oparte jedynie na poszlakach, które można bez większego trudu odszukać w Internecie.

Najnowsza praca Oszubskiego bez wątpienia nie jest książką naukową. Brak w niej przypisów i aparatu naukowego. Trudności w prześledzeniu i sprawdzeniu podawanych przez autora informacji nastręcza także brak jakiegokolwiek spisu literatury, spożytkowanej przy powstawaniu tekstu. Co prawda autor powołuje się czasami na wyniki badań, jednak w tekście odnajdziemy także odwołania do znanego wszystkim Ericha von Danikena, czy też innych badaczy-fantastów, takich jak Marina Popowicz (autorka książek o spotkaniach z UFO). W jednym z rozdziałów, poświęconych rzekomemu odkryciu kryształowych piramid na dnie Trójkąta Bermudzkiego, Oszubski cytuje oceanografa, dr Verlaga Meyera, który... nie istnieje. A przynajmniej brak o nim jakichkolwiek informacji poza tymi, które dotyczą jego rzekomego odkrycia.

Pozostając na chwilę przy warsztacie badawczym autora omawianej książki warto zaznaczyć, iż często czerpie on informacje ze stron internetowych dla miłośników teorii spiskowych i historii alternatywnej, a także na okryty ostatnio złą sławą portal Ancient Origins, który „zasłynął” niedawno publikacją artykułu na temat istnienia tzw. Wielkiej Lechii. Te uchybienia w warsztacie badawczym (jak i dziennikarskim) stawiają książkę Tadeusza Oszubskiego w nienajlepszym świetle.

Kilka słów warto również powiedzieć edycji książki. Dwadzieścia trzy tajemnicze artefakty, opisane na kartach książki nie zostały niestety przedstawione czytelnikowi w sposób graficzny – w publikacji brak zdjęć, map z umiejscowieniem poszczególnych znalezisk, czy chociażby szkiców. Na okładce znalazło się zdjęcie tylko jednego z artefaktów – rzeźby tzw. Głodujących z Sakkary. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało, kiedy szerszemu gronu czytelników chce się przedstawić tajemnicze i siłą rzeczy nieznane zabytki i odkrycia.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Tadeusz-Oszubski-Tajemnicze-artefakty-recenzja-14534

W książce autor przedstawia znaleziska i odkrycia antropologiczne, które wymykają się z ram znanej nam historii. Komputer sprzed kilku tysięcy to dopiero początek.
Autor podaje za równo fakty (zwykle skąpe) oraz dorzuca do nie raz bardzo fantastyczne teorie wysnute przez badaczy i fanów teorii spiskowych.. Książka jak na tego typu materiał zaskakująco wciągająca. Jedynym minusem jest brak ilustracji z omawianymi przedmiotami. Przedmioty o których nie słyszałem musiałem wygooglować. Książkę polecam. Nie jestem pasjonatem archeologii ani antropologi, ale książkę czytałem cały czas z zainteresowaniem.

2028

Tajemnice historii, a także zdarzenia, których nawet przy bliższym poznaniu nie można wyjaśnić w miarę logicznie, od dawna wszystkich fascynują. Na fali popularności teorii spiskowych, czy co rusz odkrywanych niezwykłych przedmiotów, powstaje mnóstwo publikacji książkowych, oraz liczne seriale i filmy, próbujące wyjaśnić te zjawiska w sensowny, a czasem w sposób bardziej nieprawdopodobny, niż same zjawiska.

Tadeusz Oszubski, w swojej książce "Tajemnicze artefakty" przedstawia fascynujące odkrycia archeologiczne i antropologiczne ostatnich lat. Tom podzielony jest na parę części, które mówią między innymi o niezwykłych przedmiotach, które wpływają na wyobraźnię nie tylko historyków, którzy z nimi obcują, próbując je wyjaśnić. W śród nich prym wiedzie słynny Manuskrypt Voynicha, czy maszyna z Andikithiry. To także słynne rzymskie dwunastościany, czy niezwykłe posążki.
W kolejnej części możemy zaznajomić się z tajemniczymi piramidami na dnie morza, z pierwszymi ludami w Ameryce, czy z plombą w zębie jaskiniowca.
W trzeciej części autor przedstawia nam zastanawiającą umiejętność zwierząt do stosowania narzędzi, które same wytwarzają. I są to nie tylko małpy naczelne.
W następnej autor przedstawia nam tak niezwykłe znaleziska jak grawiura z bałtyckim potworem , mapa z zaginionym lądem, czy najsłynniejsza chyba kryształowa czaszka. Zachęcam do lektury.

Bardzo ciekawa, napisana zajmująco publikacja. Autor nie stara się nam narzucić swojego punktu widzenia. Stara się za to przedstawić różne rozwiązania niektórych niewyjaśnionych znalezisk. I nam pozostawia interpretację. Polecam.

