Sulejman II Wspaniały

powieść historyczna
Bellona
2004-01-01
2004-01-01

Temat ciekawy, jednak oczekiwać by można więcej informacji o samym tytułowym sułtanie. Jak na biografię zbyt dużo miejsca zajmują tu, w porównaniu do szczegółów z życia, zagadnienia dyplomatyczne (listy posłów),czy chociażby zbędne nawiązania do oper i baletów powstałych w oparciu o historię życia Sulejmana. Osobiście wolę opis chronologiczny od zastosowanego w tej książce podziału tematycznego rozdziałów.
Sporo jest błędów w datach, przynajmniej w wydaniu które czytałem.
Rzuciło mi się w oczy kilka nie zrozumiałych fragmentów, jakby ktoś źle posklejał czy przyciął tekst.
Książkę polecam jako wstęp do tematu.

Bardzo ciekawa książka o być może największym władcy Imperium Ottomańskiego. Książka popularna, dobrze się ją czyta.

Dobre, ale bardzo ogólne kompendium nt. Sulejmana Wspaniałego. O Roksolanie bardzo mało, ale też niewiele się o niej zachowało w źródłach historycznych.

Kolejna książka, którą dostałem w swoje ręce w Bibliotece Miejskiej w Łodzi. Pozycja przekonała mnie artystycznie zaprojektowaną okładką, przedstawiała Sulejmana II Wspaniałego i Roksolanę (jego długoletnią wybrankę serca/żonę).

Plusy:
+ Pierwsze rozdziały zostały napisane bardzo przejrzystą treścią, Nie ma problemu ze zrozumieniem złożoności omawianej tematyki.
+ Powoływanie i przytaczanie sprawdzonych źródeł historycznych, w tym tureckich.
+ Bardzo dobrze opisana postać Sulejmana II Wspaniałego. Pokazanie go nie tylko w roli władcy Imperium Osmańskiego, ale jako ojca rodziny, głowy religii islamskiej. Ukazanie przed jakimi wyborami stawał m. in. w wydaniu wyroku śmierci na własnego syna.
+ Szersza perspektywa na Imperium Osmańskie: scharakteryzowanie stosunków dyplomatycznych między: Lechistanem (Rzeczpospolitą),a Lewantem (Imperium Osmańskim).

Minusy
- Skupienie się na wielu wątkach, lekko rozmyło postać Sulejmana II Wspaniałego.
- Pojedyncze podrozdziały mogą znudzić czytelnika, niezainteresowanego tematem np. poezji Sulejmana. Można je pominąć, nie wpłyną na odbiór całości.

W lekturze pojawiła się ogromna liczba wiedzy. Najbardziej zainteresowały mnie:
- Pokazanie Sulejmana II jako osoby spełniającej się w różnych rolach społecznych, jawnych dla ogółu (władca, głowa Islamu),czy tych prywatnych (ojciec, osoba z własnym hobby: złotnik).
- Spostrzeganie Sulejmana II w popkulturze europejskiej.

Plusy:
+...

Ciekawa opowieść, moja pierwsza dotyczące postaci padyszacha Sulejmana – wspaniałego prawodawcy jak go zapamiętali sami Turcy. Książka raczej prosta, bez większej głębi analitycznej. Ma raczej przybliżyć i nakreślić postać niż dostarczyć szczegółowej analizy historycznej. Autor odwołuje się mocno do innych opracować korzystać też, choć w mniejszym zakresie, ze źródeł epoki. Sporo miejsca poświęcono sprawom europejskim, przede wszystkich konfliktom z Habsburgami na tle Węgier i relacjom z Królestwem Polski i oboma królami Zygmuntami. Szczególnie zaciekawiły mnie ostatnie strony gdzie autor próbował dokonać rysy osobowości Sulejmana, pięknie też pokazał okoliczności jego śmierci na ostatniej z jego wypraw wojennych. Książka raczej dla osób poszukujących pierwszej wiedzy o bohaterze niż dla specjalistów epoki.

Bardzo przyjemna, choć raczej dla laików.

Bardzo przyjemna, choć raczej dla laików.

2067

ciekawie napisana łatwy język jak na książkę historyczną

ciekawie napisana łatwy język jak na książkę historyczną

Nawet niezła.

Nawet niezła.

Osmański padyszach Sulejman II (1520-1566)był jednym z najwybitniejszych władców ery nowożytnej. Jego panowanie odcisnęło piętno na olbrzymim terytorium Europy i Azji, ponieważ za sprawą wielu zwycięskich kampanii wojennych, był on władcą imperium liczącego 14 mln 702 tys. kilometrów kwadratowych. Prawie pół wieku panowania Sulejmana II to nie tylko podboje, największy osmański zdobywca był także najlepszym spośród Osmanów prawodawcą, niezłym poetą i mecenasem wszelkich sztuk. Jego panowanie to szczytowy rozwój Imperium Osmańskiego i "złoty wiek" w literaturze, sztuce i architekturze.

• 2015
  • Historyczne