Książka Roku 2018

Horyzont umysłu

Cykl: Detektyw David Ross (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra

Znany prawnik i jego żona trafiają do szpitala po poważnym wypadku samochodowym. Następnego dnia kobieta zaczyna się dziwnie zachowywać – jest przekonana, że kogoś potrąciła. Z kolei świadkowie zdarzenia są pewni, że Culberthowie uderzyli w zwierzę. Potwierdzają to oględziny samochodu, podczas których technicy nie znajdują śladów krwi należących do człowieka. Szybko wychodzi na jaw, że Alice...

Szybko wychodzi na jaw, że Alice Culberth leczyła się psychiatrycznie w prywatnej klinice z powodu tragicznego wydarzenia sprzed trzech lat. Detektyw David Ross z wydziału zabójstw w Cleveland próbuje skontaktować się z jej terapeutą, jednak ten nie odbiera telefonów.
Sprawa szybko nabiera rozpędu, gdy dwa dni później, w tym samym rejonie, w którym doszło do wypadku, przypadkowy chłopak natrafia na zwłoki młodej kobiety. Policja odkrywa związek pomiędzy Alice Culberth a ofiarą. Związek, który rzuca na śledztwo zupełnie nowe światło.

źródło opisu: http://www.arw-vectra.pl/

źródło okładki: http://www.arw-vectra.pl/

Wioleta Sadowska | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016

"Bo po co przesuwać horyzont, jeżeli może pozostać tam, gdzie jest?".

Przyciągające uwagę opakowanie produktu, jakim niewątpliwie stała się w naszych czasach również książka to już pół sukcesu. To bowiem właśnie okładka może przesądzić o tym, czy czytelnik sięgnie po dany tytuł na półkę, czy też nie. W przypadku najnowszej książki Thomasa Arnolda to pół sukcesu jest już z góry zagwarantowane, drugie pół przychodzi natomiast z każdą kolejną stroną, aż do spektakularnego finału.

Thomas Arnold to pseudonim literacki Arnolda R. Płaczka, rocznik 1985, urodzonego w Rybniku. Autor skończył farmację na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i pracuje w swoim zawodzie. W 2013 r. zadebiutował thrillerem medycznym pt. "Anestezja", a następnie wydał dobrze przyjęte powieści pt. "33 dni prawdy" oraz "Tetragon". Pisarz obecnie mieszka w Rydułtowach – małej miejscowości na Śląsku, a kiedy nie pisze, sam chętnie czyta książki sensacyjne, przygodowe, kryminały oraz oczywiście thrillery.

Małżeństwo...

smolkosia | 2019-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2019

Super thriller psychologiczno-farmaceutyczny. Kolejna książka polskiego pisarza, który pisze pod pseudonimem Thomas Arnold to świetnie skonstruowana fabuła, dopracowani bohaterowie, zrównoważone opisy sytuacji- całość to mistrzostwo gatunku bez zbędnych zdań.
Wciągajaca od początku do końca powieść, gdzie rzeczywistość przeplata się z halucynacjami, czarne charaktery stają się dobrzy, a bohaterowie zmieniają swoje oblicza w złych ludzi. Czasami już nie wiemy co wydarzyło się naprawdę i gdzie zmierza śledztwo. Czy to co poznamy jako rozwiązanie zagadki jest końcem, czy może dopiero początkiem? Czy będzie happy end,czy jednak czytelnik pozostanie na końcu zaskoczony jak bohaterowie Avangersów i bohaterowie przestaną istnieć? Na pewno warto przeczytać, szczególnie, że niestety tego typu sytuacje mogą mieć miejsce w naszym ówczesnym świecie.

Ciacho | 2016-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2016

"Ross i Adams znowu w akcji"

Pewnej nocy dochodzi do poważnego wypadku samochodowego znanego prawnika i jego żony. Culberthowie trafiają do szpitala. Mężczyzna wychodzi z tego bez większych szkód, natomiast kobieta na drugi dzień zaczyna się bardzo dziwnie zachowywać, jest agresywna i przekonana, że potrąciła człowieka. Ale świadkowie tego wypadku twierdzą, że Culberthowie uderzyli w zwierzę, a nie w człowieka.

