zbrodnia, śmierć, człowiek
literatura faktu
L_Settembrini

Czy zbrodnia jest wpisana w naturę człowieka? Czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych? Co to jest modus operandi? Dlaczego ludzie zabijają?

Iwona Schymalla rozmawia z prof. Moniką Całkiewicz, która przez lata jako prokurator zajmowała się badaniem miejsc zbrodni. O zabójstwie i różnych aspektach z nim związanych.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Muminka | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 listopada 2016

Iwonę Schymallę cenie za dziennikarską rzetelnośc. jest m.in posiadaczką zaszczytnego tytułu Mistrza Mowy Polskiej.
Spodziewałam się, że z jej rozmów z panią profesor Moniką Całkiewicz, niegdyś piastującą funkcję prokuratora, uzyskamy przejrzysty obraz kim jest statystyczny zabójca w Polsce. Panie rozstrząsają popularne teorie pseudokryminalistyczne, przebrzmiałe i mizognistyczne w wymowie podręczniki kryminalistyki z dawnych wieków, opisują pracę profilerów, przebieg typowego śledztwa. Najcenniejsze są próby obalenia stereotypów i przedstawienie prawdziwgo przebiegu zdarzeń. Stąd dowiedziałam się że seriale kryminalne kłamią;-)
Nawiązują do znanych i głośnych spraw, m.in. procesu Katarzyny Waśniewskiej, sprawy Gorgonowej, seryjnych zabójców, procesów poszlakowych, spektrum dostęnych badań daktyloskopijnych itp. Ciekawe są wstawki o określaniu modus operandi niektórych zwyrodniałych seryjnych zabójców, a w toku wywiadu autorki nawet przyglądają sie kazusowi snajpera z wyspy...

Renata Zub | 2016-07-09
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Kocham kryminały! Kocham thrillery! A co jest wspólnym mianownikiem tych dwóch gatunków? Oczywiście zbrodnia. Tajemniczy morderca, nieznany motyw, intryga, dużo krwi i ofiara... Seriale takie jak "CSI: Kryminalne zagadki" (LA czy Wygwizdowa Wielkiego) również cieszą się ogromną popularnością, ponieważ ludzi od zawsze pociągają właśnie zbrodnie! Większość z nas na co dzień ich nie popełnia, ponieważ już jako dzieci zostaliśmy nauczeni rozróżniać dobro od zła i wychowani tak, by bliźniemu zła nie czynić. ale jak wiadomo zakazany owoc zawsze intryguje. A skoro sami tych zbrodni nie popełniamy, szukamy ich w filmach i książkach... i po obejrzeniu kolejnego filmu i przeczytaniu kolejnej książki, gdzie morderca został zdemaskowany, schwytany, a sprawiedliwości stało się zadość, zastanawiamy się ... czy istnieje zbrodnia doskonała?!

Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorki książki "Zbrodnia prawie doskonała". Czy jest zbrodnia doskonała? Czy zbrodnia leży w naturze człowieka? Czy...

szelma | 2016-12-17
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Zapraszam -> blog-projektksiazka.blogspot.com

Muszę przyznać, jestem fanką wszelkich seriali kryminalnych. Kiedyś nie mogłam odpuścić żadnego odcinka serialu z serii CSI. Z tego też powodu chciałam iść na studia, po których mogłam zostać takim technikiem kryminalistyki ale wyszło jak wyszło. Zawsze fascynowała mnie praca policjantów, szczególnie tych z wydziału zabójstw, prawników i prokuratorów i marzę, żeby kiedyś uczestniczyć w oględzinach miejsca zbrodni… Dlatego uwielbiam czytać dobre kryminały i takie pozycje jak “Zbrodnia prawie doskonała”.

Oczywiście nie myślcie sobie, że planuję coś niedobrego. Ludzi od zawsze fascynowała zbrodnia i nie jestem w tym wyjątkiem. Bardziej jednak interesuje mnie mechanizm, co popycha człowieka do czynu i jak dojść do rozwiązania sprawy, niż śmierć sama w sobie.
Monika Całkiewicz obecnie radca prawny, a wcześniej prokurator ma za sobą dwie publikacje “Modus operandi sprawców zabójstw” oraz “Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia”....

Trzcionka | 2018-03-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Zakupione
Przeczytana: 11 marca 2018

Pozycja dla laików, to trzeba zaznaczyć na wstępie. Jak ktoś nie ma bladego pojęcia o obowiązujących przepisach, procedurze karnej, a do tego nie radzi sobie z podręcznikiem do tej gałęzi prawa - to jest pozycja idealna. Dla mnie było to przepisywanie kodeksu i omawianie oczywistych oczywistości, co mnie ogromnie rozczarowało, bo wszystko wskazywało na to, że książka kierowana jest do ludzi z branży..
Sporo powtórzeń tych samych kwestii, sporo tłumaczenia "jak krowie na rowie" z jakimś niezrozumiałym przeświadczeniem w tle, że inaczej czytelnik nie zrozumie co się do niego pisze. Dziwne pytania podsumowujące każdy rozdział (który składał się czasem z kilku stron i omawiane kwestie były proste jak budowa cepa) również wywołały wrażenie traktowania czytelnika jak ciemną masę. Choć z drugiej strony, może były one potrzebne pani Schymalli, która dała niezły popis.
Inne wady książki, które wymieniłam i których wielu czytelników zapewne nawet nie dostrzeże, to pikuś przy serwującej...

