Połów

Cykl: Vestmanna (tom 2) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
L_Settembrini

Raz do roku wody wokół Wysp Owczych przybierają krwawy odcień. Mieszkańcy urządzają grindadráp, czyli tradycyjny połów grindwali. Jedno z upolowanych zwierząt budzi w Farerach grozę – podczas patroszenia rybacy odkrywają w żołądku ssaka makabryczne znalezisko… Na wyspę zostaje wezwana z Danii policjantka Katrine Ellegaard, która ma poprowadzić śledztwo w sprawie niepokojącego odkrycia. Tymczasem pojawiają się nowe fakty w sprawie, która wstrząsnęła Vestmanną w poprzednim roku. Skazany za tamto przestępstwo odwołuje się od wyroku do Sądu Najwyższego.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 75

Za mgłą zmowy milczenia

Wyspy Owcze, tajemniczy świat, chłodny, wietrzny, zamglony i dżdżysty, gdzie pośród wzgórz i rybackich portów od czasów wikingów żyje zamknięta społeczność Farerów. Dumni ze swojego pochodzenia i kultury, nielubiący obcych i wszelkich zmian, żyją w spokoju na dziewiczych terenach, stroniąc od świata zewnętrznego i wszystkiego co obce.

Pełni tego mrocznego obrazu dopełnia krwawa tradycja – grindadrap, coroczny połów grindwali. Tym razem morze ich krwi zapowiada odkrycie tajemnicy, w brzuchu ssaka znaleziony zostaje fragment ludzkiej czaszki. Czaszka oznacza zwłoki, a zwłoki – śmierć. Na wyspę dociera zatem ekipa policyjna z Danii – śledcza Katrine Ellegaard i technik kryminalistyki Frida Skovmand.

Katrine nie jedzie na miejsce śledztwa z ochotą. Wręcz przeciwnie – pewne wydarzenia sprzed kilku miesięcy nie dają wciąż o sobie zapomnieć a prowadzone wtedy dochodzenie, choć doprowadziło do odnalezienia sprawcy, złamało jej życie osobiste. Mordercą okazał się bowiem bliski jej sercu Farer - Hallbjørn Olsen. Kobiecie doskwierają litościwe spojrzenia mieszkańców wyspy a każde spotkanie z Olsenem przypomina jej jak bardzo pomyliła się co do niego i jak bardzo doskwiera jej samotność – praca to wszystko co ma w życiu, skupia się więc z całą zajadłością na prowadzonej sprawie tajemniczej czaszki, która z dnia na dzień odkrywa coraz więcej informacji o zmarłym…

Olsen, skazany za zabójstwo, zostaje zwolniony z więzienia i wraca na rodzinne Wyspy, zmagając się z jawną wrogością całej społeczności, niechęcią córki, kłopotami finansowymi i wciąż nierozwiązaną zagadką własnej przeszłości. Nie jest bowiem jasne, czy morderstwo, o które go oskarżono faktycznie powinno obciążać jego sumienie. Z uwagi na zaniki pamięci, Olsen nie jest pewny, co się wydarzyło, nie ufa więc ani sobie ani innym. Sprawa komplikuje się, gdy zaczyna otrzymywać tajemnicze listy ze wskazówkami dotyczącymi jego przeszłości. Mgliste przesłania życzliwej mu osoby, która próbuje naprowadzić go na trop niewiele jednak dają. Hallbjørn nie jest w stanie rozwikłać tej tajemnicy sam, musi więc liczyć na pomoc nieprzychylnej mu Katrine.

Ten niezwykły tandem – ostra jak brzytwa Dunka i zagubiony Farer zaczynają drążyć lokalną społeczność w poszukiwaniu informacji. Natrafiają na opór, barierę czasu i pamięci, ksenofobię, zmowę milczenia. Muszą poskładać tę układankę sami, opierając się na swoim własnym instynkcie i strzępkach informacji jakie udaje im się wydobyć z przepytywanych mieszkańców i dowodów oddanych przez morze.

