Kobiety i mężczyźni

Okładka książki Kobiety i mężczyźni Luci Gutiérrez, Equipo Plantel
Okładka książki Kobiety i mężczyźni
Luci GutiérrezEquipo Plantel Wydawnictwo: Tako Seria: Książki Jutra opowieści dla młodszych dzieci
45 str. 45 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Książki Jutra
Las mujeres y los hombres
Tako
2016-11-01
2016-11-01
45 min.
Tomasz Pindel

"Kobiety i mężczyźni" to 4ta część serii "Książki jutra" wydawanej premierowo w 1977-78r w Hiszpanii. Książka przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników i czytelniczek, czego domyślić możemy się po ilości ilustracji i treści do czytania: ilustracje zdecydowanie przeważają, ale i są niezbędne podczas poruszania tematu genderu. O właśnie, może warto wspomnieć czym jest gender, to pojęcie którym polski rząd i kościół katolicki straszy od lat? A no właśnie, wg Słownika Języka Polskiego gender to:

1. społeczna i kulturowa tożsamość płci człowieka;

2. nurt w refleksji humanistycznej oparty na przekonaniu, że tożsamość płci człowieka jest ukształtowana społecznie i kulturowo.

Tak bardzo przerażający ten gender? A no nie. Jak widać powyżej.

Wróćmy jednak od lektury. Przy przedniej i tylnej okładce mamy życie i wiek kobiety i mężczyzny, w bardzo uproszczony i stereotypowy sposób, pokazujący jednak co dzieli w życiu, a co łączy. Ważne moim zdaniem jest to, że u mężczyzn pokazany jest ojciec zajmujący się niemowlęciem. Na początku książki znajduje sie wstęp mówiący o samej serii, tym, gdzie i kiedy była wydawana, jej historię. Pierwsza strona to różnorodność mężczyzn i kobiet:, ich ekspresji płciowej, sposobów wyrażania własnej płci, własnej estetyki, osoby wpisujące się w płciowe stereotypy i łamiące je na wszystkich frontach. Następnie dowiadujemy się, że kobiety wydają się słabsze, ale nie jest to prawdą, uzupełnione o rysunek cyrkowego sztukmistrza rzucającego nożami, celującego wokół stojącej na tle tarczy strzelniczej kobiety. Kto tu jest silny i odważny? Są ważne, mądre i dzielne kobiety, tak samo jak są tacy mężczyźni, bo inteligencja czy cechy charakteru nie zależą od płci. Płeć to jedyna rzecz jaka odróżnia od siebie kobiety i mężczyzn, co uzupełnione jest uproszczonym rysunkiem nagiej pary - co ważne, obie osoby posiadają na nim owłosienie łonowe! Nastepnie podkreślone jest, że różnice pomiędzy płciami są ważne, bo dzięki nim ludzie tworzą związki i mogą mieć dzieci. Na kolejnych stronach powraca temat równości płci: nie od bycia kobietą czy mężczyzną zależy wartość człowieka, czy wynagrodzenie w pracy. Poruszony został temat różnic w wychowaniu dzieci, często w zgodzie ze stereotypowymi rolami płciowymi, wpajanie różnych wartości, różne zabawki i ubrania w zależności od płci, gdzie wyłamywanie się z tych ról jest postrzegane bardzo negatywnie. Z tego również wynikają nieporozumienia i wzajemne niezrozumienie pomiędzy dziewczynami a chłopcami. To chłopcy pilnowani są, by dużo i dobrze się uczyli, więc mężczyźni zajmują ważne stanowiska. Dziewczynki nie robią kariery ponieważ w ich przypadku mało się o tą naukę i perspektywy dba. Mężczyźni rządzą w kraju, pracy, rodzinie, rządzą też kobietami, które mają robić i kupować to, co podoba się mężczyznom, a nie im samym. Mężczyźni zdecydowali, że do nich należy władza, a rola kobiety jest być towarzyszką, ozdobą z rodzić dzieci i zajmować się domem. Oczywiście po opisie rzeczywistości, dowiadujemy się, że wcale tak być nie powinno, dziewczyny wcale nie są od słuchania, a chłopcy od rządzenia, bo kobiety i mężczyźni to tacy sami ludzie, których różni tylko płeć.

Pomimo tego, że od pierwszego wydania książki "Kobiety i mężczyźni" minęło około 45 lat, na świecie niewiele się zmieniło, a w Polsce zmienia się wciąż na gorsze. To bardzo smutne.

Lektura ta jest moim zdaniem jedną z obowiązkowych dla dzieci rozpoczynających naukę w przedszkolu, bo już tutaj często zaczyna się odmienne traktowanie i odmienne wymagania w stosunku do dziewczynek i chłopców. Nie mówię oczywiście o domach, w których patriarchat i stereotypowe normy płciowe są podstawą wychowania. Książka zawiera niewiele tekstu, ale każde zdanie uzupełnione jest ilustracjami, bardzo treściwymi bym powiedziała. Same ilustracje są w czterech kolorach: czarnym, białym, czerwonym i zielonym, co nie odwraca uwagi od scenek które przedstawiają.

Nadzia dwa lata temu, gdy pierwszy raz czytałysmy tą książkę, była bardzo zainteresowana niestereotypowym przedstawieniem postaci męskich i żeńskich, które raczej trudno spotkać w naszym najbliższym otoczeniu.

