Zabić arcyksięcia

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Assassination of the Archduke
Ag2S

Romans, o którym mówiła cała Europa. Zamach, który zmienił bieg historii. Wszystko wskazuje na to, że zakochali się w sobie na wystawnym balu maskowym zorganizowanym w wiedeńskim pałacu w 1894 roku. Arcyksiążę, bratanek panującego cesarza Austrii i piękna dziewczyna ze zubożałej arystokratycznej rodziny. Ich miłość nie mogła zyskać akceptacji cesarskiego rodu, ale para odważnie zdecydowała...

Romans, o którym mówiła cała Europa. Zamach, który zmienił bieg historii.

Wszystko wskazuje na to, że zakochali się w sobie na wystawnym balu maskowym zorganizowanym w wiedeńskim pałacu w 1894 roku. Arcyksiążę, bratanek panującego cesarza Austrii i piękna dziewczyna ze zubożałej arystokratycznej rodziny. Ich miłość nie mogła zyskać akceptacji cesarskiego rodu, ale para odważnie zdecydowała się walczyć z konwenansami.

Książka Grega Kinga i Sue Woolmans odsłania kulisy jednego z najgłośniejszych romansów Europy przełomu wieków. Pasjonująca opowieść o zakazanej miłości na cesarskim dworze zmienia się jednak w trzymający w napięciu thriller. Atmosfera w Europie zaczyna gęstnieć, dochodzi do serii politycznych zamachów, a groźba wojny staje się coraz bardziej realna.
Zakochani nie wiedzą, jakie niebezpieczeństwo im grozi, gdy latem 1914 roku wybierają się w podróż do Sarajewa.

W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej autorzy odkrywają nowe fakty związane z postaciami, których śmierć przesądziła o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1016

Nieznane oblicze arcyksięcia

28 lipca 1914 roku uznaje się za datę wybuchu I wojny światowej. W tym roku będziemy więc obchodzić jego setną rocznicę. To dobra okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat konfliktu pozostającego w oczach opinii publicznej wciąż w cieniu następnej wojny, której skutki dla żyjących pokoleń były bardziej odczuwalne. Już ukazują się pierwsze publikacje na ten temat, skierowane nie do fachowców, ale do przeciętnych czytelników, którzy wybuch wojny z 1914 roku kojarzą przede wszystkim z zamachem w Sarajewie na arcyksięcia Austro-Węgier Franciszka Ferdynanda. Wzmiankowane jedynie przez nauczycieli historii zabójstwo kandydata do cesarskiego tronu było impulsem do wypowiedzenia wojny Serbii przez Austro-Węgry. O postaci arcyksięcia ze szkoły dowiemy się jednak niewiele. A skoro jego śmierć przesądziła o wybuchu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach świata, warto to zmienić.

Greg King i Sue Woolmans, autorzy specjalizujący się w pracach biograficznych na temat rodów królewskich, proponują czytelnikom, chcącym zgłębić przyczyny wybuchu I wojny światowej książkę „Zabić arcyksięcia”. Reklamowana przez wydawcę jako pasjonująca opowieść o zakazanej miłości na cesarskim dworze, zmieniająca się w trzymający w napięciu thriller, lektura okazuje się mieć niewiele wspólnego ze zbeletryzowaną powieścią historyczną – a że nią jest, to sugeruje właśnie opis na okładce. Pytanie, czy to dobrze, czy źle. To zależy od oczekiwań czytelnika. Wydaje się jednak, że zachęceni takim opisem po książkę sięgną ci, którzy historię chcą przyswajać w przystępnej formie powieści. Jakież jednak będzie ich rozczarowanie, gdy zaczną czytać. Z powieścią bowiem „Zabić arcyksięcia” ma niewiele wspólnego. Książce pary autorów bliżej do opracowania naukowego niż do beletrystyki. Pisanego, co prawda, językiem popularnonaukowym, ale jednak skierowanego do bardziej żądnych wiedzy czytelników. Niech świadczą o tym choćby liczne przypisy i bogata bibliografia, zajmujące niemal 80 stron. Ze względu na dużą liczbę dat, nazwisk, nazw i szczegółów oraz dokładność w chronologicznym przedstawianiu faktów, jest to pozycja dość nużąca w lekturze, ani pasjonująca, ani trzymająca w napięciu. Nie oznacza to jednak, że jest to książka zła. Odsłania ona kulisy zamachu na arcyksięcia, a przede wszystkim kulisy jego życia i związku z Zofią Chotek. Ich morganatyczne małżeństwo (mówiąc prościej: mezalians) to główny wątek książki i dla czytelnika nie mającego pojęcia na temat tego, jak takie mariaże wyglądały, jest to duży zastrzyk wiedzy. Zakazany związek nie jest jednak opisany w sposób znany z powieści o miłości. Tu jest odarty z romantyzmu, a przytłoczony mnóstwem faktów na temat dworskich konwenansów i ceremoniałów. Niemniej osoba sięgająca po „Zabić arcyksięcia” z chęci zgłębienia przyczyn wybuchu I wojny może być zawiedziona, że książka traktuje przede wszystkim o życiu prywatnym arcyksięcia, które miało prawdopodobnie znikomy wpływ na to, jak zginął. Natomiast dzieło to rzekomo po raz pierwszy ukazuje prawdziwe oblicze arcyksięcia, opisywanego do tej pory w literaturze jako człowieka niezbyt sympatycznego, bufona pozbawionego ludzkich emocji i wojennego podżegacza. Tymczasem w słowach Grega Kinga i Sue Woolmans jest ogromna przychylność, a nawet współczucie dla niego i jego żony. Przychylność, którą trudno uważać za obiektywizm. Wszelkie zarzuty wobec arcyksięcia są przez autorów odpierane, a on sam jest przez nich tłumaczony i rozgrzeszany. Co prawda, wszystko to poparte jest cytatami z odpowiednich źródeł, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że ideą, jaka przyświecała autorom, było wybielenie oblicza arcyksięcia.

