Dziewczyna w ciemności

Amber
2016-11-09
2016-11-09
Maciej Nowak-Kreyer
literatura holenderska literatura niderlandzka matka prawnik proces sądowy strach śledztwo thriller thriller psychologiczny zagrożenie

Określenia thriller i bestseller w przypadku Dziewczyny w ciemności ma się jak pięść do oka. Niezbyt przepadam za prowadzeniem wątku poprzez pokrętne wyjaśnienie fabuły z perspektywy dwóch osób (oczywiście lubię książki z narracją wieloosobową). Nie wciągała na tyle, żeby sięgnąć po nią i kontynuować po przerwie. Historia z morderstwem i sposobem, w jaki został skazany a potem uniewinniony zabójca cukierkowa i trochę oderwana od rzeczywistości. Nie moje klimaty.

To nie jest typowy kryminał, ani trzymający w napięciu thriller. Ciężko zamknąć tę książkę w sztywne ramy i zakwalifikować ją do jakiegokolwiek gatunku. Nie zmienia to jednak tego, że bardzo mi się podobała, wciągnęła mnie i ciężko było mi ją odłożyć.

Główne postaci, zwłaszcza Ray, są świetnie przedstawione psychologicznie. Poznajemy go jako więźnia, który zostaje przeniesiony do zamkniętego zakładu psychiatrycznego dla ciężkich przestępców. Jest oskarżony o brutalne zamordowanie sąsiadki i jej małej córeczki. Historię opisaną w książce poznajemy z dwóch perspektyw- właśnie Raya i prawniczki Iris.
Iris przypadkiem trafia na informacje o Rayu, który nosi to samo nazwisko, które nosiła jej matka jako panna. Zaczyna drążyć temat, co pociąga za sobą splot ponurych wydarzeń.

Podstawą powieści jest skrywana głęboko tajemnica rodzinna. Książkę czyta się naprawdę dobrze, autorka ma płynny, przyjemny styl narracji. Polecam.

Czyta się ją szybko i postacie są dobrze poprowadzone więc w pewnym momencie zaczynamy rozumieć dlaczego zachowali się tak a nie inaczej. Jednak zakończenie było bardzo zaskakujące i nijak nie pasowało mi do całej reszty książki. Tak jakby kilku stron brakło. Było zbyt wielkim zaskoczeniem ale pomimo to książka na plus.

wbrew poprzednim opiniom mi czytało się całkiem nieźle :)
może nie do końca można tą pozycję nazwać "thrillerem", ale dzięki podwójnej narracji i wątkowi tajemnicy namolnie pałętającemu się gdzieś wokoło czyta się całkiem przyjemnie próbując dotrzeć do zakończenia
dość zgrabny język i ciekawie poprowadzona fabuła
minusy - trochę naciągana miejscami plus mało zaskakujące zakończenie
mimo wszystko wg mnie dość przyzwoita pozycja ;)

wbrew poprzednim opiniom mi czytało się całkiem nieźle :)
dość zgrabny język i ciekawie poprowadzona fabuła
minusy - trochę naciągana miejscami plus mało zaskakujące...

Słownictwo użyte w książce jest proste i naturalne czyli takie jakiego używa na co dzień większość z nas. Brak zbędnych, przedłużających opisów. Jest to niewątpliwie atut, ponieważ pozwala lepiej wczuć się w rolę bohaterów. Dobrze poprowadzona narracja (zwłaszcza jednej z postaci) powoduje, że po jakimś czasie da się "wejść" w jej umysł i patrzeć na opisane zdarzenia w specyficzny sposób. Zaczynamy rozumieć co nasz bohater przeżywa i adaptujemy się w jego świecie. Czyta się szybko i przyjemnie. Nie jest to kryminał aczkolwiek ma w sobie jego elementy. Posiada także cechy thrillera psychologicznego, więc dla miłośników gatunku będzie to na pewno intrygująca lektura. Opowiedziana historia jest ciekawa i powoduje, że nie chcemy przerywać czytania aczkolwiek da się domyślić pewnych zdarzeń. Nie powoduje to jednak psucia frajdy z czytania, a przychodzi w naturalny sposób. Jedyne do czego mam (małą) uwagę to koniec książki. Ma się wrażenie, że skończyła się tak szybko i nagle, a autor mógłby dopisać jeszcze kilka stron. Wystawiam bardzo mocną 7-kę. Polecam!

Książka reklamowana jako jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych, niestety jednak uważam, że do thrillera jej daleko. Nie można za to odmówić wątków ‚psychologicznych’. Bardzo ciekawie przedstawiona postać Raya, w szczególności dzięki zastosowaniu dwóch narracji można zobaczyć różnice w tym jak autystyczny bohater jest postrzegany przez innych, a jak sam widzi świat. Sama historia jednak bardziej obyczajowa mimo morderstwa w tle. Czasami wiało nudą, w szczególności w wątkach gdzie narratorem była Iris. Polecam w szczególności dla osób, które duża uwagę skupiają na psychologicznych aspektach bohaterów.

Dawno nie czytałam tak nudnej, przewidywalnej, po prostu słabej książki. Nie czułam żadnego napięcia, zaciekawienia, kompletna pustka. Thriller? Dobre sobie.. czytadło i wielkie rozczarowanie.. niestety.

dziwna ,tytuł nijak się ma do całokształtu

dziwna ,tytuł nijak się ma do całokształtu

To nie jest dreszczowiec.Thriller tym bardziej. Ale czytało mi się całkiem dobrze. Wątki dwojga postaci przeplatały się w logiczny i zrozumiały sposób. Książka godna polecenia :)

Ciekawa i wciągająca od pierwszych stron pozycja, poruszająca tematykę funkcjonowania osób autystycznych w społeczeństwie.Warta przeczytania choćby z tego względu.

Dodaj cytat z książki Dziewczyna w ciemności