Sprawa trafia do wydziału kryminalnego do detektywa Davida Rossa. Z pozoru wydaje się, że rzeczywiście nie doszło do tragicznego wypadku i obyło się bez ofiar. Ale dwa dni później nad rzeką zostaje odnalezione ciało, a do Rossa dociera informacja, że Alice Culberth leczyła się w prywatnej klinice psychiatrycznej. Okazuje się, że ma ciężki uraz psychiczny po wypadku, do którego doszło 3 lata temu. Detektyw Ross kontaktuje się z jej terapeutą i sprawa nabiera nieoczekiwanego zwrotu, bo okazuje się, że wypadek sprzed 3 lat ma jednak pewien związek ze znalezioną ofiarą w...

Sandra Jasona | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

"Bo po co przesuwać horyzont, jeżeli może pozostać tam, gdzie jest?".
Zaczyna się niczym horror, ciemny las, Frank i Alice Culberthowie jadący samochodem, wypadek. W szpitalu kobieta zapada w ciężką psychozę, a mąż znika. Druga para, które ledwo umknęła spod kół samochodu Culberthów składa zeznania, że w wypadku na drodze brała udział jeszcze jedna kobieta. Niestety ciała policjanci nie mogą znaleźć, a mimo to detektyw Ross podejrzewa, że coś w całej sprawie jest nie tak jak być powinno. W perspektywie mamy jeszcze kilkanaście różnych zdarzeń, które doprowadzają nas do morderstw, ucieczek, zagadkowych splotów akcji i ewidentnie niespodziewanego końca. Zdarzenia w więzieniu utwierdzają nas, że chodzi o jakieś eksperymenty medyczne, tylko sposób powiązania ich z wydarzeniami w lesie trudno z początku odgadnąć. A potem już jest lawina, która ciągle zatacza coraz szersze kręgi, dokładając nam postaci, motywów, ale także zabójców i winnych.
Ciemność, strach, ból – to pierwsze uczucia,...

Gośka | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Cóż mogę powiedzieć? Zostałam kupiona w całości i to już od pierwszej strony. To moje pierwsze spotkanie z autorem i jestem pod ogromnym wrażeniem.

Jedziesz samochodem, jest ciemno, spieszy ci się do domu. Nagle widzisz, jak pod jadący z naprzeciwka samochód coś wpada. Auto wypada z drogi i znika w zaroślach. Co robisz? Nasi bohaterowie postanawiają sprawdzić co się stało. Najpierw idzie on, mąż. Znika wśród drzew a żona zostaje z synkiem. On idzie śladem opon, dociera do rozpadliny, widzi wrak i powoli rusza na dół. Słyszy coś niepokojącego, spada. Ona czeka z niepokojem, wydaje jej się, że widzi coś w przydrożnym rowie. Wyjść z auta, zostawić synka na chwilę? Strach narasta, lecz ona postanawia zaryzykować. To nic, pewnie zwierzę, nic tam nie ma. Wsiada do pojazdu i nagle ktoś wali w okno.

A teraz inny obrazek. Budzisz się w samochodzie, gdzieś w środku lasu, z dala od drogi. Nie wiesz, gdzie jesteś, nie wiesz, jak się tu znalazłaś. Otumaniona i przestraszona wychodzisz, by...

Magda | 2017-03-23

Szukając czytelniczych inspracji natknęłam się na nazwisko Thomasa Arnolda. Książka ma świetne recenzje. Pomyślałam sobie- wow, kolejny nieźle zapowiadający się zagraniczny autor! Nic bardziej mylnego. Thomas Arnold to polski pisarz, dokładnie Arnold Płaczek. Z zawodu farmaceuta, z pasji twórca wysublimowanych thrillerów medycznych. Thomas Arnold wie o czm pisze i wie jak pisać żeby czytelnika zaciekawić.

Sama fabuła skupia się wokół pewego wypadku w lesie. Frank i Alice Culberthowie, szanowani członkowie lokalnej społczności, trafiają w wyniku pewnego wypadku do szpitala. Z materiałów znalezionych na miejscu zdarzenia wynika, że do zderzenia doszła w wyniku zderzeia ze zwierzęciem. Akcja nabiera tempa w momencie, gdy kobieta doznaje napadu psychozy. Góra zleca śledztwo. Sprawą zajmuje się detektyw Adams i Ross, dodatkowo do śledztwa dołacza funkcjonariusz Bennet.