„Archeolodzy, historycy, antropolodzy badają artefakty, czyli zabytki będące wytworami rąk człowieka. O jednych można wiele powiedzieć, inne skrywają frapujące tajemnice. Są też znaleziska zdecydowanie nie pasujące do ustalonego przez naukę obrazu dziejów. Wydają się albo znacznie wyprzedzać epokę w której je wykonano, albo też cel ich powstania pozostaje zagadką. Bywa, że łączy ich coś z pradawnymi mitami i legendami. Stanowią intelektualne wyzwanie – prowokują tak uczonych, jak miłośników tajemnic świata do formułowania zaskakujących hipotez”

Tak już, chyba, jesteśmy skonstruowani że niemal od zawsze fascynuje nas i pociąga to co tajemnicze, nieodgadnione, mroczne, osnute mgłą zapomnienia, odnoszące się do legendarnych postaci i wydarzeń, pradawnych budowli i skrytych w pomroce dziejów obrzędów czy kultów. W sukurs tym pragnieniom i czytelniczemu zapotrzebowaniu idzie Instytut Wydawniczy ERICA oddając w nasze ręce niesłychanie ciekawą pozycje. Tadeusza Oszubskiego, zatytułowaną „Tajemnicze artefakty” Autor zabiera nas w niezwykłą wyprawę śladem dawnych wytworów cywilizacji czy wciąż budzących niejasne uczucia miejscach, dawno minionej przeszłości. Książka jest doskonałym przykładem na to iż historia ludzkości, mimo najnowszych zdobyczy technologicznych oraz naszej znacznie rozwiniętej (w dużej mierze dzięki nim) wiedzy o zachodzących w przeszłości dziejowych procesach, nadal stanowi wiele niewidomych. Pojawiające się co jakiś czas archeologiczne czy antropologiczne perełki uświadamiają nam jednak jak wiele zostało jeszcze do odkrycia, wyjaśnienia i rzeczowej interpretacji. Uświadamia również iż na Piramidach w Gizie, Stonehenge, Wyspie Wielkanocnej, Pompejach czy Trójkącie Bermudzkim świat naukowy się nim zatrzymał, nie wyczerpał problematyki a współczesne odkrycia wciąż poruszają naszą wyobraźnię, czekając na rozwiązanie swoich tajemnic i sekretów .

Lektura Tadeusza Oszubskiego wpisuje się w typową publikację popularnonaukową (ma zatem szanse dotrzeć do naprawdę szerokiego grona czytelników) i stanowi zbiór mniej znanych lub zupełnie nieznanych laikowi archeologicznych i antropologiczne odkryć ostatnich dekad i lat, rozsianych w różnych fragmentów naszego grobu.

Mamy więc tajemniczy manuskrypt Vojniche kupiony od włoskich Jezuitów, odnalezioną u greckich wysp tzw. Maszynę z Andikithiry, pochodzącą z Egiptu figurę Głodujących z Sakkary, geoglify z Peru i Stanów Zjednoczonych, starochińskie (przedkolumbijskie) inskrypcje z Arizony i Nevady, podwodne budowle na dnie Atlantyku, syberyjski Kamienny Kalendarz, świątynie Pytona w Botswanie, wizerunek potwora z Morza Bałtyckiego i wiele innych okazów z rożnych regionów świata

Jest to wybór o dość szerokim charakterze (nie tylko geograficznym),gdyż prezentuje artefakty z różnych epok, o rożnych pochodzeniu i religijno-kulturowej funkcji czy przeznaczeniu (jeśli odgadnięcie tego jest, naturalnie, możliwe). Autor prezentuje nam również związany z poszczególna tematyką wychlasz naukowych badań, interpretacji, teorii, hipotez (często bardzo kontrowersyjnych czy nawet sprzecznych ze sobą) wpisujących się w nowe spojrzenie na wiedze o historii człowieka i jego cywilizacyjnym dorobku

Lektura zbudowana jest z dwudziestu trzech, niezależnych od siebie rozdziałów z których każdy zawiera omówienie konkretnego przedmiotu, przez co czytelnik nie musie trzymać się chronologii i ustalonej z góry kolejności.
Prezentowana tu książka Tadeusza Oszubskiego „Tajemnicze artefakty” jest bez wątpienia interesującą pozycją dla wszystkich miłośników historii i jej wciąż niewyjaśnionych zagadek (choć czasami napotykamy więcej pytań niż odpowiedzi),która zasieje w nas trochę (zdrowej) wątpliwości i niepokoju. Być może w tym czy innym aspekcie zmusi nas również do weryfikacji posiadanej wiedzy, zapewniając nam przy tym, kilka godzin dobrej historycznej rozrywki. Polecam.

• Popularnonaukowe
  • Sprzedane
  • .Historyczne
  • Eseje, felietony, reportaże, literatura faktu
  • 123
  • Nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Tajemnicze artefakty