Z pewnością książki beletrystyczne o wybuchu pierwszej wojny światowej, łatwiejsze i przyjemniejsze w lekturze niż pozycje naukowe, właśnie teraz, w jej okrągłą rocznicę, są potrzebne. Tym bardziej szkoda, że „Zabić arcyksięcia” nie jest taką książką. Może ona stanowić jakąś wartość dla osób zajmujących się naukowo historią czy po prostu jej pasjonatów, ale przeciętnego czytelnika nie wciągnie i nie usatysfakcjonuje. Dlatego pamiętajmy, by nie tylko sugerować się opisem wydawcy na okładce książki, ale przed zakupem wziąć ją do ręki i przejrzeć, by przekonać się, jaką tak naprawdę treść skrywa.

Malwina Sławińska

"Zabić arcyksięcia " to ciekawie napisana historia romansu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony Zofii.Choć książka za bardzo wybiela te postacie ,to wciągający sposób opowieści sprawia , że czyta się ją z dużym zainteresowaniem.Autorzy odsłaniają kulisy zamachu , jak również ukazują dalsze losy potomków arcyksięcia ,a wszystko to przedstawione jest w bardzo przystępny sposób.

Książka warta przeczytania !

Magdallena | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Greg King i Sue Woolmans w swojej książce "Zabić arcyksięcia" spisują historię, która wzrusza.

Marzenia arcyksięcia Ferdynanda nie spełniły się... Złowrogo zamajaczyła wizja wojny, której tak bardzo chciał uniknąć. Dwa strzały przesądziły o dalszych losach Europy... Rozpętały koszmar, który pochłonął 8 mln ludzi, a 21 mln zostało rannych. Była to najkrwawsza w dziejach Europy batalia, której skutki odczuwaliśmy jeszcze do 1989 roku.

Historia przedstawiona w książce to pasjonująca kronika, oddająca klimat i atmosferę monarchii austro- węgierskiej. Pokazująca potęgę Habsburgów, ale też ich hermetyczność i zgnuśniałość. Opowieść zachwyca bogactwem szczegółów i wiernością historycznych przekazów. Autorom udało się umiejętnie zbudować klimat, a potem tragizm zamachu. Stworzyli dzieło, porywające swoim dynamizmem, lekkością stylu, sprawiając, że od lektury nie można się oderwać.

Powieść tętni od emocji, towarzyszącym różnym wydarzeniom: nienawiści, miłości, wielkiej polityki. To...

Patrycja | 2015-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2015

Muszę uczciwie przyznać, że moja wiedza o arcyksięciu Franciszku Ferdynandzie i jego życiu, przed przeczytaniem tej książki była znikoma. Oczywiście każdy kojarzy niektóre fakty – Sarajewo, rok 1914 i tragiczny w skutkach zamach. Reszta pozostawała dla mnie tajemnicą. Dzięki tej książce dowiedziałam się m.in. jak wyglądało życie na dworze cesarskim, jakimi skandalami żyli członkowie panującej rodziny, dlaczego małżeństwo arcyksięcia z Zofią było uznane za morganatyczne i jakie wiązały się z tym skutki.

