Wrota Baldura

Cykl: Wrota Baldura (tom 1) | Seria: Forgotten Realms
Wydawnictwo: ISA
Baldur's Gate
powieść, fantasy,

Bhal Musi Być Powstrzymany! Ktoś sabotuje kopalnie rudy żelaza na Wybrzeżu Mieczy, popychając dwa potężne królestwa do krwawej wojny, a młodego najemnika na trop niewyobrażalnej tajemnicy. Źli bogowie, olbrzymie pająki, zabójcze sobowtórniaki, odrażające ghule i niegodziwi Zhentarimowe budzą się do życia w tętniacej akcją powieści "Wrota Baldura", będącej literackim rozwinięciem komputerowej...

Bhal Musi Być Powstrzymany!

Źli bogowie, olbrzymie pająki, zabójcze sobowtórniaki, odrażające ghule i niegodziwi Zhentarimowe budzą się do życia w tętniacej akcją powieści "Wrota Baldura", będącej literackim rozwinięciem komputerowej gry firm BioWare i Interplay.

źródło opisu: [Wydawnictwo ISA, 1999]

Oceansoul | 2010-07-04
Przeczytana: 2003 rok

Śmiem twierdzić, że gdyby tworzyć listę najgorszych powieści wszech czasów, opisywana w tym tekście pozycja niewątpliwie zajęłaby jedno z czołowych miejsc tego zestawienia. Mamy bowiem do czynienia z istnym potworkiem literackim, z tworem, który nigdy nie powinien był ujrzeć światła dziennego. Jeśli zaś już powstać musiał, wykorzystywany winien być jedynie jako materiał dydaktyczny podczas warsztatów „Jak nie należy pisać książek”.

Zacząć powinno się od wspomnienia, iż recenzowany twór to literacka adaptacja jednej z najpopularniejszych gier cRPG – Baldur’s Gate. Nie sądzę jednak, by którykolwiek z czytelników nigdy wcześniej o dziele BioWare nie słyszał, pozwolę więc sobie przejść od razu do książki. Ta koncentruje się na historii najemnika Abdela – w przypadku gry był to bohater kierowany przez gracza, jednakże o dowolnej płci, rasie czy profesji – którego przybrany ojciec zostaje zabity, on zaś kilka stron później dowiaduje się, że tak naprawdę jest synem boga Bhaala, Pana...

ravenstag | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

"Coś Was... gnębi?"

Mnie tak. Poziom tej lektury - a może tłumaczenia? Nieważne. Już zdanie otwierające "Ostrza starły się ze sobą aż iskry poszły. Abdel natarł z taką siłą, że jego ramię wpiło się w ciężkie ostrze własnego pałasza" jest dobrą próbką stylu w jakim jest to napisane - czyli żadnego.

Zapewne jednak sięgnę po kolejne tomy, gdyż przelatuje to to przez mózg jak papka, a kolejne zawiłe środki stylistyczne przyprawiają mnie o pusty śmiech i zapewniają radosny nastrój na długie godziny :P Najlepszej rozrywki dostarczają - o zgrozo i hańbo - opisy śmierci. Boki zrywać!

(Wiecie... ciężko by było pobić fabułę gry, ale autor najwyraźniej nawet nie spróbował. Dlatego - fani - jeśli już zdecydujecie się przeczytać to coś - to nie zdziwcie się, gdy po zamknięciu książki okaże się, że "uśmiech, uśmiech na każdej gębie... to jakaś wielka fantazja!")

septo | 2011-03-08

Gra genialna. Książka nie.

Kornel Tymcio | 2013-10-11
Na półkach: Wymienię, Przeczytane, Posiadam

Niestety, pomimo wspaniałego tytułu i wielu możliwości, autor zawalił sprawę na całej lini. W tym przypadku radzę nie zawracać sobie głowy powieścią, lecz zagrać.

Terefere | 2010-11-02

Najgorsza książka jaką w życiu czytałam. Szkoda drzewa na drukowanie tej książki.

Lilith | 2012-06-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Sieczka przeplatana bezsensownymi fragmentami romansopodobnymi - tyle zostało z genialnej fabuły Baldura. Jak to się stało, że postaci w grze, które to miały zaledwie kilka kwestii były lepiej zarysowane niż te w książce? Nie mam pojęcia i nie zamierzam się nad tym zastanawiać. Zwyczajnie cieszę się, że tą lekturę mam już za sobą...

Dzwienkoswit | 2011-05-04

A ja was ludzie zaskocze. Podobała mi się :)
Było dużo krwi i walk, bo to w końcu książka o dzieciach boga mordu... Chyba logiczne? Poza tym książka trzyma w pewnym sensie zgodę z wydarzeniami z gry.

Otani | 2015-12-20
Przeczytana: 15 listopada 2015

"Wrota Baldura" to chyba najgorsza książka jaką miałem okazję przeczytać w tym roku. Tzn. po opiniach innych spodziewałem się dostać coś jeszcze gorszego więc można powiedzieć, że w pewien sposób zostałem miło zaskoczony, co niestety nie zmienia faktu, że książki tej nie można nazwać dobrą. Książka wygląda jak spisany scenariusz podrzędnej gry - nie ma w niej tak właściwie nic ciekawego, brak tego czegoś co by przyciągało do czytania. Pod sam koniec wręcz się zmuszałem do czytania. Czymś takim na pewno nie jest oryginalny "Baldur's Gate" na podstawie, którego powstało to "dzieło". Styl za pomocą którego napisany jest ten twór jest strasznie specyficzny, toporny, często zdarza się, że człowiek nie wie co tak właściwie chciał opisać autor, a czasami jest wręcz komiczny (w tym negatywnym sensie). Postaciom często zdarza się zachowywać w nielogiczny sposób, a niektóre z nich są wręcz idiotyczne. Warto też napomknięć o tym, że w książce można znaleźć jeden z najgorszych wątków...

Zara | 2015-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Jako miłośniczka Forgotten Realms odczułam wiele emocji kiedy zobaczyłam Wrota Baldura na półce. Były to między innymi radość i zniecierpliwienie kiedy tylko będę mogła usiąść i zacząć. Muszę także dodać że grałam we Wrota Baldura oraz Neverwinter night 2 i dodatek Maska Zdrajcy. O ile w grze można było wybrać rasę, płeć,profesję czy charakter to autor książki napisał to tak jakby już na pierwszej stronie powiedział "olewam to" sam język nie spodobał mi się do tego stopnia że przerwałam lekturę na parę dni. Po okresie przerwy stwierdziłam że wypada, ale dobił mnie tekst: " Jaherna wydusiła z siebie:pająk, i gdy zdjęła stanik, zaczęła podskakiwać w miejscu."
Nadmienię tylko że nie chodzi o słowo "pająk"

Michał Malec | 2014-08-08

Po wielokrotnym przejściu gry Baldur's Gate postanowiłem przeczytać tą książkę. Niestety do gry się nie umywa. Mała dynamika, opisy robione jakby na odwal się. Sporo włożonego samozaparcia, aby ukończyć tą pozycję.