Lubię czytacLC | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Książka ta, to bardzo ciekawe opracowanie. Wydana jest w formie wywiadu przeprowadzonego przez znaną dziennikarkę Iwonę Schymalle wraz ze specjalistką z zakresu kryminalistyki i postępowania karnego, prorektorem, profesorem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, z Panią Moniką Całkiewicz. Książka ta to skarbnica wiedzy, dla każdego kto pasjonuje się w kryminałach, thillerach i książkach oraz filmach sensacyjnych. To z lektury tej książki, można dowiedzieć się jaka jest różnica między sprawcą, podejrzanym, przestępcom i oskarżonym. Ponadto co wpływa, że pewne zdarzenia są przestępstwem, a inne zbrodnią lub tylko występkiem? Czym zajmuje się serologia, balistyka, traseologia i osmologia? Czym zajmuje się kryminologia, a czym kryminalistyka i jaka jest między nimi różnica? Z lektury książki można również dowiedzieć się chociażby czy dowody poszlakowe w procesie dotyczącym przestępstwa przeciwko życiu ważą inaczej niż w procesie dotyczącym innego rodzaju przestępstw, na przykład...

Kominek | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Zbrodnia od zawsze kusi...
Fascynują nas kryminały, czytamy je namiętnie, oglądamy seriale, a jednak zbrodnia nie ma w sobie niczego pięknego, choć bez wątpienia ma bardzo wiele twarzy. Ten wywiad rzeka w pasjonujący sposób rozbiera na czynniki pierwsze wszystko, z czym się stykamy, o czym czytamy, ale co ważne, często nie zdajemy sobie sprawy, że to lub inne zjawisko ma taką, a nie inną wagę.

Coś może świadczyć o zabójstwie, coś może podważyć alibi, coś innego wpłynąć na uniewinnienie lub podważyć wiarygodność świadka. To wszystko i znacznie więcej w rozmowie, jaką przeprowadziła Iwona Schymalla z profesor Moniką Całkiewicz, wieloletnim prokuratorem, specjalistką z zakresu kryminalistyki i postępowania karnego.

"Zbrodnia prawie doskonała" do czytania rozdziałami, fragmentami, ale też całościowo, w przystępny i bardzo obrazowy sposób naświetla wszelkie za i przeciw w prawie karnym, sądownictwie, śledztwie, zbrodni i innych aspektach ciemnej strony ludzkiej egzystencji.

Szersze...

Damian | 2018-07-05

"Zbrodnia prawie doskonała" to wywiad Iwony Schymally z Moniką Całkiewicz, w którym poruszają wszelkie aspekty związane z kryminalistyką, kryminologią, procesem karnym, zbieraniem dowodów itd. Powiem szczerze, liczyłem na wiele więcej. Po pierwsze pozycja ta moim zdaniem skierowana jest do osób, które zaczynają przygodę z tym tematem ponieważ znajdują się w niej bardzo podstawowe kwestie. Po drugie drażniła mnie strasznie niekompetencja tej dziennikarki jak np. pytała językiem potocznym na temat kary, została poprawiona przez Całkiewicz, zresztą słusznie a po chwili popełnia ten sam błąd... (str.208). Tak nie powinno być. Poza tym w miarę szybko się czyta i parę kwestii było na prawdę ciekawych.

Fuzja | 2016-05-31

Nikt ze współcześnie żyjących nie wie, a już na pewno nie ma 100% pewności (wyłączając oczywiście informacje zawarte w Biblii), kiedy zostało popełnione pierwsze przestępstwo, ale pewne jest, że od tamtej pory zbrodnia towarzyszy nam w każdej epoce. Na szczęście nie tylko popełnianie przestępstw fascynuje ludzi. Wielu jest bowiem tych, którzy pragną je badać (mam nadzieję, że jest ich więcej niż tych pierwszych). Autor kryminałów Mariusz Czubaj napisał, że choć w zbrodni nie ma nic krzepiącego, opowiadanie o jej prawnych, medycznych i kryminalnych aspektach może być fascynujące. Słowa te znalazły się na okładce publikacji wydawnictwa PWN o tytule Zbrodnia prawie doskonała i nadzwyczajnie adekwatnie oddają one moje emocje względem tej tematyki, a przy tym idealnie podsumowują treść książki.

Zbrodnia prawie doskonała stanowi zapis rozmowy, jaką Iwona Schymalla przeprowadziła z prof. Moniką Całkiewicz ? byłą panią prokurator. Doświadczenie zdobywanie przez lata podczas badania miejsc...

Szczere-Recenzje | 2016-06-07

Wywiad z prof. Całkiewicz bardzo konkretnie i wyczerpująco porusza nie tylko kwestie zbrodni, czyli morderstw o szczególnym okrucieństwie, ale też tłumaczy jak działa polski system sprawiedliwości i jaka jest natura najczęściej popełnianych w naszym kraju przestępstw. Każdy rozdział to inne zagadnienie (dzieciobójstwo, mordercy seryjni, praca policyjnej ekipy na miejscu zbrodni), ale łączy je bardzo rzeczowe podejście pani profesor, jej empatia i wiedza, którą nam przekazuje w szalenie przystępny sposób. Po tej lekturze będziecie w stanie lepiej zrozumieć co dzieje się w waszych ulubionych kryminałach i ile z tego, co widzimy na ekranach, jest prawdą.

Justyna_78 | 2016-05-07
Przeczytana: 05 maja 2016

Ciekawy wywiad Pani Schymalli z Panią Moniką Całkiewicz o przestępczości, zabójstwach, dochodzeniach, sprawach sądowych, pracy prokuratora i policji, metodach wykrywania przestępstw etc.Jednym słowem książka dla pasjonatów wiedzy o przestępczości oraz miłośników seriali kryminalnych, bo sporo tutaj informacji wyprowadzających z błędów widzów czy (to na przyszłość), twórców takich seriali nie do końca zgodnych z rzeczywistością.