Sulejman II Wspaniały

Seria: Historia [Bellona]
Wydawnictwo: Bellona
historia
Łukasz Kuć

Osmański padyszach Sulejman II (1520-1566)był jednym z najwybitniejszych władców ery nowożytnej. Jego panowanie odcisnęło piętno na olbrzymim terytorium Europy i Azji, ponieważ za sprawą wielu zwycięskich kampanii wojennych, był on władcą imperium liczącego 14 mln 702 tys. kilometrów kwadratowych. Prawie pół wieku panowania Sulejmana II to nie tylko podboje, największy osmański zdobywca był także najlepszym spośród Osmanów prawodawcą, niezłym poetą i mecenasem wszelkich sztuk. Jego panowanie to szczytowy rozwój Imperium Osmańskiego i "złoty wiek" w literaturze, sztuce i architekturze.

źródło opisu: Bellona, 2014

źródło okładki: wydawca

I tak to ponownie za sprawą serialu "Wspaniałe stulecie" sięgnęłam po kolejną książkę autorstwa pana Łątki, tym razem o samym sułtanie Sulejmanie II Wspaniałym.

Mamy tutaj przedstawione informacje m.in. o początkach powstania Imperium Osmańskiego, o tym jak Sulejman dotarł na tron, jakim władcą i przede wszystkim człowiekiem był, jakie stosunki utrzymywał z ówczesnym Państwem Polskim (Lechistanem), dlaczego pokochał Roksolanę (czyli naszego Rudzielca), jakim mężem i ojcem był dla swoich dzieci – książąt. Znajdziemy również opisy poszczególnych wypraw wojennych. Poznamy bliżej pasje Sulejmana – sztukę wytwarzania biżuterii, poezję pisaną przez niego jako Muhibbiego głównie w postaci erotyków do swojej ukochanej Hurrem, jego umiejętności strategiczne oraz zamiłowanie do sztuki, religii i prawa. Padyszach przyczynił się w sporym stopniu do rozwoju Imperium Osmańskiego i dalszego powiększania jego terytorium.

Na okładce mojego wydania Sulejman razem z Hurrem stoją ramię w ramię...

Jerzy S. Łątka podjął się zdania ambitnego: przybliżenia czytelnikom życia i osiągnięć najwybitniejszego władcy jednego z najpotężniejszych imperiów w historii- Süleymana Wspaniałego. (Zostawiam tutaj link do "wygooglanej" mapy rozwoju państwa Osmanów. Warto zobaczyć, zdobycze Sulejmana zaznaczone są osobnym kolorem (1520-1566). Tak w ramach wstępu, dla osób słabo znających historie tego obszaru. https://wally24.pl/obraz-na-plotnie-0-74778041-Nabycie-Imperium-Osmanskiego.html). Postać tego sułtana znałam całkiem dobrze. Jako osoba zainteresowana historią już dawno przyjrzałam się bliżej dziejom Imperium Osmańskiego, jak zwykle w takich przypadkach dziwiąc się, jak tak znaczące państwo mogło upaść. No cóż... Dwie rzeczy są nieskończone: linia prosta i głupota ludzka. Mocarstwa padają przez tą drugą. Ale to było na długo po rządach Sulejmana.

Autor opisuje fenomen władcy- rozpisuję się o wojnach, administracji, flocie, handlu, relacjach dyplomatycznych z Królestwem Polskim,...

Madi | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Tak już mam,że jak mnie coś zaciekawi,a jest to na faktach,to korzystam z innych źródeł, by na dany temat dowiedzieć się jak najwięcej.
Tak właśnie było z serialem "Wspaniałe stulecie"-
najpierw przeczytałam "Tajemnice haremów",a zaraz po nich zapisałam się w kolejce po "Sulejmana ..."
Cieszę się,że pogłębiłam swoją wiedzę o parę szczegółów ,ale też cieszę się,że serial nie odbiega dużo od rzeczywistości.
Największe wrażenie zrobiły na mnie przepiękne wiersze jakie Sulejman pisała do swej ukochanej Hurrem-Ah...jak on ją musiał kochać.
Teraz pozostaje mi tylko odwiedzić Stambuł i zobaczyć na własne oczy przepiękny pałac i przepych jaki panowała za czasów Sulejmana.