Kryminał „Połów” zdecydowanie nie jest porywającym thrillerem, ze zwrotami akcji w każdym rozdziale. Akcja dotyczy raczej trudnych stosunków międzyludzkich i realiów życia na zamglonych, surowych Wyspach Owczych, stosunków Farerów z Danią, zamknięcia tej społeczności na wszystko, co obce. Mrocznego klimatu dodają sugestywne opisy piękna Farojów, zimnego, surowego i zamglonego, wyspiarskiego krajobrazu. W tym otoczeniu jedyne czego można się bać, to inny człowiek i tajemnice sprzed lat, których zamknięta społeczność będzie bronić aż do śmierci.

Polecam zatem zwłaszcza wnikliwym badaczom zagadnień społecznych, ale miłośnicy nurtu kryminałów skandynawskich również znajdą tu coś dla siebie – echo przeszłości wikingów i krwawe zbrodnie, ciekawe  śledztwo i bardzo, bardzo zaskakujące zakończenie, którego nie wymyśliłby sam Herkules Poirot!

Joanna Jurzyk

Aneta Wiola | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

"Zmowa milczenia przez trzydzieści lat stanowiła monument nie do zniszczenia. Siła woli zżytych ze sobą Farerów była mocniejsza, niż najtwardsza skała, silniejsza niż wyrzuty sumienia i moralność. I jeden grindwal wystarczył, by to wszystko obrócić w pył".

Vestmanna, Wyspy Owcze. Podczas corocznego połowu grindwali mieszkańcy odkrywają makabryczne znalezisko we wnętrznościach walenia.
Do sprawy zostaje przydzielona Katrine Ellegaard i Sigval Nolsoe.
Policja drepcze w tym samym miejscu, szukając odpowiedzi. Sprawa wydaje się beznadziejna.

Uff....wymęczyłam jakoś. Strasznie opornie przykładałam się do POŁOWU, gdyż uważam, że to jedna z najnudniejszych lektur jakie przeczytałam.
Jeśli masz problemy z zasypianiem, proponuję Ci zabrać się do POŁOWU.
Logmansbo, Mróz czy jak mu tam, stworzył naprawdę świetny szkic feralnej historii, która zmieniła się w konspiracyjną zmowę milczenia. Ludzie ceniący sobie tradycje, traktujący wrogo obcych, gotowi by bronić swego krajana, ale za jaką...

Pinkiman | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Druga część tej serii jest lepsza od poprzedniej, ale tylko o włos. Niestety muszę stwierdzić, że trzymany jest równy, mocno średni poziom.

Nie jestem do końca przekonany czy to specyfika tej zamkniętej społeczności (precyzując - Wysp Owczych), czy może mało ciekawe śledztwa, które nie kradną naszej uwagi. Jestem za to pewien, że nie równe tempo akcji sprawia, że momentami ciężko się wraca do tej książki.

Z drugiej strony, bohaterowie są dobrze rozpisani. Przywiązałem się do nich i dzięki temu dokończę tę serię w niedługim czasie, ale nie tworzę sobie nadziei na wielką poprawę w zakończeniu :-)

Do przeczytania tylko jeśli książka sama wpadnie do rąk. W innym przypadku lepiej sięgnąć po coś lepszego :-)

Roman Dłużniewski | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Po przeczytaniu naszły mnie podobne refleksje jak po "Enklawie". Z jednej strony czyta się to sympatycznie, akcja prowadzona z nerwem, bohaterów nawet można polubić. Jednakże błędy logiczne i całkowicie nierealne sytuacje mają wysoce negatywny wpływ na odbiór całości. Mróz bardzo chciałby zostać drugim Nesbo, ale problem tkwi w tym, że Nesbo jest tylko jeden. Nie do podrobienia, nie do zastąpienia.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Podczas tradycyjnego na Wyspach Owczych połowu delfinów zwanych grindwalami (który wywołuje niepisaną wściekłość wszelkiego gatunku i maści obrońców przyrody) w żołądku jednego z upolowanych ssaków znaleziono fragment ludzkiej czaszki. Śledztwo prowadzą duńscy policjanci, uznając, że miejscowi nie poradzą sobie z tak skomplikowaną sprawą.
Interwencja Kopenhagi wynika z faktu, że Wyspy Owcze są terytorium zależnym Danii, ale na przykład nie należą do Unii Europejskiej.

