Top 10

Wydawnictwo: Egmont Polska
superbohaterowie
komiksy
Cthulhu

Olbrzymie, wielopoziomowe miasto Neopolis zbudowano niedługo po II wojnie światowej i przeznaczono na siedzibę rosnącej populacji superbohaterów, bohaterek i przestępców, którzy pojawili się na świecie dekadę wcześniej. W roku 1985 miasto przyjęło jurysdykcję sił policyjnych, strzegących wielu równoległych Ziem, z siedzibą główną w świecie zwanym Wielkim Środkiem. Nasz własny posterunek owej sieci, Dziesiąty Komisariat (zwany pieszczotliwie Top 10) zatrudnia mieszkańców Neopolis i okolic. Wykonują oni pracę podobną do zadań policji z innych ziemskich komisariatów, z jednym wyjątkiem: tak jak obywatele miasta funkcjonariusze z Top 10 dysponują mocą potrzebną do kontaktów z egzotycznymi mieszkańcami Neopolis. Młoda policjantka Robyn Slinger, zwana Toybox (Zabawką), rozpoczyna pracę na komisariacie i poznaje barwne grono funkcjonariuszy, dysponujących umiejętnościami niezbędnymi w walce z superprzestępstwami i superzbrodniami, a także ze zwykłymi wykroczeniami. Oto historia, dzięki której ujrzycie w nowym świetle nie tylko pracę policji, ale i kwestię supermocy. Pełne wydanie zbiorcze wyróżnionej Nagrodą Eisnera serii Top 10, autorstwa Alana Moore'a (scenarzysty Strażników i V jak Vendetta) oraz rysowników Gene’a Ha (Liga Sprawiedliwości) i Zandera Cannona (Transformers).

Wkp | 2017-06-05
Przeczytana: 19 lipca 2017

TOP KOMIKS

„Top 10” na polskim rynku po raz pierwszy pojawiło się w roku 2004. Ukazały się wówczas dwa tomy, zbierające łącznie 7 zeszytów tej serii (czyli tzw. Book 1) i seria nie doczekała się finału. Teraz, po trzynastu latach tytuł powraca w jednotomowym wydaniu, łączącym w sobie wszystkie dwanaście odcinków – i dobrze, że tak się stało, bo to zdecydowanie jeden z najlepszych komiksów, jakie wyszły spod ręki giganta tego medium, Alana Moore’a.

Całość mojej recenzji opublikowana na blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/05/top-10-alan-moore-gene-ha-zander-cannon/

xan4 | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Omówienie pierwotnie ukazało się na:

Superbohaterowie

Nie lubię komiksów o superbohaterach, ten amerykański trend jakoś nigdy do mnie nie przemawiał. Nie rozumiem tej idei, zabawy konwencją. Jednak podobały mi się niektóre filmy z superbohaterami, bo współczesne kino z dużą ilością efektów specjalnych potrafi czasem zachwycić. I nie chodzi tu o zachwyt nad pomysłem czy przesłaniem – tego zazwyczaj tam brakuje. Filmy o herosach ogląda się przede wszystkim dla efektów specjalnych.

Na Szortalu mamy mocną ekipę recenzującą komiksy superbohaterskie, więc nie ma potrzeby, żebym ja to robił. Brakuje mi wiedzy, wiadomości, które mogłoby mi pomóc przy pisaniu, inni robią to o wiele lepiej. Zazwyczaj omawiana jest część ósma części drugiej, podrozdział siedemnasty, więc skąd mam wiedzieć, o co chodzi? Gubię się w tym i doceniam tych, którzy potrafią się znaleźć. Żyje się jednak raz, zatem postanowiłem zaryzykować.

I zaryzykowałem, ale zachowałem ostrożność....

Joyofcomunism | 2017-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2017

Jedno słowo : REWELACJA. Alan Moore zawsze należał do moich ulubionych scenarzystów komiksowych. W tym komiksie podjął się również mojego ulubionego tematy czyli niekonwencjonalnego podejścia do komiksu super bohaterskiego. Pomysł superbohaterów zajmujących się normalnymi zajęciami w związku z ich zbyt dużą liczbą bardzo przypadł mi do gustu. Szacunek należy się artystom za wiele genialnych smaczków poukrywanych w panelach chociażby postaci z popkultury jak np. Atomówki czy sklep z ubraniami o nazwie Phonebooth - subtelnie ale genialnie. Polecam!

Ponad dekadę polscy wielbiciele twórczości Alana Moore’a musieli czekać na kompletną opowieść o policjantach z miasta Neopolis. Dla przypomnienia: w latach 2003 i 2004 oficyna Egmont wypuściła na rynek dwa tomy serii Top 10, które zawierały zeszyty od pierwszego do siódmego. Na szczęście bieżąca edycja to wydanie kompletne, które w jednym tomie prezentuje wszystkie dwanaście rozdziałów. Album uzupełniony został przedmową pisarza oraz galerią projektów postaci ze szkicownika Gene’a Ha.

Komiks prezentuje futurystyczną i alternatywną wizję rzeczywistości, w której superbohaterowie namnożyli się niczym grzyby po deszczu. Fabuła skupia się na policjantach z Dziesiątego Komisariatu (tytułowy Top 10), którzy próbują utrzymać ład i porządek w mieście zamieszkałym tylko i wyłącznie przez metaludzi. Dlatego obdarzeni różnorakimi mocami funkcjonariusze nie są w tym wypadku w żaden sposób wyjątkowi. Mimo całego sztafażu "trykociarstwa" opowieść jest wyjątkowo realistyczna, gdyż...

czechu | 2017-07-28

Genialny komiks. Nie przepadam za historiami o superbohaterach ale ta kompletnie mnie oczarowała. Must have

malyjaca | 2017-11-07
Na półkach: Przeczytane, Komiksy 2017