Xenna, moja miłość

Wydawnictwo: Jirafa Roja

„Największym atutem Xenny jest wiarygodność opisu, uzyskana przez użycie prostego, kolokwialnego, a niekiedy wręcz slangowego języka. Gdy czytałem, wydawało mi się, że po prostu jestem wśród tych ludzi, że razem z nimi odurzam się wódką, prochami i punk-rokiem. Nie jest to jednak zabawa w młodzieżowy, subkulturowy folklor w stylu Masłowskiej. Powiedziałbym raczej, że to polski Charles Bukowski.” Witold Horwath

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

DUŻY SUKCES AUTORA, ktory trafił w problemy i gusta swojego pokolenia. Wiarygodność wsparta specyficznym językiem czytelnym dla szerokiej rzeszy, nazwijmy to umownie, - "punków". Nie zmienia to fakyu, że mnie - starego "zgreda", bardziej interesuje "Złam Prawo".

kajsa | 2011-08-05

Jedynym atutem tej książki jest , no właśnie, nie wiem co.

Luis | 2011-08-13

Lubię w książkach Łukasza Gołębiewskiego sentyment do czasów, w których rodził się punk, bunt, kiedy kotłowały się bardzo silne emocje związane z rzeczywistością. Lgnę do tych opisów, których brakuje u wielu innych autorów jego pokolenia. "Xenna" jest opowieścią o niedojrzałej miłości dużego chłopca w średnim wieku do młodej zbuntowanej dziewczyny. Klimat książki jest na swój sposób urzekający, jednak sama historia delikatnie rozczarowuje infantylnym podejściem głównego bohatera do spraw istotnych życiowo. Trudno mu współczuć mając świadomość, że zabrakło mu typowo męskich cech, żeby osiągnąć w życiu to, na czym mu zależało. Czy warto tę książkę przeczytać? Myślę, że tak, ze względu na łatwość z jaką Gołębiewski tworzy fabułę, kreuje byty, w które czytelnik płynnie wchodzi. No i oczywiście precyzyjnie i lekko budowany klimat "starych, dobrych czasów".

Lula | 2013-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Mając ponad trzydziechę na karku każdy z nas ma poukładane życie, dom, pracę, rodzinę oraz dzieci. Jeśli myślicie ,że znajdziecie to w tej książce to jesteście w błędzie. Jest to niewątpliwie pozycja kipiąca erotyką, alkoholem, koncertami i dobrą muzyką. Dla bohatera tej książki liczy się tylko agresywny seks, zapijanie się alkoholem i od czasu do czasu praca. Taki styl życia szokuję każdego ?normalnego? człowieka, bo przecież trzydziestolatek to człowiek dojrzały, który musi mieć wszystko ustawione jak w szwajcarskim zegarku. Łukasz Gołębiewski w swoim debiucie odepchnął sztywne zasady człowieczeństwa przedstawiając nam życie starszego już pisarza, wywodzącego się z punkowego towarzystwa który podczas koncertu poznaje Xennę. Jest to młoda kobieta, punkówa który przez pewien okres czasu żyła jak tytułowy bohater. Ich związek opierał się na wspólnych imprezach, zapijaniu i nietrzeźwym seksie. Niestety po pewnym czasie w Xennie zaczyna zakwitać syndrom macierzyństwa, stabilności oraz...

No, podobno się zachwycają... A ja nie. Może kogoś uwieść prostota językowa - może to i taka specjalna stylistyka, pankująca jak autor, ale ja i tak jakoś odbieram ją jako nieporadność.
A historia... znamy ją i wiedzieliśmy ją setki razy, teraz tylko ma powyciągany t-shirt z Włochatym, niepomalowana i na kacu dogorywa w barłogu. A fe! Bielizny nie zmieniła nawet.
Tacy tam kumple od butelki i taka jedna fatalna femme.
Ja nie pankuje, to może nie rozumiem, po prostu.

Ervisha | 2011-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Spodziewałam się czegoś lepszego. Nie ma w niej nic ciekawego.

hiliko | 2010-07-24

Nie mam pojęcia, czego się spodziewałam po tej książce wypożyczając ją z biblioteki. Może nowych wrażeń, a może po prostu zostałam oszukana przez opis z tyłu książki? Od razu Was uprzedzam - opis NIE zgadza się z lekturą.
Czy można kogoś kochać i nie wpuszczać do swojej tak zwanej "strefy prywatnej"? Czy zwycięży miłość do kobiety czy egoizm - objawiany przez wątpliwości bohatera co do związku ?
Książka opowiada o romansie podstarzałego, bogatego dziennikarza z młodą, ładną punkówą. Specyfika tego związku polega na wspólnym upijaniu się i szalonym seksie, co jest w nim najważniejsze. Pozornie nie ma w nim głębi, czułości, więzi ani wsparcia, natomiast jest coś z zabawy i nie zobowiązywania się. Z czasem dziewczyna zaczyna wymagać więcej, potrzebuje uczucia, namiętności, miłości. Bezimienny bohater opowiada swoją historię zdanie po zdaniu, minuta po minucie. Przeplata ją licznymi cytatami z tekstów jego ulubionych, punkowych zespołów. Książka pisana jest cały czas w...

Kamciaa | 2011-03-29

Opowieść o młodym człowieku o bardzo przerośniętym ego. Współczesny Piotruś Pan, który nie zamierza dorosnąć. Dużo seksu, wódy. Dla mnie to ksiązka wybitnie antyfeministyczna, bo ona (dużo młodsza i atrakcyjniejsza od narratora) dla niego robi (znosi?) wszystko... seks w każdej sytuacji (co w jego niedorośniętej narracji często brzmi życzeniowo), zarzyganie przez partnera, a mimo to ciągle błaga go o miłość. On dla niej nie daje nic albo bardzo niewiele. Książka napisana przeciętnym, mało literackim językiem.

Oliwia | 2016-06-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Dzisiaj przeczytałam ją po raz drugi i po raz drugi ciągle się wkurzałam na egoistycznego bohatera i cierpiałam razem z Xenną. Ale też po raz drugi nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam ją w kilka dni. Gdybym miała powiedzieć o czym jest ta książka, to zupełnie nie wiedziałabym co powiedzieć. Na pewno nie jest to książka o miłości. Będę do niej wracać, dopóki całkowicie przestanie mnie zaskakiwać i dopóki nie znudzi mi się.

Xenna Olejniczak | 2012-07-02

To książka jakiej się nie czyta ją się POCHŁANIA! Niezwykle wiarygodna, napisana prostym językiem; autor nie stroni od slangu, umieszczania fragmentów piosenek czy tak często używanych teraz emotikonów... Pełna erotyzmu, zabawy, opisująca alkoholowe libacje, festiwale pogoń za szczęściem...smutek, śmiech i łzy – uczucie znane każdemu z Nas. Ja sięgnęłam po tą książkę niespełna trzy lata temu... zrobiła na mnie niebywałe wrażenie...teraz jasne staje się również skąd wziął się mój pseudonim – będący w powieści imieniem głównej bohaterki... od tamtej chwili, chwili w której wzięłam Xennę do ręki, kiedy moje dłonie przewracały strony, kiedy wzrok śledził w ciągłym napięciu litery składające się w słowa i zdania upłynęło bardzo wiele dni ale wiecie co? - ja nadal wracam do tej książki bowiem kiedy ją przeczytacie stwierdzicie, że... już nic w waszym życiu nie będzie takie samo!
Szczerze POLECAM!