Dlaczego nie należą ? Odpowiedzi mogą być dwie: bo nie chcą, albo dlatego, że należy doń Dania, którą co bardziej radykalni Farerowie - tak nazywa się mieszkańców Wysp Owczych (to chyba lepiej niż Wyspoowczanie :-D) uważają za okupantów.
W takich warunkach ma prowadzić dochodzenie grupa śledczych, którzy z racji swej narodowości nie są, delikatnie rzecz ujmując mile widziani na Føroyar.
Jedyną osobą, która swoimi czynami zdobyła coś na kształt sympatii i uznania miejscowych jest Katrine Ellegaard, oficer kopenhaskiej...

filozof | 2017-04-24

Myślę,że Remigiusz Mróz jako Ove Logmansbo doskonale się sprawdził.
Kryminał,które akcja toczy się na Wyspach Owczych jest bardzo ciekawy.Mamy,tu opisy życia na Wyspach.Ciekawostki dotyczące mieszkańców,kuchni i tradycji.
Śledztwo prowadzone,jest powolnym torem.
Myślę,że Połów to bardzo dobry kryminał.Obsadzony w mało znanym,acz fajnym miejscu.

Anna | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

II część trylogii autorstwa Ove Løgmansbø pt. '' Połów '' stanowi w dalszym ciągu szereg tajemnic mających związek z popełnionymi zbrodniami.

Problemy z odnalezieniem się w rzeczywistości ma Olsen, gdyż wciąż do końca nie potrafi sam odpowiedzieć na pytania, które dotyczą prowadzonego w toku śledztwa.

Ponowne spotkanie Olsena z Katrine owocuje w pozytywny sposób, ale za to obojgu służy niepewnie, ponieważ narażeni na niebezpieczeństwo z każdej strony.

Zwróciłam szczególną uwagę na okazywany brak zrozumienia i szacunku obywatelskiego wśród pracowników policji oraz jak Olsen był ogólnie traktowany przez mieszkańców Wysp Owczych.

Olsen w tej części nie był bohaterem negatywnym. Podobała mi się jego waleczność w obronie własnej. Potrafi kochać, ale skrywa swoje uczucia względem córki Ann- Marie, starając się zrozumieć, że utrudniony jest, kontakt z nim nie jest łatwy, z tego względu, że ona ma tatę mordercę.

Czy on nim jest naprawdę?

Tego w początkowej fazie części drugiej autor...

Heisenberg | 2017-07-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę tą zakupiłem jeszcze wtedy, kiedy Ove Logmansbo był Ovem Logmansbo, a nie Remigiuszem Mrozem pod pseudonimem, dlatego też pozwolę sobie na komentarz odnośnie tej sytuacji – to całkowicie i wyłącznie moja subiektywna opinia!
Otóż ujawnienie prawdziwej tożsamości autora przed premierą książki kończącej (?) cały cykl czyli „Promu” uważam za absolutny bezsens i głupotę! Kto stał za tym wybiegiem nie mam pojęcia i nie chcę wiedzieć; odkąd ujawniono że ten tajemniczy pół-Polak, pół-Farer to Remigiusz Mróz, przestałem czytać wszelakie artykuły w tym temacie.
Owszem, gdyby powiedzmy Logmansbo oficjalnie „zakończył” karierę, post factum można było wtedy ujawnić jego prawdziwą tożsamość; ale przed premierą książki? – powtórzę, głupota.
Tym bardziej że Mróz to bardzo płodny pisarz – tu dodam od siebie, bazując tylko na dwóch książkach z Wysp Owczych i trzech o Forście – autor mógłby przekuć ilość na jakość…
Tyle na ten temat, przechodzę do opinii o „Połowie”.
Pierwsza książka...

Jolka | 2018-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2018

Połów” to druga część cyklu, w której wracają główni bohaterowie z debiutanckiej „Enklawy”. Bez obaw można sięgnąć po dowolny tom serii, gdyż każda książka traktuje o innej sprawie. W tym przypadku wydarzenia z pierwszej powieści są nierozerwalnie związane z fabułą, dlatego niemal na samym początku „Połowu” poznałam rozwiązanie poprzedniej zagadki."Połów" jak dla mnie to najlepsza część z serii o Wyspach Owczych.Nareszcie autor wplótł porządną fabułę kryminalna ,która dla mnie była fenomenalna.
"Połów" zaczyna się od znalezienia czaszki w ciele ogromnego grindwala.Do tej zagadki zostaje ponownie powołana policjantka Katrine Ellegaard,której pomaga Hallbjorna i którzy to muszą na nowo zawalczyć o siebie.
Jest tu zbrodnia,są tajemnice,są zagadki ,które są szczelne chronione przez Farrerów ale wystarczył jeden grinwald, by to wszystko obrócić w pył.Ta część totalnie mnie zachwyciła i skradła moje serce.Tu emocje są gwarantowane i rosną z każdą stroną.Jako fanka kryminału cenię...

Roland | 2018-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Sekrety małych społeczności

Zamknięte społeczności bronią swych tajemnic za wszelką cenę. Bo kto jak tylko członek danej społeczności potrafi zrozumieć jej trudy, znoje, codzienne zmagania oraz wspólnie przeżyte chwile. Każdy region naszego świata posiada swe odrębne społeczności. Owszem pod względem globalnym łączą się one z danym ogółem tworzącym jakiś naród, lecz potrzeba przynależności do swej rodzimej ziemi sprawia, że słowo regionalizm w dobie globalizmu nie zaginie. Przenikanie się kultur jest procesem stale postępującym, gdyż bez niego ludzkość po prostu by się nie rozwinęła. Jednak pomimo doby tzw. „wioski globalnej” nadal istnieją kultury, ludy , które strzegą swej odrębności. Można je nazwać ostatnimi enklawami w dobie kosmopolitycznego świata. Większości nas na słowo ludy, enklawa, odrębność zapali się lampka sygnalizująca ludy pierwotne Afryki, czy też dorzecza Amazonki. Jednakże taka enklawa odrębności, pomimo tego, że korzysta z dobrodziejstw współczesnego...

Z okładki dowiadujemy się, że autor urodził się w 1975 roku w Torshavn. Wychował się na Wyspach Owczych. Jego  matka jest Polką, dlatego  biegle posługuje się językiem polskim. Ove Løgmansbø jest  freelancerem,  na co dzień zajmującym się projektowaniem grafiki. Nic bardziej  mylnego- to  nazwisko to  pseudonim Remigiusza Mroza. Tajemnica jednak szybko wyszła na jaw. Autor znany z takich bestsellerów jak Kasacja, Trawers czy Parrabellum trzecim tomem zakończył cykl, którego  akcja ma miejsce na Wyspach Owczych.

"Historia zataczała krąg, a jej dawno zapomniane ofiary domagały się sprawiedliwości. Demony przeszłości się przebudziły, ale staruszka nie chciała patrzeć na to, co wypluły. (...)"

Wyspy Owcze to  tajemnicze miejsce, którego  widok zapiera dech w piersiach. Tereny te zamieszkuje zamknięta społeczność Farerów. Lokalni  mieszkańcy nie lubią przyjezdnych, stronią od nowości. Dodatkowo są zamknięci na świat zewnętrzny. Farrerowie są dumni ze swojego  pochodzenia i  okazują...