Oto jest dyktatura

Wydawnictwo: Tako
Así es la dictadura
Tomasz Pindel, Mikel Casal
Róża_Bzowa

„Dyktatura jest jak dyktando. Jakiś pan mówi, co należy robić, i wszyscy to robią. Bo tak”. Tak brzmią pierwsze słowa książki wyjaśniającej dzieciom, czym jest dyktatura. Autorzy stawiają diagnozę: to kraj, w którym nie przeprowadza się wolnych wyborów, gdzie nie szanuje się praw człowieka, gdzie przepisy są uchwalane w tajemnicy przed obywatelami, gdzie można myśleć tylko tak, jak dyktator chce, żeby myślano… Jednak ludzie zastanawiają się i analizują otaczającą ich rzeczywistość, nawet wtedy, gdy im się tego zabrania, nawet gdy są smutni i zastraszeni. A gdy tak myślą, to czynią już pierwszy krok do wolności, która nadchodzi, kiedy dyktatura upada.

Książkę zamyka „test z dyktatury” oraz zachęta dla młodych czytelników i czytelniczek do nadsyłania odpowiedzi, na podstawie których powstanie nowa książka. W ten sposób wszyscy będą mogli się dowiedzieć, co o tych sprawach myślą dzieci.

„Oto jest dyktatura” – druga część czterotomowej serii dla dzieci „Książki Jutra”. Wydana po raz pierwszy w Hiszpanii pod koniec lat siedemdziesiątych, dziś w nowej szacie graficznej, z nowymi ilustracjami, prezentuje wciąż świeże i aktualne spojrzenia na ważne zagadnienia społeczne.

Ilustracje Mikel Casal.

źródło opisu: http://tako.biz.pl/k,128,oto-jest-dyktatura.html

źródło okładki: http://tako.biz.pl/k,128,oto-jest-dyktatura.html

katecz | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Raczej ze względu na temat dla starszych dzieci. Mój 8-latek wysłuchał, ale chyba niewiele z lektury nie wyniósł.

GZal | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

[...]
W zasadzie chyba każdy młody człowiek przechodzi etap, że chciałby być królem. Mieć władzę, być bogaty, rządzić innymi. Czekają nas rozmowy o sprawiedliwym rządzeniu, o odpowiedzialności i wszystkich tych nudnych tematach, które zaburzają dzieciom ich czarno-białe widzenie świata. No bo jednak bycie takim dyktatorem korci czasem. Gdy jakiś kolega nie dał nam zabawki, albo zalazł za skórę.
[...]
całość: