Połów

Cykl: Vestmanna (tom 2) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wyspy Owcze
L_Settembrini

Raz do roku wody wokół Wysp Owczych przybierają krwawy odcień. Mieszkańcy urządzają grindadráp, czyli tradycyjny połów grindwali. Jedno z upolowanych zwierząt budzi w Farerach grozę – podczas patroszenia rybacy odkrywają w żołądku ssaka makabryczne znalezisko… Na wyspę zostaje wezwana z Danii policjantka Katrine Ellegaard, która ma poprowadzić śledztwo w sprawie niepokojącego odkrycia. Tymczasem pojawiają się nowe fakty w sprawie, która wstrząsnęła Vestmanną w poprzednim roku. Skazany za tamto przestępstwo odwołuje się od wyroku do Sądu Najwyższego.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 59

Za mgłą zmowy milczenia

Wyspy Owcze, tajemniczy świat, chłodny, wietrzny, zamglony i dżdżysty, gdzie pośród wzgórz i rybackich portów od czasów wikingów żyje zamknięta społeczność Farerów. Dumni ze swojego pochodzenia i kultury, nielubiący obcych i wszelkich zmian, żyją w spokoju na dziewiczych terenach, stroniąc od świata zewnętrznego i wszystkiego co obce.

Pełni tego mrocznego obrazu dopełnia krwawa tradycja – grindadrap, coroczny połów grindwali. Tym razem morze ich krwi zapowiada odkrycie tajemnicy, w brzuchu ssaka znaleziony zostaje fragment ludzkiej czaszki. Czaszka oznacza zwłoki, a zwłoki – śmierć. Na wyspę dociera zatem ekipa policyjna z Danii – śledcza Katrine Ellegaard i technik kryminalistyki Frida Skovmand.

Katrine nie jedzie na miejsce śledztwa z ochotą. Wręcz przeciwnie – pewne wydarzenia sprzed kilku miesięcy nie dają wciąż o sobie zapomnieć a prowadzone wtedy dochodzenie, choć doprowadziło do odnalezienia sprawcy, złamało jej życie osobiste. Mordercą okazał się bowiem bliski jej sercu Farer - Hallbjørn Olsen. Kobiecie doskwierają litościwe spojrzenia mieszkańców wyspy a każde spotkanie z Olsenem przypomina jej jak bardzo pomyliła się co do niego i jak bardzo doskwiera jej samotność – praca to wszystko co ma w życiu, skupia się więc z całą zajadłością na prowadzonej sprawie tajemniczej czaszki, która z dnia na dzień odkrywa coraz więcej informacji o zmarłym…

Olsen, skazany za zabójstwo, zostaje zwolniony z więzienia i wraca na rodzinne Wyspy, zmagając się z jawną wrogością całej społeczności, niechęcią córki, kłopotami finansowymi i wciąż nierozwiązaną zagadką własnej przeszłości. Nie jest bowiem jasne, czy morderstwo, o które go oskarżono faktycznie powinno obciążać jego sumienie. Z uwagi na zaniki pamięci, Olsen nie jest pewny, co się wydarzyło, nie ufa więc ani sobie ani innym. Sprawa komplikuje się, gdy zaczyna otrzymywać tajemnicze listy ze wskazówkami dotyczącymi jego przeszłości. Mgliste przesłania życzliwej mu osoby, która próbuje naprowadzić go na trop niewiele jednak dają. Hallbjørn nie jest w stanie rozwikłać tej tajemnicy sam, musi więc liczyć na pomoc nieprzychylnej mu Katrine.

Ten niezwykły tandem – ostra jak brzytwa Dunka i zagubiony Farer zaczynają drążyć lokalną społeczność w poszukiwaniu informacji. Natrafiają na opór, barierę czasu i pamięci, ksenofobię, zmowę milczenia. Muszą poskładać tę układankę sami, opierając się na swoim własnym instynkcie i strzępkach informacji jakie udaje im się wydobyć z przepytywanych mieszkańców i dowodów oddanych przez morze.

Kryminał „Połów” zdecydowanie nie jest porywającym thrillerem, ze zwrotami akcji w każdym rozdziale. Akcja dotyczy raczej trudnych stosunków międzyludzkich i realiów życia na zamglonych, surowych Wyspach Owczych, stosunków Farerów z Danią, zamknięcia tej społeczności na wszystko, co obce. Mrocznego klimatu dodają sugestywne opisy piękna Farojów, zimnego, surowego i zamglonego, wyspiarskiego krajobrazu. W tym otoczeniu jedyne czego można się bać, to inny człowiek i tajemnice sprzed lat, których zamknięta społeczność będzie bronić aż do śmierci.

Polecam zatem zwłaszcza wnikliwym badaczom zagadnień społecznych, ale miłośnicy nurtu kryminałów skandynawskich również znajdą tu coś dla siebie – echo przeszłości wikingów i krwawe zbrodnie, ciekawe  śledztwo i bardzo, bardzo zaskakujące zakończenie, którego nie wymyśliłby sam Herkules Poirot!

Joanna Jurzyk

Roman Dłużniewski | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Po przeczytaniu naszły mnie podobne refleksje jak po "Enklawie". Z jednej strony czyta się to sympatycznie, akcja prowadzona z nerwem, bohaterów nawet można polubić. Jednakże błędy logiczne i całkowicie nierealne sytuacje mają wysoce negatywny wpływ na odbiór całości. Mróz bardzo chciałby zostać drugim Nesbo, ale problem tkwi w tym, że Nesbo jest tylko jeden. Nie do podrobienia, nie do zastąpienia.

wiejskifilozof | 2017-04-24

Myślę,że Remigiusz Mróz jako Ove Logmansbo doskonale się sprawdził.
Kryminał,które akcja toczy się na Wyspach Owczych jest bardzo ciekawy.Mamy,tu opisy życia na Wyspach.Ciekawostki dotyczące mieszkańców,kuchni i tradycji.
Śledztwo prowadzone,jest powolnym torem.
Myślę,że Połów to bardzo dobry kryminał.Obsadzony w mało znanym,acz fajnym miejscu.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Podczas tradycyjnego na Wyspach Owczych połowu delfinów zwanych grindwalami (który wywołuje niepisaną wściekłość wszelkiego gatunku i maści obrońców przyrody) w żołądku jednego z upolowanych ssaków znaleziono fragment ludzkiej czaszki. Śledztwo prowadzą duńscy policjanci, uznając, że miejscowi nie poradzą sobie z tak skomplikowaną sprawą.
Interwencja Kopenhagi wynika z faktu, że Wyspy Owcze są terytorium zależnym Danii, ale na przykład nie należą do Unii Europejskiej.

Dlaczego nie należą ? Odpowiedzi mogą być dwie: bo nie chcą, albo dlatego, że należy doń Dania, którą co bardziej radykalni Farerowie - tak nazywa się mieszkańców Wysp Owczych (to chyba lepiej niż Wyspoowczanie :-D) uważają za okupantów.
W takich warunkach ma prowadzić dochodzenie grupa śledczych, którzy z racji swej narodowości nie są, delikatnie rzecz ujmując mile widziani na Føroyar.
Jedyną osobą, która swoimi czynami zdobyła coś na kształt sympatii i uznania miejscowych jest Katrine Ellegaard, oficer kopenhaskiej...

żurawie_origami | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 maja 2017

Mało Mroza w Mrozie... Pewnie przez to, że książka pisana pod pseudonimem.
Jak dla mnie lepsza niż część pierwsza, ale nadal za mało. Zgrabny kryminał, podobało mi się połączenie wątków z części pierwszej i takie płynne prowadzenie fabuły. Znów plus za możliwość poznania życia mieszkańców Wysp Owczych. Duży minus za mało wyrazistych bohaterów, żaden nie wzbudza we mnie emocji, ani pozytywnych, ani negatywnych. Przeczytam część trzecią bo mam i chce zakończyć moją wyprawę na Wyspy. Ale zdecydowanie wolę duet prawniczy i narwanego komisarza z Podhala :)

FannyBrawne | 2017-03-05

Nie jestem typem osoby, która gustuje w tzw. mocnej literaturze. Jedyne kryminały jakie czytam to te autorstwa Agathy Christie. Ostatnio jednak postanowiła wziąć udział w konkursie LubimyCzytać, dzięki czemu wygrałam ,,Połów” z autografem autora(przed zakończeniem książki dowiedziałam się, że jest nim Remigiusz Mróz). Podeszłam do lektury z obawami i zaciekawieniem, bo nigdy nie czytałam thrillerów i nie wiedziałam, jak odnajdę się w tym gatunku. Po lekturze raczej wiem, że wolę jednak moje obyczajówki i romanse, ale postaram się też częściej sięgać po inne gatunki.

Książka jest kontynuacją nieczytanej przeze mnie ,,Enklawy”. Historia rozgrywa się na należących do Danii cichych i spokojnych Wysp Owczych. Ich mieszkańcy – Farerowie – to ludzie surowi i konserwatywni, z niechęcią patrzący na Duńczyków, w których wielu z nich widzi okupantów. Co roku odbywa się tam rytualny połów grindwali. W żołądku jednego z wyłowionych zwierząt zostają znalezione ludzkie kości. Sprawę ma rozwiązać...

Wyspy Owcze nie są rajem dla większości turystów, a ich surowy i stale mżysty klimat zdaje się stale pogłębiać mizantropijne myśli. Emocjonalna ospałość trwa aż do corocznego Grindadráp, które oznacza tradycyjne farerskie polowanie na morskie grindwale. Ove Løgmansbø korzysta z dramaturgii krwawej tradycji i w powieści „Połów” tworzy z niej mroczne tło, a iście kryminalny akcent ukrywa dosłownie we wnętrzu złowionego ssaka. Czy tajemnice sprzed lat ujrzą wreszcie światło dzienne?

Makabryczny połów grindwali przynosi nieoczekiwane odkrycie. W brzuchu jednego ze złowionych zwierząt znaleziony zostaje bowiem fragment ludzkiej czaszki. Pozornie spokojny archipelag na kilka tygodni zamienia się w miejsce dawnej zbrodni, a rozwiązaniem kryminalnej zagadki zajmuje się duńska ekipa policyjna na czele ze śledczą Katrine Ellegaard oraz obcesową technik kryminalistyki, Fridą Skovmand. Smutne wspomnienia sprawiają, że Katarine niechętnie podejmuje się zadania, a niewątpliwą boleść jej duszy...

"- Tradycja górą, co?
- Otóż to. Jeśli cała ludzkość ma ze sobą coś wspólnego, to właśnie sposób, w jaki lubi zabijać."

Wyspiarskiej trylogii ciąg dalszy. Po rozczarowującej lekturze "Enklawy" wcale nie miałam wielkiej ochoty na kolejne spotkanie z bohaterami zakonspirowanego pana Mroza, ale skoro wypożyczyłam 2 części niejako w komplecie nie wypadało nie przeczytać. "Połów" pozytywnie mnie zaskoczył. Nadal nie jest kryminał na miarę skandynawskich mistrzów, ale z całą pewnością autor zrobił krok w dobrą stronę. Tradycyjnie już najsłabiej wypada samo rozwiązanie zagadki sprzed lat, a cały wątek choroby wydaje się wciśnięty do opowieści na siłę. Miałam zamiar na dobre porzucić literacką przygodę z Wyspami Owczymi, ale "Połów" zachęcił mnie do sięgnięcia po trzecią odsłonę makabrycznych przygód Katrine i Hallbjørna. A niech to! W końcu skończy się na tym, że sama zacznę paradować w koszmarnym sweterku...