Fabuła została mistrzowsko skonstruowana. Arnold jest świetie obeznany w temacie ludzkiej psychiki. Jako...

Miłka Kołakowska | 2018-04-24
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że nauka wciąż prze do przodu. Kolejni naukowcy z satysfakcją prezentują swoje odkrycia, niejednokrotnie podkreślając przy tym, że jest to jedynie kropla w ciągle nierozpoznanym morzu. Tak jest chociażby z ludzkim umysłem, który częściowo już zdefiniowany, w większości nadal zdaje się tworzyć zagadkowy materiał badawczy. Materiał ten wykorzystuje dla przykładu Thomas Arnold w powieści Horyzont umysłu, lecz w jego interpretacji zdolności umysłowe człowieka stają się przede wszystkim ogniwem intrygującej zagadki fabularnej.

Akcję kryminalną rozpoczyna tajemniczy wypadek samochodowy, w wyniku którego znany prawnik oraz jego żona trafiają do pobliskiego szpitala. Kobieta zachowuje się nietypowo i cały czas twierdzi, że potrąciła na miejscu człowieka, ale świadkowie wydarzenia są przekonani, że Culberthowie uderzyli w przebiegające przez drogę zwierzę. Oględziny samochodu potwierdzają wersję świadków –...

krakowskie-puchi | 2018-07-26
Przeczytana: 11 lipca 2018

"Horyzont umysłu" Thomasa Arnolda, polskiego pisarza pochodzącego z Rybnika, dzieje się w zupełnie niepolskich realiach, bo w Cleveland w Stanach Zjednoczonych. Wypadek samochodowy znanego prawnika i jego żony uruchamia lawinę zdarzeń, z którą przyjdzie zmierzyć się detektywowi Davidowi Rossowi i jego współpracownikom. Sprawa wydawałoby się zupełnie przeciętna zatacza coraz szersze kręgi, przez miejscowy szpital i klinikę do ogromnego koncernu farmaceutycznego, mającego dziwne powiązania z zagranicznymi, szemranymi biznesami włącznie. Oj, napracuje się Ross, napracuje, i nie wyjdzie z tej przygody bez szwanku na ciele i duszy.

Przed rozpoczęciem czytania byłam nastawiona do "Horyzontu" umiarkowanie optymistycznie z lekką nutką obawy. Thriller jest bowiem gatunkiem, który bardzo lubię, ale który bardzo często nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Tutaj na dodatek mamy do czynienia nie dość, że ze specyficzną jego odmianą, to jeszcze polskiego autora, o którym wcześniej nie...

aleksnadra | 2016-11-28

Thomas Arnold śmiało mógłby konkurować z Tess Gerritsen, Robinem Cookiem czy Michaelem Palmerem.

„Horyzont umysłu” to przemyślana i dopracowana powieść, która obnaża ludzkie żądze i słabości. Pozwala dojrzeć więcej niż powierzchowne korzyści i wizualizuje konsekwencje oraz cenę za próbę zabawy w Boga.

więcej na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2016/11/patronat-aleksandrowych-mysli-horyzont.html#comment-3023144806

dorotbook | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

„Czasem wystarczy poklepać kogoś po ramieniu, żeby było dobrze, ale zdarza się, że zabraknie życia, aby postawić odpowiednią diagnozę.”

„Horyzont umysłu” Thomasa Arnolda to jedna z tych książek, po których zakończeniu bardzo trudno jest od razu zebrać myśli. Pisarz jest na tak wysokim światowym poziomie, tylko dlaczego jest wciąż tak mało rozpoznawalny w Polsce?

Umysł ludzki to jeden z najbardziej fascynujących narządów człowieka. Można go porównać do maszyny – komputera, która steruje całym naszym ciałem. Tak bardzo tajemniczy jest jednocześnie najważniejszy. We współczesnym świecie coraz częściej pojawia się temat badań nad różnymi substancjami. Jak na nie zareaguje nasz mózg, a co za tym idzie całe ciało? Detektyw David Rosse z wydziału zabójstw będzie miał bardzo trudne zadanie. Znając całą historię, po przeczytaniu słowa „Koniec” mogę jedynie powiedzieć „wiem, że nic nie wiem”.
Fabuła jest tak zręcznie prowadzona, szczegółowa z wieloma bohaterami pobocznymi, ale w żaden...