Dziewicza podróż

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Wydawnictwo: Książnica
Maiden Voyage
978-83-245-7807-8

Opowieść o pięknej Catrionie Keys, która w ciągu tygodnia przeszła ogromną przemianę, z beztroskiej dziewczyny stając się prezesem w ielkiej linii żeglugowej i odbywa podróż na pokładzie „Arcadii” - swojego niebotycznie luksusowego transatlantyku. Piękna Catriona staje się obiektem rywalizacji finansistów, pragnących przejąć „Arcadię”. Jest to też opowieść o życiu, miłości i przeznaczeniu...

Jest to też opowieść o życiu, miłości i przeznaczeniu ludzi, którzy znaleźli się w 1924 roku na pokładzie luksusowego transatlantyku w jego dziewiczym rejsie.
W trakcie rejsu dochodzi do spektakularnych wydarzeń. Dwoje ludzi traci życie w wyniku wypadku, odrzucona kochanka skacze do morza, próbując popełnić samobójstwo,...
Pokład „Arcadii” zaludnia galeria ekscentryków. Wśród pasażerów znajdują się m.in. starzejący się hazardzista, rozhisteryzowana śpie waczka operowa, cyniczna polska baronówna i osierocona przez bogatych rodziców dziewczynka.
Świat wielkich namiętności, interesów, hazardu, zabaw do białego rana, przepychu, niewyobrażalnego bogactwa i rozpusty, w którym nie pohamowane żądze i intrygi prowadzą do gwałtu i gigantycznych oszustw.
Wciągająca lektura, czyta się z zapartym tchem.

allison | 2015-01-24
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Po lekturze "Małej Zagłady" musiałam sięgnąć po coś lekkiego i "Dziewicza podróż" doskonale spełniła swoje zadanie.

Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Mastertona, który przede wszystkim kojarzony jest z horrorami. Tymczasem "Dziewicza podróż" to lekka, przyjemna lektura, odprężające czytadło, przy którym można odpocząć.
Treść nie jest zbyt wymyślna, fabuła bywa przewidywalna, ale interesujące są relacje między bohaterami. Niektóre wątki trzymają w napięciu, np. fragmenty opowiadające historię komunisty-zamachowca; inne nie są zbyt ciekawe, np. te, które kręcą się wokół potencjalnej sprzedaży statku (za dużo tu powtórzeń i oczywistości).
Są też wątki miłosne, jedne lepsze, inne gorsze, jest nawet miejsce na humor, czego przykładem może być niecodzienny pojedynek dwóch obżartuchów.

Całość napisana jest zgrabnie i nic dziwnego, bo autor do doświadczony rzemieślnik słowa. Czyta się tę powieść szybko i z przyjemnością.

ZARAZA | 2015-10-23
Przeczytana: październik 2015

Kiedy poznałam Mastertona od innej strony poprzez "Imperium" byłam bardzo ciekawa kolejnej takiej książki. Niestety spotkało mnie spore rozczarowanie. Powieść miała swoje dobre momenty, ale były naprawdę nie liczne. Irytowały mnie, okropnie, ciągłe krążenie wokół tematu sprzedaży statku, to o czym czytelnik został poinformowany na początku powieści było skrupulatnie przypominanie o kilka razy za dużo. Główna bohaterka w moich oczach zapowiadała się bardzo interesująco, a wypadła przeciętnie. Myślałam, że będzie wykreowana na femme fatale, a przede wszystkim, że będzie odznaczać się bystrością umysłu. Ale była bardzo naiwna, przewidywalna, irytująca i inteligencją nie pochwaliła się wcale. Już nie wspomnę o wątku miłosnym, który był naiwny, przewidywalny i nudny. Tak, tak... jestem ogromnie rozczarowana, aż zdenerwowana. Szkoda, wielka szkoda. Mam nadzieję, że jednak Masterton wynagrodzi mi to przy innej okazji ;) Jak się domyślacie - nie polecam.