Hana | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Skończyłam drugi tom a ten pierwszy tak naprawdę się jeszcze nie skończył bo nadal brak rozwiązania sprawy. To dopiero w trzecim nastąpi? Wystawia autor moją cierpliwość na próbę. Drugi tom lepszy chociaż finał slaby. Tyle wysiłku a zakończenie miałkie. Ponadto niech się autor zdecyduje albo kogoś wyrzucamy poza nawias i nie gadamy ze zdrajcą,udajemy że go nie ma albo ten ktoś chodzi swobodnie i ludzi wypytuje a ludzie odpowiadają na pytania i nie każą mu iść precz.O raku też nikt nie informuje przez telefon. No chyba że w Danii takie mają procedury. Doczytam Prom, ale bez oczekiwań.Pogadają,wymarzną i tyle pewnie będzie tych emocji. Acha i jeszcze popomstują na Danię. Zachwycona tą trylogią nie jestem.

Ledarg1916 | 2017-01-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę wygrałem w konkursie. Wiedziałem, że to druga powieść autora, więc sprawdziłem, czy aby to nie kontynuacja. Zawsze pięknie to jest napisane na "Lubimy Czytać", na przykład cykl jakiś tam. Patrzę i co? Nie jest napisane, że drugi tom, toteż pomyślałem, że śmiało mogę czytać, bo widocznie "Enklawa" jest odrębną historią.
Otóż NIE JEST!
Trochę się zatem zdenerwowałem, bo czytanie teraz "Enklawy" ma taki sens, że... Może za jakiś czas przeczytam, w końcu Hall to nie Harry Hole czy Kurt Wallander i jest szansa, że nie zapamiętam tak dobrze jego losów po latach...
Cóż o samym "Połowie" mogę napisać?
Trochę to dziwne, bo jakiś może specjalnie porywający kryminał to nie jest, ale potrafi zainteresować, największy plus to chyba miejsce wydarzeń. O samych Wyspach Owczych wiedziałem zawsze tyle, że są beznadziejni w piłkę nożną (jednak ostatnie lata nieco lepiej to wygląda:-)) a ich bramkarz miał czapkę z pomponami - nie zapomnę tego nigdy:-)
Ciekawie się czyta o ich relacjach z...

Agro | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

„Połów” odstaje trochę od otwierającej cykl „Enklawy”. Wątki z poprzedniej książki rozwijają się sprytnie, zbrodnia z przeszłości już od pierwszej strony gra pierwsze skrzypce, dodać do tego lekki styl autora i powinno być dobrze. I niby jest ale tym razem mocno czułem, że coś jest niedopracowane bądź na siłę wrzucane do powieści. Brakło mi dynamizmu części pierwszej, poczucia zagrożenia i natłoku wydarzeń. To co grało w „Enklawie” tutaj zazgrzytało..
Broni się za to miejsce akcji – Wyspy Owcze. Na swój sposób egzotyczne, klimatyczne, mgliste i niedostępne, działają na wyobraźnie i są idealnym tłem dla kolejnej zbrodni.
Tylko zbrodnia tym razem taka coś chuda..

Nagroda Wielkiego Kalibru 2017 - długa lista

Zazwyczaj na początku maja podawaliśmy informację o siedmiu tytułach nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. W tym roku jednak jury postanowiło uchylić rąbka tajemnicy trochę wcześniej i ogłosiło dzisiaj tzw. długą listę nominowanych kryminałów! Jakie powieści się na niej znalazły?

Wiemy kim jest Ove Løgmansbø!

Prawdziwa tożsamość tego rzekomo farerskiego pisarza nie była znana prawie nikomu. Ba! niewiele osób podejrzewało, że to w ogóle jest pseudonim literacki! Jak się okazuje Ove Løgmansbø nie istnieje. Pod tymi personaliami ukrywa się pewien bardzo popularny, bestsellerowy autor kryminałów młodego pokolenia! Jego prawdziwe nazwisko zmrozi Wam krew w żyłach! Kim jest Ove Løgmansbø?!