Książka jest napisana w przystępny sposób i absolutnie mnie nie wynudziła. Nie mogę co prawda stwierdzić czy/ na ile główni bohaterowie tego dramatu zostali wybieleni przez autorów, ale absolutnie nie czułam tego w trakcie lektury. Mnogość źródeł, z których korzystali przy pisaniu tej książki robi wrażenie (same przypisy i bibliografia to prawie 80 stron). Ja tę pozycję serdecznie polecam, bo niezwykle poszerzyła moją wiedzę o historii pierwszej połowy XX wieku.

Maryann | 2014-04-19
Przeczytana: kwiecień 2014

Następca tronu jednej z najstarszych i najszacowniejszych monarchii Europy zakochał się w bezposażnej czeskiej hrabiance... Zakochał się tak bardzo, że postawił na szali wszystko, byle tylko móc się z nią ożenić. Dopiął swego, choć nie obeszło się bez ustępstw (bo cesarz zgodził się tylko na małżeństwo morganatyczne), ale chyba nigdy swojej decyzji nie żałował. Te czternaście lat małżeństwa z Zofią to był zdecydowanie – mimo wszystkich większych i mniejszych szykan oraz drobnych złośliwostek – najszczęśliwszy okres w jego życiu.
Ta bezsprzecznie romantyczna historia przydaje nieco sympatyczniejszego rysu postaci Franciszka Ferdynanda, który ani za życia, ani później nie cieszył się sympatią swoich niedoszłych poddanych. Wręcz przeciwnie: uważany był (i jest nadal) za gbura o reakcyjnych, militarystycznych poglądach, który wspólnie z cesarzem Wilhelmem prowadził zakulisowe działania mające doprowadzić do wybuchu wojny w Europie.
Dzieło Grega Kinga i Sue Woolmans wywraca ten...

Kamila | 2014-04-09
Przeczytana: 27 marca 2014

Mamy rok 2014. Leżąc w łóżku przykryta ulubionym kocem przenoszę się w samo serce wydarzeń, które rozegrały się wiek wcześniej. Obchodzimy 100-lecie wybuchu I wojny światowej. Dwie kule wymierzone prosto w serca najpiękniejszej pary Europy na zawsze zmienią bieg historii.
Już nie będzie bali, rautów, wystawnych toalet, tylko karabiny maszynowe, gaz musztardowy, wojna z okopami i U-booty. La Belle Époque przeminęła i już miała nigdy nie wrócić.
Czy bez tego strasznego zamachu w Sarajewie odbyła by się rewolucja październikowa? Powstałyby Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy? Czy wybuchłaby II wojna światowa i zimna wojna?
Historia rozpoczęła swe krwawe plony od niedzieli 28 czerwca 1914 roku.
Jak do tego doszło? Zabiorę Was w podróż, którą i ja odbyłam. Poznajcie razem ze mną romans, o którym mówiła cała Europa, zamach który zmienił bieg historii.

On – Habsburg, następca tronu Austro-Węgier.
Ona – zubożała hrabianka Chotek, pochodząca ze znamienitej czeskiej arystokracji.

Jak...

Iwona | 2015-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2015

To miała być powieść. Nastawiałam się na powieść o ostatnich latach arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, o udanym zamachu na jego życie i życie jego żony, Zofii. A tu niespodzianka. Kiedy po kilku stronach okazało się, że ta książka niewiele ma wspólnego z powieścią (teoretycznie łatwiejszą w odbiorze), a właściwie nic, byłam zawiedziona. Niepotrzebnie. Zresztą uczucie rozczarowania minęło po chwili. Opowieść o nieszczęsnym Habsburgu, którego los wpłynął na dzieje świata, wciągnęła i zainteresowała mnie tak bardzo, że na pewno sięgnę po inne pozycje z tego okresu. W odróżnieniu do okresu I wojny, o latach tuż przed jej wybuchem niewiele wiedziałam. Niewiele więcej poza problemem z krajami bałkańskimi oraz słynnym zabójstwem arcyksięcia w Sarajewie i jego bezpośrednim związkiem z wybuchem wojny światowej.

Tutaj oprócz wielkiej miłości Franciszka, morganatycznego małżeństwa z Zofią i upokorzeń ze strony dworu cesarskiego, autorzy przedstawiają sytuację na terenie Austro-Węgier,...

miiincik | 2014-05-04
Przeczytana: 02 maja 2014

"Miłość pozbawia ludzi wszelkiego poczucia godności."