Katherina87 | 2017-05-19
Na półkach: Przeczytane, Historia

Konfrontacja między chrześcijańską Europą a światem islamu przez kilkanaście stuleci decydowała o układzie sił w skali globalnej, dziś także nie należy ona do przeszłości. Były czasy dominacji islamu, teraz Zachód ze swoją potęgą ekonomiczną i techniczną rozdaje karty w strategicznej grze.
Panowanie Sulejmana Wspaniałego przypada na czas, gdy muzułmańska Porta osiągnęła szczyty swej potęgi i ekspansji terytorialnej. Władca ten zagarnął Węgry, kraje północnej Afryki, obległ Wiedeń. Ale dał się też poznać jako reformator armii, administracji i finansów.

W książce barwne tło obyczajowe epoki na styku kultur Wschodu i Zachodu- nie brakuje ciekawostek o życiu osobistym władcy.

Książka oparta jest o źródła i literaturę zarówno turecką jak i zachodnią.
Książka ta w takiej postaci mogła powstać dzięki możliwości przeprowadzenia kwerendy w tureckich bibliotekach w czasie sześciotygodniowego pobytu autora w Turcji w 1989 roku na zaproszenie Uniwersytetu w Stambule.

Sulejman Wspaniały...

geena | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

"Moim zadaniem nie było ustalanie prawd historycznych, tylko prezentacja fenomenu o imieniu Sulejman Wspaniały." [od autora]

Osmański padyszach Sulejman II (panujący: 1520-1566) był jednym z najwybitniejszych władców ery nowożytnej. Jego panowanie odcisnęło piętno na olbrzymim terytorium Europy i Azji, ponieważ za sprawą wielu zwycięskich kampanii wojennych, był on władcą imperium liczącego 14 mln 702 tys. kilometrów kwadratowych. Prawie pół wieku panowania Sulejmana II to jednak nie tylko podboje. Największy osmański zdobywca był także najlepszym prawodawcą (przeprowadził reformę administracji, armii i finansów), niezłym poetą i mecenasem kultury. W czasach jego panowania Imperium Osmańskie osiągnęło szczyt swojej potęgi i powszechnie nazywane jest "złotym wiekiem" w literaturze, sztuce i architekturze.

Sulejman II jest postacią niewątpliwie fascynującą, nie tylko ze względu na swoje dokonania. Do przeczytania tej książki skłonił mnie serial emitowany na TVP1 pt. "Wspaniałe...

Krzysiek88 | 2016-11-28

Taki władca jak Sulejman Wspaniały powinien mieć więcej niż ledwie 200 stron w książce. No na pewno nie jest to dobra książka i z ciekawością czekam jak mi wpadnie o wiele lepsza biografia tej jakże ciekawej postaci.

Black-Beauty | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

"Lud myśli, że na świecie tylko władztwo najważniejsze,
Przecie nic nie przewyższy zdrowia, które najcenniejsze.
Panowanie jest tylko próżnią o doczesność walką,
Przecie nie masz, nad jedność z Bogiem - szczęście najmilsze."
(Z wiersza Sulejmana Wspaniałego)

Osmański padyszach Sulejman II (1520-1566) - to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych władców ery nowożytnej. W Europie nazywany Wielkim, Wspaniałym, w Turcji zapamiętany jako Prawodawca. Jego 46 lat rządów nie tylko odmieniło Imperium Osmańskie, ale miało też wpływ na kształt i rozwój Europy. Nie tylko ze względu na sprawy wagi politycznej (13 odbytych wojennych wypraw, zwycięskich dla Porty, z których 7 dotyczyło kwestii węgierskiej i konfliktu z Habsburgami), również rządy Sulejmana odznaczyły się w literaturze, sztuce, architekturze, tworząc "złoty wiek' osmańskiej historii. Wielki Sułtan budził strach, ale zarazem zainteresowanie i respekt w chrześcijańskiej Europie. Kreował on mentalność Europejczyków.
Autor pisząc tę...