Brakuje mi tu wielu pojęć z teorii queer, ale biorąc pod uwagę, kiedy książka została wydana, wcale mnie to nie dziwi, teoria queer chyba jeszcze wtedy nie istniała. Warto uzupełnić o nią informacje zawarte w lekturze. Książek, które się do tego nadadzą jest coraz więcej w dzisiejszych czasach.

Czy polecam? Tak. Jeśli chcemy żyć w równościowym i różnorodnym świecie, dzieci muszą wiedzieć o nierównościach i tym, że owe nierówności są złe i nie powinny wpływać na ich życie, od najmłodszych lat.

Jeśli chodzi o równość płci - wciąż jest dużo do zrobienia.
Wciąż mężczyźni zarabiają więcej - mimo, ze pracują na tym samym stanowisku, a czasem mają wręcz niższe kwalifikacje.
Dalej na stanowiskach kierowniczych jest więcej mężczyzn niż kobiet!
Wciąż słyszy się, że dziewczynki muszą być grzeczne, a chłopcy to mogą być rozbrykani! itd.

Póki takie sytuacje nadal będą istnieć, takie książki będą potrzebne.

Jeśli chodzi o równość płci - wciąż jest dużo do zrobienia.
Dalej na stanowiskach kierowniczych jest więcej mężczyzn niż kobiet!

Póki takie sytuacje nadal będą...

Jeśli ktoś nie ma problemu z natrętnymi myślami, że wszędzie wokół jest dyskryminacja, to po tej książce będzie miał. Jest to o tyle niepokojące, że to pozycja dla dzieci. Książka, chcąc walczyć z jednymi stereotypami, doskonale pielęgnuje inne (co muszą robić chłopcy i co robią rozzuchwaleni mężczyźni). A test na ostatnich stronach uwłacza inteligencji najmłodszego nawet czytelnika.

Seria czterech książeczek hiszpańskiego pisarza Equipo Plantela, mimo, że została wydana w latach siedemdziesiątych, porusza kwestie, które wciąż są niestety aktualne. Niestety, ponieważ, jak mówi mądre przysłowie, historia kołem się toczy. Wciąż rodzą się nowi ludzie - jedni mądrzy, inni głupi; jedni otwarci, drudzy zaściankowi; jedni dobrzy, drudzy źli, itd. Oprócz "Kobiet i mężczyzn" w ofercie wydawnictwa Tako znajdziecie jeszcze "Klasy społeczne", "Oto jest dyktatura" oraz "Co to właściwie jest demokracja". Wszystkie pozycje mają jednego autora, ale różnych ilustratorów, co jest ciekawym zabiegiem i nadaje swego rodzaju dynamiki prezentowanym opowieściom.
Prezentowane książki przeznaczone są dla najmłodszych czytelników (5-9 lat). Dzięki licznym rysunkom i niezbyt rozbudowanej treści, pisanej dużą czcionką, sprawią przyjemność maluchom, a jednocześnie pomogą im zrozumieć różne zjawiska społeczne. Mogą stać się też świetnym punktem wyjścia do rodzinnych rozmów o różnicach płciowych czy odmiennym sposobie życia. Na przestrzeni 40 lat świat z pewnością się zmienił, ale nie wszystkie zmiany okazały się tymi lepszymi. Nadal jeszcze są miejsca, gdzie kobiety i mężczyźni nie mają równych praw, a różnice klasowe pogłębiają dystans między obywatelami. Wiele krajów wprowadziło u siebie ustrój demokratyczny, ale istnieją państwa, gdzie do głosu dochodzą dyktatorzy. A i sama demokracja ma swoje plusy i minusy. Te wszystkie tematy opisane zostały w niezwykle przystępny sposób - zrozumiały dla dzieci, a jednocześnie interesujący dla dorosłych.

"Oryginalna seria nosiła nazwę 'Książki Jutra' (...) i taka też została zachowana obecnie. Jeśli dziś czytamy ją bez specjalnego zdziwienia, to dowód na to, że to 'jutro' nie stało się jeszcze 'dniem dzisiejszym'. Mamy jednak nadzieję, że nastąpi to już wkrótce". Tak książki podsumował hiszpański wydawca i jest to niezwykle trafna diagnoza. Polecając wam te tytuły dołączę się do wspomnianej nadziei, życząc nam wszystkim jak najmniej podziałów, na każdym polu. Budujmy mosty zamiast murów :)

Dawno nie widziałam tak trafnych ilustracji. Nie tylko opisują załączony tekst, ale też komentują go, jak dla mnie - mogą spokojnie funkcjonować jako niezależne rysunki. Inteligentne i zabawne.
Zaskakujące, że prawie 40 lat po pierwszym wydaniu niektóre strony czyta się, jakby zostały napisane wczoraj. Dużo się zmieniło, ale dużo jeszcze zmienić trzeba.

Nieco nieaktualna, ale do dyskusji z dziećmi dobra.

[...]

Nieco nieaktualna, ale do dyskusji z dziećmi dobra.

[...]

• Dla dzieci
  • Płeć, transpłciowość i gender
  • Dla dziecka
  • Feminizm

Dodaj cytat z książki Kobiety i mężczyźni