Historia to nauka trudna. Wymaga wielu godzin ślęczenia nad książkami, sięgania po teksty źródłowe. Bardzo często podręcznik nie wystarcza, zwłaszcza że jest okrojony do minimum z minimum, przedstawia jedynie suche fakty, które uczniowie zmuszeni są wkuwać na pamięć. Ten przedmiot jest piętą achillesową wielu uczniów. Na szczęście ja do takich osób nie należę. Bo ja historię lubię. Ale nie taką szkolną - uwielbiam sama odkrywać tajemnice przeszłości, czytać książki historyczne i mieć wiedzę wykraczającą poza program nauczania.I właśnie z tego względu czasami sięgam po coś ambitniejszego. Tym razem trafiłam na "Zabić Arcyksięcia".

Można by rzec, że poprzednie wieki był spokojne. Ot, wojenka tu, wojenka tam. Lecz nie spotykało się konfliktów, które obejmowałyby zasięgiem cały świat. A w XX wieku miało to nastąpić. Można wskazać wiele przyczyn, które doprowadziły do wybuchu I wojny światowej - sprzeczne poglądy, wojny...

Czas_na_Książki | 2014-04-17

Mamy rok 2014. Idealny moment, na przeczytanie książki "Zabić arcyksięcia". Idealny, bo dokładnie 100 lat wcześniej wybuchła I wojna światowa. Książka przedstawia nowe fakty, nowe spojrzenie na ówczesny świat, na lata, które przed wybuchem I wojny światowej, być może kojarzą się nam-ludziom XXI wieku z utopią pełną luksusu, radości i harmonii. Niemniej jednak, nie tak wyglądał świat przed tragicznymi wydarzeniami zbliżającej się wojny. W Europie wręcz huczało od pojawiających się wojen, represji, zamachów politycznych.

Książka, przedstawia historię najpiękniejszej pary z Europy: Zofii i Ferdynanda, a także ich trójki dzieci. Ich związek to zakazany romans, później małżeństwo, rodzina, problemy z którymi się borykali i codzienne trudne życie. Dlaczego? Chodzi oczywiście o klasy społeczne, granice, których nie wolno było przekraczać. On, pochodził w cesarskiej rodziny, Habsburg, następca tronu Austro-Węgier, jego ukochana była kobietą zwyczajną, biedną hrabianką bez majątku ani...

encaminne | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

O tym, dlaczego książki historyczne mogą wzruszać i o tym, jak "Zabić arcyksięcia"

"Stary, pieczołowicie porządkowany świat ulegał przeobrażeniu: pojawiły się w nim samochody i odkurzacze, ragtime i art noveau, Isadora Duncan i śmiałe pary tańczące tango. Damy w eleganckich sukniach wciąż tańczyły walca z oficerami w szykownych mundurach, a wielcy książęta trwonili fortuny w pozłacanych kasynach Monte Carlo, lecz (...) wcześniej zatonięcie Titanica zachwiało bezkrytycznym podejściem do klasowych przywilejów."

Tu zaczyna się i kończy opowieść, baśń prawie. W niedzielny poranek 28 czerwca 1914 roku słońce w Sarajewie wzeszło wcześnie. Zza otaczających miasto gór wyzierał świt, promienie delikatnie rozświetlały miasto budzące się ze snu. Stada ptaków wzbijały się z topól ku niebu, gdy biły kościelne dzwony, a echo niosło dobywające się ze strzelistych minaretów nawoływania do modlitwy. Nic nie zapowiadało nadchodzącej tragedii - może poza osobistymi odczuciami arcyksięcia i...

joly_fh | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Książka Grega Kinga i Sue Woolmans jest reklamowana starą i dobrą metodą: „na romans”, w dodatku błędnie sugerującą pozycję beletrystyczną. W rzeczywistości jest biografią pechowego następcy tronu i świetną pozycją historyczną, opisującą ostatnie lata sławnej epoki edwardiańskiej na kontynencie europejskim.

"Zabić arcyksięcia" to książka zdecydowanie warta przeczytania, wnosząca wiele do wiedzy historycznej o tym, jak wyglądała Europa sprzed 100 lat. Pozycja napisana jest wartkim, bardzo przystępnym językiem, a autorzy nie rozpisują się nadmiernie o sytuacji politycznej, ale koncentrują się na sylwetce głównego bohatera i jego najbliższym otoczeniu. Książka nie nuży i nie przytłacza ilością faktów, czy dat, autorzy potrafią wzbudzić w czytelniku żywe emocje, a rozdział poświęcony samemu zamachowi czyta się z zapartym tchem, pragnąc, by skończyło się to jednak inaczej... "Zabić arcyksięcia" zaprzecza zdecydowanie tradycyjnemu wizerunkowi Franciszka Ferdynanda. Można dyskutować, czy...