Katherina87 | 2016-10-01

Jest rok 1924. Beztroskie życie Catriony Keys zmienia się niespodziewanie po śmierci ojca, magnata przemysłu okrętowego. Stanley Keys, budowniczy i właściciel "Arcadii", najbardziej luksusowego statku pasażerskiego na świecie, umiera na tydzień przed jego pierwszym rejsem do Ameryki, zostawiając firmę na granicy bankructwa. Catriona zajmuje miejsce ojca na pokładzie liniowca, stając się obiektem rywalizacji finansistów, pragnących przejąć "Arcadię". Wchodzi w świat wielkich interesów i wielkich namiętności, hazardu, zabaw do białego rana, przepychu i rozpusty, w którym niepohamowane żądze i intrygi prowadzą do gwałtu i gigantycznych oszustw.

Masterton przywołuje urok minionych czasów, kiedy rejs transatlantykiem budził powszechny zachwyt i ekscytację. Dwanaście lat po zatonięciu "Titanica" w swą dziewiczą podróż rusza "Arcadia". W trakcie rejsu dochodzi do spektakularnych wydarzeń. Jedna osoba traci życie w wyniku wypadku, odrzucona kochanka skacze do morza, próbując popełnić...

Zuela | 2014-06-26

Oj,przyzwyczaiłam się do typowych horrorów i ciężko mi się czyta inne książki Mastertona.Typowa książka sensacyjna-milość,zemsta,duże pieniądze,szalone lata dwudzieste XX wieku.Nie za bardzo w moim guście

Stokrotka | 2016-06-27
Przeczytana: 2015 rok

Ilu czytelników, tak inne opinie i gusta. Mnie spodobała się ta książka. Trzyma w napięciu. Akcja dzieje się w 1924 roku podczas pierwszego rejsu "Arcadii" - statku - marzenia Stanley'a Keys, który umiera nagle w wieku 53 lat. Jego jedyna córka - Catriona - dziewczyna żyjąca w świecie aktorskim, nagle zmienia swoje życie. Wielkie interesy, namiętności, hazard, przepych itp. Odbywa dziewiczy rejs i staje przed bankructwem firmy ojca. Jak wybrnie, czy uda się jej uratować dorobek zmarłego, czy spotka miłość, czy wykryje oszustwa i doświadczy szalonych intryg? Wszystko to autor wspaniale opisuje w swej grubej powieści /527 stron/. Czy Arcadia będzie uratowana, kim okaże się Mark i jaką rolę pełni szaleniec Harry?
Nie znam innych książek tego autora, ale ta przypadła mi do gustu.

BluLenne | 2013-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2013

Dawno nie zmuszałam się by przeczytać książkę. Zbyt długa, zbyt nudna... Postacie wręcz karykaturalne. Do tej pory najgorsza książka Mastertona, jaką czytałam.

sylmec | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Nie jest to horror, jest to powieść ale fajna i lekko się czyta.

nellanna | 2014-03-21

Wole tego autora w wersji horrorowej, niźli w obyczajówce.

figlarna24 | 2012-10-29
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Twórczość Grahama Mastertona znam. Znam jego styl w wersji społeczno-obyczajowej -"Pani fortuny" oraz wersji horror- "Czerwony hotel". Ksiązkę "Pani fortuny" wywarła na mnie tak dobre wrażenie, że postanowiłam tym razem skusić się na "Dziewiczą podróż".

Jest rok 1924. Beztroskie zycie Catriony Keys zmienia się niespodziewanie po śmierci ojca, który był potentatem przemysłu żeglugowego. Ostatnim przedsięwzięciem ojca Catriony-Stanley Keys była budowa luksusowego statku o nazwie "Arcadia". Statek ma wyruszyć w swoją pierwszą podróż tydzień po śmierci Stanleya. Statek ma płynąć do Ameryki. Catriona jako jedynaczka staje na czele firmy, która boryka się poważnymi kłopotami finansowymi. Kobieta wkracza w świat interesów, rywalizacji, intryg , przepychu i rozpusty.

Muszę przyznać, że książki średnio mi się podobała. Historia moim zdaniem jest banalna , a sama postać kobiety taka naiwna. Cud piękność, której każdy mężczyzna pożąda. Mężczyźni to rozpustnicy i wielcy materialiści, dla...

Beata | 2011-03-09
Przeczytana: 15 lutego 2011

Przeciętna książka, na nudne zimowe wieczory.