Smutek cinkciarza

Okładka książki Smutek cinkciarza
Sylwia Chutnik Wydawnictwo: Od deski do deski Seria: Na F/Aktach literatura piękna

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (56) / sierpień 2022 Sylwia Chutnik, Bernardine Evaristo, Katarzyna Kazimierowska, Iza Klementowska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Aleksandra Lipczak, Maciej Marcisz, Jarosław Mikołajewski, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Sylwia Chutnik, Ber...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (44) / sierpień 2021 Agnieszka Bryc, Sylwia Chutnik, Jarosław Dudycz, Karol Grygoruk, Ishion Hutchinson, Lauren Michele Jackson, Katarzyna Kazimierowska, Dyba Lach, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Weronika Murek, Piotr Nowacki, Mateusz Roesler, Katarzyna Słocińska-Czarnecka, Sara Szamot, Monika Szewczyk-Wittek, Marcin Wicha, Przemysław Wielgosz, Ludwika Włodek, Łukasz Zawada
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Agnieszka Bryc, Syl...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Będziesz pan zadowolony...

4050 121 154

Ze strony na stronę ciekawsza, oddaje realia dawnych czasów i mimo tego, że inspirowana faktami - intryguje i zaciekawia.

Trochę obawiałam się sięgnięcia po tę książkę, widząc mierne oceny, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Bardzo przypadł mi do gustu styl powieści - jego gawędziarstwo i lekkość, byłam w stanie całkowicie uwierzyć, że narratorem rzeczywiście jest były cinkciarz. Widać również, że autorka z przyjemnością bawiła się formą i opowiedzianą przez siebie historią. Realia PRL-owskie stwarzają doskonałe tło opowieści. Podoba mi się również koncepcja powieści - chociaż ton jest lekki i zabawny, to jednak finał historii jest tragiczny, jak również ciężkie są niektóre tematy poruszane przez narratora.
"Smutek..." jest ciekawą pozycją, warto po nią sięgnąć.

Ta książka potwierdziła moją opinię, że Sylwia Chutnik jest obecnie jedną z najlepszych polskich pisarek. Świetnie posługuje się językiem polskim, bawi się słowem, a jej kunszt zachwyca. Do tej pory znałam ją głównie jednak z utworów dotyczących kobiet i myślałam, że będzie szła w tym właśnie kierunku. "Smutek cinkciarza" to spore zaskoczenie - narratorem jest mężczyzna, a fabuła jest oparta na prawdziwym zdarzeniu. Fajnie, że Sylwia nie ogranicza się do tematyki kobiecej i z tym większą niecierpliwością czekam na kolejne książki.

Nie przebija „Innej duszy” i „Bestii”, opisywana sprawa jest nieco mniej interesująca od tej z „Czarnej”, ale książka jest dużo lepiej napisana od „Preparatora” – gdybym miała układać ranking najlepszych książek z serii Na F/Aktach, które jak dotąd przeczytałam, to wyglądałby właśnie tak. W „Smutku cinkciarza” do końca właściwie nie wiadomo, o co chodzi, natomiast czyta się to bardzo dobrze i wcale nie brakuje tego elementu kryminalnego. Sylwia Chutnik pisze świetnie, a historia, którą opisuje, zabiera nas wprost w lata 80. – i robi to naprawdę genialnie. Chutnik na warsztat wzięła sprawę zabójstwa sopockiego cinkciarza Wiesława R. z 1985 roku, jednak akcję przeniosła do Warszawy, co w zasadzie nie ma większego znaczenia – ta seria to fabularyzowane reportaże, więc na taką zmianę można przymknąć oko. Historia opowiadana jest przez Wieśka zza grobu – od początku daje on wyraźne sygnały, że już nie żyje, jednak właściwie do ostatnich stron nie wiadomo, jak umrze. Jednak tak naprawdę to nie sama sprawa jego śmierci jest najważniejsza, ale opowieść o jego życiu. Wiesiek jest świetnym narratorem, opisuje wszystko niezwykle barwnym językiem, jego opowieść niesamowicie wciąga. Naprawdę dobra odsłona serii Na F/Aktach, polecam!

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram: https://www.instagram.com/niefikcyjna/

Już dawno czegoś tak nudnego i słabego nie czytałam.. Ta książka to flaki z olejem, nie wciąga, nie przekazuje ważnych treści, wbrew założeniem nie jest też zabawna. Autorka sili się na mądrości życiowe, ale to nie wychodzi. Najsłabsza z serii Na/Faktach i ostatnia, którą z tej serii przeczytałam. Jedyny zabawny fragment dotyczył anegdoty o torreadorze. Nie polecam.
A co do samej serii- jest rozczarowująca. Wszystkie pozycje zlewają się w jedną całość. Bohaterowie wychowywani w trudnych rodzinach, niekochani lub nieakceptowani przez otoczenie. Według mnie najlepsza z serii jest "Inna dusza" Orbitowskiego. Pozostałe dały mi jedynie ogólny ogląd na pewne zdarzenia kryminalne w Polsce czasów PRL i początków III RP i dały początek poszukiwaniom reportaży na ten temat.

A co...

i tak przez życie wciąż do przodu

trzeba mieć końskie zdrowie na takie atrakcje

a książka fajna
rewelacyjnie się ja słuchało. audiobook klasa

W sumie mało ciekawie poprowadzona historia, ale oddanie klimatu epoki i stylizacja językowa świetne!

Od początku przypadł mi do gustu język jakim się posługuje autorka, opowiadając opartą na faktach historię pewnego cinkciarza z Warszawy (w rzeczywistości z Trójmiasta). Pojawiły się liczne anegdoty, które nawet przyprawiały o uśmiech, a także wiernie oddane realia PRL-u. Całość jednak snuła się, nużyła i dłużyła. Akcja zaczęła się dopiero na samym końcu, ale co z tego - ledwo się zaczęło, a już czytałam ostatnie zdanie.
Książkę mogę polecić osobom z lubością wspominającym lata '80, ale poza tym nie łudźcie się - fajerwerków nie będzie.

Dobre, Trochę można się pośmiać trochę smutna i przeraża.
Chcesz poznać klimat Warszawy z lat PRL polecam.
Ja akurat audiobook z Buczkowskim, który też robi dobrą robotę

Dobre, Trochę można się pośmiać trochę smutna i przeraża.
Chcesz poznać klimat Warszawy z lat PRL polecam.
Ja akurat audiobook z Buczkowskim, który też robi dobrą robotę

Moim zdaniem najlepsza książka Sylwii Chutnik. Autorka ma już nieco lepszy warsztat niż w poprzednich. Nadal nie jest to arcydzieło, ale można przeczytać.