Elektra: Assassin

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/komiksy/312914-elektra-assassin

Wkp | 2016-12-01
Przeczytana: 11 grudnia 2016

ZABÓJCZA ELEKTRA

Jeśli widzieliście film „Elektra” zapomnijcie o nim. Ta zupełnie nieudana kinowa adaptacja nie miała do zaoferowania prawie nic, podczas gdy dzieło duetu Miller/Sienkiewicz to kawał świetnego komiksu zachwycającego w szczególności rewelacyjną stroną graficzną. I przy okazji to kultowa już opowieść zgłębiającą psychikę jednej z najważniejszych postaci kobiecych Marvela w historii.

San Concepcion, Ameryka Południowa. W zatoce zostaje znaleziona Elektra. Poraniona noga, otarcia od lina na nadgarstkach i kostkach… Przeżyła utonięcie, teraz zabija dwóch policjantów, próbuje uciec, ale trafia do szpitala psychiatrycznego, o którym krążą plotki, że przyjmuje jako pacjentów osoby niewygodne politycznie. Tuż przed lobotomią udaje jej się zbiec, a jej celem jest tajemnicza Bestia, którą uosabia z postacią ambasadora Stanów Zjednoczonych, Reicha. Tropem wyszklonej morderczyni władającej technikami i bronią wojowników ninja rusz agent S.H.I.E.L.D. Garrett, który w walce z...

FomaLermont | 2016-11-29

Elektra to postać stojąca w innym szeregu niż inne postaci Marvela z kręgu Avengers czy F4. Bliżej jej do Punishera, Deadpoola czy Logana ( zanim został dyrektorem szkoły ) niż do patriotycznego Capa czy moralnego Spider- Mana. Jej metody nie należą do humanitarnych i lepiej nie dawać jej młodym pannom za wzór. Panna Natchios nie zrozumiałaby się z familijną Sue Richards czy opiekuńczą ciocią May. Ta historia jest najlepszym tego przykładem.

Oto Elektra budzi się w szpitalu psychiatrycznym w Ameryce Południowej. Otumaniona medykamentami i majacząca próbuje odnaleźć sens w obecnej sytuacji. Szybko okazuje się, że za jej obecny stan może być odpowiedzialna Hand i istota zwana Bestią. Ale nie horda wojowników ninja, ani tajemnicze byty stają się głównym celem zabójczyni, a pewien jankeski urzędnik. Amerykański ambasadora Reich może już żegnać się z najbliższymi. Ale usunięcie go nie będzie takie...

AliEns00 | 2016-12-15
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Druga w kolejności pozycja wydana przez Egmont w serii "Klasyki Marvela" to prawdziwa esencja powieści graficznej.
Komiks napisany przez Franka Millera (w najwyższej formie) nadaje się do wielokrotnego użytku, a każdy kolejny raz pozwala odnaleźć w nim inne znaczenie. Spora ilość symboliki, rzeczywistość przenikająca w psychodeliczne wizje powodują, że fabuła mimo niezbyt wyszukanej intrygi jest bardzo absorbująca.
Do tej konwencji idealnie pasuje Bill Sienkiewicz i jego dzieła. Ilustracje tworzą niesamowity klimat oraz fantastycznie uzupełniają warstwę fabularną.
Czytając ten komiks można przecierać oczy ze zdumienia jak dużą wolność w latach 80-tych mieli artyści (niektórzy) przy tworzeniu swoich dzieł w konwencji superhero.

Adam Grochocki | 2016-12-12

Ta i więcej recenzji na geeklife.pl

Elektra to postać, która w Uniwersum Marvela została nieco zapomniana. Po regularnych występach w komiksach przyszły długie lata posuchy. Pojawiła się w beznadziejnym filmie z Benem Affleckiem i w wcale nie lepszej solowej przygodzie, co okazało się gwoździem do trumny tej postaci. Na szczęście scenarzyści Daredevila przypomnieli nam o Elektrze fajnie wpisując ją w zawiłą fabułę drugiego sezonu. Dzisiaj jednak cofniemy się o niespełna 30 lat wstecz, do roku 1987. Wtedy to sam Frank Miller, twórca m.in. Powrotu Mrocznego Rycerza, Sin City i 300, zdecydował się stworzyć komiks, który opowie historię tej wyjątkowej zabójczyni. Recenzja komiksu Elektra: Assassin.

Gdzieś w Ameryce Środkowej na plaży zostaje znaleziona ledwo żywa kobieta. Chwilę później giną policjanci, a agent S.H.I.E.L.D. zostaje dosłownie pocięty na kawałki. Wszystko wskazuje na to, że Elektra żyje i powróciła do zabijania.

Jeśli nie znacie historii Elektry Natchios, jej powiązań...

Gitarą Rysowane | 2017-01-30
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Zabójczo precyzyjna i skuteczna morderczyni na zlecenie pojawiła się po raz pierwszy na kartach komiksowej serii „Daredevil”. Postać Elektry Natchios, powołana do życia przez Franka Millera, zadebiutowała w 168 zeszycie (styczeń 1981), natomiast w 181 została zamordowana przez Bullseye’a. Śmierć komiksowego bohatera, rzadko oznacza koniec jego przygód. Albo zostanie w mniej lub bardziej cudowny sposób wskrzeszony, albo jego przygody zostaną opowiedziane poza główną ciągłością fabularną. Elektrze udało się wrócić zarówno do serii, w której zadebiutowała, jak i zostać bohaterką ciekawych opowieści pobocznych. Do nich zaliczają się dwie stworzone przez Franka Millera: „Elektra. Assassin” (1986-1987) oraz „Elektra znowu żyje” (1990).

Historia opowiedziana w komiksie „Elektra. Assassin” rozgrywa się przed wydarzeniami opisanymi w serii Daredevil. Uwięziona w szpitalu psychiatrycznym w San Conception i poddawana tam nieludzkim zabiegom Elektra przypomina sobie wydarzenia, które...

Wymagający komiks. Nietrzymanie się chronologii wydarzeń, chora psychicznie bohaterka, przedstawianie myśli postaci (czyli mogą być one chaotyczne, nieskładne, rwane), zmienność narracji (trzeba się orientować, kto w danej chwili "mówi") czy wreszcie psychodeliczny klimat czynią lekturę trudną.

Jednak sprawiają też, że "Elektra: Assassin" to tytuł nietuzinkowy i wciągający. Z czasem czytelnik na dobre zanurza się w dziwnym i szalonym świecie, w którym fantazja miesza się z rzeczywistością. Nawet można zacząć darzyć sympatią postaci, w tym małomówną, wyobcowaną i śmiertelnie niebezpieczną Elektrę. Atutem komiksu są również ilustracje - raz mroczne i dopracowane, innym razem wyglądające, jakby były dziełem kilkuletniego dziecka. Początkowo trochę odpychają, ale ostatecznie to one tworzą tak wyjątkową atmosferę i dzięki nim kupuje się najbardziej osobliwe zwroty akcji.

Sartor | 2017-08-08
ven_detta | 2017-07-06