Monika | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Książka byłaby całkiem ciekawa, gdyby autor nie zasypywał czytelnika cytatami, ale na podstawie źródeł historycznych pisał "od siebie". Jestem rozczarowana, bo tak naprawdę postać Sulejmana Wspaniałego (przecież!) jest tu opisana tak, że tej "wspaniałości" nie widać. Ogólnie całość jest tak napisana...

Na okładce widnieje zachęcający opis: "Wielkie Imperium u stóp pięknej Roksolany"- jak dla mnie wszystkiego w tej książce jest za mało, autor pisze o tym, że istnieją sporne historyczne zapiski na temat pochodzenia Sułtanki, ale tak naprawdę nie rozwija za bardzo kwestii jej wpływu na Sulejmana i Imperium. Nie dowiedziałam się też zbyt wiele na temat członków rodziny sułtańskiej, ani życia w Seraju. Same suche fakty, które mnie nudziły.

Moim skromnym zdaniem można przeczytać, ale nie trzeba ;)

Elżbieta | 2016-05-15
Przeczytana: maj 2016

Przyznaję uczciwie, że nie zachwyciłam się tą pozycją.
W moim przekonaniu wszystkiego jest w niej za mało, tak jakby autor potraktował temat po łebkach i tyle. Np. wymienia szereg polskich poselstw, które udawały się na dwór Sulejmana, ale w większości przypadków poza nazwiskiem posła i rokiem, nie dowiadujemy się za bardzo po co w ogóle taka ekspedycja miała miejsce.
Równie skąpe są informacje na temat realiów życia codziennego na osmańskim dworze, o cechach charakteru samego Sulejmana, czy o stosunkach rodzinnych niemałej przecież familii (dzieciom padyszacha poświęcono raptem 10 stron).
Autor zdaje się lubować w wyliczeniach, czy to wielkich wezyrów, czy budynków ufundowanych przez władcę, ale często gęsto nie rozwija tematu i nie przedstawia żadnych dodatkowych okoliczności owych wyliczanek, czy ewentualnych trudności, z jakimi musiał się zmierzyć padyszach.
Nie ukrywam, że z książki pana Łątki zwyczajnie nie wyłania się zbyt wspaniały obraz Sulejmana Wspaniałego, ani jako...

Marcin | 2018-12-10
Przeczytana: 2018 rok

Książka opowiadająca o jednym z najpotężniejszych władców - Sulejmanie Wspaniałym.

Plus za dodanie paru portretów oraz zdjęć, ale mały minus za brak mapy Europy w XVI w.

No i jeszcze ,,różnice":
1. Ibrahim nie był Chorwatem, ale Grekiem.
2. Ayse Hafsa (najprawdopodobniej) nie była niewolnicą, ale księżniczką. Niewolnicą to prędzej była Ayse Hatun.
3. Sulejman nie zabił Gulfem przez to, iż ta mogła czuć się alfą i omegą, ale za to, że próbowała go zabić.
4. Autor nie jest sobie w stanie wyobrazić armii w której jest jakaś tam duża ilość wielbłądów(skoro mam być szczery to nie pamiętam jaka tam była liczba). A co jeśli było po prostu około tylu?

Fakt, autor mógł mieć własne zdanie na dany temat, ale miałem chociaż nadzieję, że jakoś wyjaśni dlaczego uważa tak, a nie inaczej. Ale oto nie mam dużych pretensji, ponieważ książka za nowa nie jest i wtedy to może poglądy na dane sprawy były inne.