Powrót Wolanda albo nowa diaboliada

Tłumaczenie: Henryk Chłystowski
Wydawnictwo: Książnica
Возвращение Воланда, или Новая дьяволиада
pierestrojka, Woland, Moskwa

Witalij Ruczinski, bajkopisarz, autor przemówień Gorbaczowa, twórczo nawiązując do epokowej powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata i czerpiąc wątki z genialnego pierwowzoru, zabiera nas do Moskwy ogarniętej gorączką pierejstrojki. Spotykamy tam Wolanda i cały jego dwór, odnajdujemy ten sam co u Bułhakowa klimat. Z jednej strony ciepło i sympatia dla panopticum postaci, z drugiej duszna atmosfera rosyjskiej stolicy, która mimo, że rozentuzjazmowana zachodzącymi przemianami tak naprawdę niewiele różni się od tej opisanej w Mistrzu i Małgorzacie dekadencka, siermiężna, nieprzyjazna dla każdego, kto przejawia jakąkolwiek wrażliwość.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sławomir | 2013-11-02

Dlaczego aż arcydzieło? Biorąc do rąk tą książkę moja mina wyrażała jednoznacznie - "Na co się q*** gościu porwałeś" (autor, nie ja:)). Dałbym sobie rękę obciąć, że koleś polegnie. I co? No i byłbym teraz q*** bez ręki:) Myślę, że gdy ktoś ma tak skręcone zwoje mózgowe na Mistrza i Małgorzatę, i jest oczarowany książką Ruczinskiego, czyta mu się świetnie i jest mile zaskoczony, nawet zszokowany wręcz, to jest to arcydzieło. W końcu Ruczinski nie szarpnął się na dalsze losy Wiedźmina, Conana, czy też innego jednowymiarowego bohatera w dwuwymiarowej przestrzeni, a wziął na klatę niebanalne dzieło. Język, styl, akcja, bohaterowie, wszystko to oddane dokładnie w bułhakow'skim klimacie. Wierzcie lub nie. Ja bym nie uwierzył gdybym nie przeczytał.
Ruscy w prozie i międzykontynentalnych rakietach balistycznych są jednak nie do pobicia.

Pani Akne | 2011-03-25
Przeczytana: 02 marca 2011

Witalij Ruczinski, to kolejny z nowych dla mnie pisarzy, z którym miałam do czynienia ostatnio. Powiem szczerze, że sceptycznie byłam nastawiona do hasła z okładki: "dalsze losy bohaterów Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa". Ale nie byłabym sobą, gdybym nie połknęła haczyka i nie kupiła tej książki. A mentalnie byłam przekonana, możecie mi wierzyć, na coś słabego i miałkiego (któż bowiem potrafiłby w iście bułhakowskim stylu napisać na własną rękę dalsze losy tegoż Arcydzieła?).

Zatem ponownie spotykamy się z naszymi bohaterami, lecz tym razem w innych ramach czasowych, bowiem w Moskwie za czasów pierestrojki. Nasi ulubieńcy ponownie zawładną uliczkami stolicy Rosji pojawiając się ni stąd, ni zowąd w srebrnej karecie...

Główną postacią staje się teraz pisarz Jakuszkin, niedoszły literat, którego powieści wciąż nie chcą wydać... Woland, postanawia dopomóc naszemu nieszczęśnikowi, i uchyliwszy drzwi swej karety, postawia go przed wyborem. Jakuszkin, pali więc wszystkie rękopisy (choć...

paprotkowa | 2013-03-30
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 30 marca 2013

Miłośnicy "Mistrza i Małgorzaty" - tacy jak ja - będą mile zaskoczeni. Ruczinski przedstawia powtórną wizytę Wolanda i jego świty w Moskwie, dodając nowe wątki, a inne powielając z Bułhakowskiego pierwowzoru, co sprawia, że otrzymujemy nieco inną historię, ale przyjemnie oscylującą klimatem wokół "Mistrza i Małgorzaty". Moich oczekiwań nie zawiodła, choć czytało się ją trochę trudniej niż Bułhakowa, głównie ze względu na większą liczbę różnych epizodów, co za tym idzie - większą liczbę bohaterów i mnogość przerażających rosyjskich nazwisk do opanowania ;)

Olena | 2016-03-20
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2016

Kiedy sięgnęłam po powieść Ruczinskiego, miałam nadzieję na ciekawie spędzony weekend w Moskwie ze starymi znajomymi - Wolandem i jego ekipą. Oczywiście byłam świadoma, że drugi Bułhakow to nie będzie, a barwne rosyjskie klimaty mogą stracić na intensywności. Jednak takiego niewypału się nie spodziewałam...

Przez pierwsze rozdziały zastanawiałam się, co ja właściwie w tej Moskwie robię. Rozumiem, pierestrojka, chaos i rozgardiasz jak to u Ruskich (tak zwykła mawiać moja babcia), ale autor wcale nie pomaga czytelnikowi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Co więcej, przeskakuje z jednego wątku do drugiego, po drodze wprowadza korowód bohaterów i sam już gubi się w ich nazwiskach.

Co z Wolandem i jego demonami? Przewracałam kartki i czekałam... Tu pojawiali się na chwilę, tam na trochę dłużej,jakby sami nie wiedzieli gdzie i po co. Próżno szukać dawnego humoru, ciętego języka i błyskotliwych dialogów. Czyżby Behemotowi stępiły się pazury?

Chociaż Ruczinski w ślad za...

Buka | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Powiem szczerze, w moim odczuciu książka ta jakimś wielkim arcydziełem nie jest (mimo niektórych bardzo pochlebnych opinii).
Niemniej nie można zarzucić - czyta się ją nawet przyjemnie, fabuła też nawet ciekawa, a akcja całkiem gładko następuje po sobie. Tylko ciągle to "nawet", "całkiem" - niestety niczego tu nie ma na sto procent.
Do tego uporanie się z końcówką przyszło mi z niejakim trudem, bo chciałam to "już" mieć z głowy ;).
Cóż, wypada powiedzieć, że Mistrz jest tylko jeden.
Dla fanów Bułhakowa jako literatura nawiązująca - jak najbardziej.

Marquee | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Woland- bohater, który nie pozwoli o sobie zapomnieć
Dalszy ciąg przygód najbardziej znanego diabła Moskwy, tym razem w wydaniu Rucziskija. Spodziewałam się, iż tekst ten będzie swoistym deserem po lekturze Mistrza i Małgorzaty, jednak czuje zawód. Styl Bułhakowa całkiem powielony, język na siłę wystylizowany. Myślałam, że skoro Woland powraca to pokaże nową swoją odsłonę, a gra ponownie to samo.

Agata | 2012-01-25

Mocno się rozczarowałam

claudia665 | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

calkiem fajna, naprawde. myslalam ze bedzie nudna i meczaca ale wyjatkowo przyjemnie czytalo sie o karecie jezdzacej po moskwie. ps. jesli bede miec królika to na pewno nazwe go Kuzia :D

Larysa | 2016-10-21
fianiebieska | 2016-09-02