Oszust

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
El impostor
literatura hiszpańska
Michele

Kim jest Enric Marco? To dziewięćdziesięcioletni mieszkaniec Barcelony, który zanim został zdemaskowany w 2005 roku, był sławnym przedstawicielem Hiszpanów ocalałych z nazistowskich obozów. Wygłosił setki wykładów, udzielił dziesiątków wywiadów, otrzymał ważne odznaczenia, a nawet wzruszył do łez hiszpańskich parlamentarzystów, którzy zebrali się, aby po raz pierwszy oddać hołd rodakom deportowanym przez III Rzeszę.

Po zdemaskowaniu, Marco został uznany za wielkiego oszusta i właściwie wyklęty. Teraz, niemal dziesięć lat później, Javier Cercas napisał hipnotyzujący thriller, który zawiera w sobie elementy eseju, kroniki, prozy, biografii i autobiografii. Stara się w nim przedstawić całą złożoność tej postaci, jej strony prawdziwe i fałszywe. Zagłębia się w niemal cały wiek historii Hiszpanii, z niespotykaną pasją czerpie z najbardziej skrywanej części ludzkiego charakteru: skłonności do oszukiwania samego siebie, konformizmu i zakłamania, niepohamowanego pragnienia akceptacji i potrzeby rozdzielenia fikcji od rzeczywistości, która dotyczy najbardziej bolesnych spraw z przeszłości.

W rezultacie powstała książka, która nie tyle opowiada o Enricu Marco, ile o samym czytelniku. Jest to najbardziej radykalna i niepokorna powieść Cercasa: z niespotykaną odwagą nagina granice gatunku literackiego i penetruje granice naszego człowieczeństwa.

źródło opisu: http://www.noir.pl/ksiazka/697/Javier-Cercas-Oszust

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/697/Javier-Cercas-Oszust

allison | 2017-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

Książka Javiera Cercasa łączy cechy literatury faktu i epiki. W interesujący sposób przedstawia losy oszusta, który latami uwodził Hiszpanów wymyślonym życiorysem, budząc podziw i współczucie.

Czy można nagiąć własną biografię do historii i przeinaczyć ją tak, by miliony ludzi w nią uwierzyły? Czy na kłamstwach można zbudować autorytet, zrobić karierę i stać się człowiekiem uhonorowanym wieloma nagrodami?
Takie historie znamy przede wszystkim z literatury pięknej, czego przykładem jest powieść „Kariera Nikodema Dyzamy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Rzadko jednak zdarza się to w realnym świecie, zwłaszcza w czasach łatwego dostępu do historycznych źródeł. A jednak zdarzyło się w Hiszpanii, czemu Javier Cercas poświęcił książkę liczącą ponad czterysta stron.

Tytułowym bohaterem jest Enric Marco Batlle, leciwy już mężczyzna wciąż żyjący w stolicy Hiszpanii.
Urodził się on w 1921 roku w biednej barcelońskiej rodzinie. Jako...

książek: 2092

Chciałam zmierzyć się z tą książką, choć byłam świadoma, że to dosyć trudna lektura. Książkę wydało wydawnictwo Noir sur Blanc, które specjalizuje się z książkach, które dają czytelnikom wyzwanie i skłaniają do pomyślenia o tym, co się dzieje w świecie.

W 'Oszuście' tematem książki jest jeden z największych bohaterów skandali w Hiszpanii, Enric Marco, który przez wiele lat podawał się za ofiarę dyktatury Franco i więźnia obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu. Książka jest próbą dojścia do prawdy i wyjawienia wszystkich fałszerstw, jakimi Marco uwiódł Hiszpanów, a przede wszystkim książka jest próbą zrozumienia tego człowieka, a zarazem samego siebie.

Nie jest to powieść, ale książka, która stawia czytelnikowi wyzwanie.

Ja od jakiegoś czasu zastanawiałam się nad fenomenem pisarzy katalońskich w Polsce. Wymyśliłam sobie, że jesteśmy w sumie dosyć podobnymi narodami. Wiele tragedii historycznych, jakie spotkały Katalończyków, inaczej, ale i podobnie spotkały Polaków. Idąc tym...

anetapzn | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Pokrótce, to doskonała książka o człowieku, który haniebnie okłamał, oszukał swój naród, na niebywałych wręcz kłamstwach zbudował swoja pozycję, autorytet. Opowieść ponadczasowa, wierzcie mi.
Jak zwykle u Cercasa mamy do czynienia ze swoistym połączeniem powieści z doskonale opracowaną literaturą faktu i historycznym esejem.
Tytułowym oszustem i głównym bohaterem jest urodzony w 1921 roku Hiszpan, a konkretnie pochodzący z Barcelony - Enric Marco Batlle. Wg. jego własnej opowieści, w trakcie II wojny światowej
trafił do niemieckiego więzienia oraz obozu koncentracyjnego. Po zakończeniu wojny wrócił do ojczyzny i zrobił karierę na wielu polach. W wielu dziedzinach uchodził za autorytet, eksperta, był stawiany milionom za wzór.
Jak się jednak okazało (a doszedł do tego pewien dociekliwy badacz) całe jego powojenne osiągnięcia, cały sukces były zbudowane na kłamstwie. Fakty jakie po wielu latach wyszły na jaw wprawiły w osłupienie, ale i niebywałe oburzenie całą Hiszpanię. Zszokowani...

diaz | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Żałuję, że nie mamy w polskiej literaturze współczesnej takiego pisarza, jak Javier Cercas, który ma wielki dar opowiadania o najnowszej historii swojego kraju zupełnie na nowo. Potrafi wytropić w niej taki moment, którego literacka eksploracja daje znakomite efekty poznawcze. Na ogół wybiera wydarzenie historyczne, które - wraz ze swoimi bohaterami - ma charakter emblematyczny - skupia w sobie jak w soczewce prawdę o Hiszpanii XX-wiecznej: z okresu wojny domowej, z epoki frankistowskiej i z czasów tak zwanej transformacji. Tym razem bohaterem powieści Cercasa został Enric Marco Batlle, człowiek przez lata uchodzący za zasłużonego kombatanta zmagań z frankizmem (a także za więźnia Trzeciej Rzeszy), który ostatecznie okazał się wielkim hochsztaplerem. Celem literackiego śledztwa jest tyleż prawda o Enricu, ileż o Hiszpanii, w której tego rodzaju oszustwo mogło się powieść. Cercas - a przynajmniej narrator podający się za Cercasa - nie kryje fascynacji Enrikem. Jest on według niego...

Marek | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Jest jednym z wielkiej milczącej większości, tchórzliwej, szarej i przygnębiającej większości która zawsze mówi "Tak". Przegląd ubarwionego życia Enrico Marco jest także niezwykły. Marco, bohater powieści wymyśla siebie pod nowe czasy. Przy okazji możemy przyglądnąć się przechodzeniu od rządów wojskowych do demokracji w Hiszpanii. A to jest ważne dla tej opowieści. Historia, ona tutaj odgrywa niezwykłą rolę. I ona jest ważna także dla nas. W Polsce po 89 roku także wielu ludzi, szczególnie tych związanych z polityką szlifowało sobie życiorysy. Ciekaw jestem jak książka w Polsce się sprzedawała. Czytając, w wielu miejscach możemy odnaleźć nasze postawy, zachowania albo kłamstwa po prostu. Po to aby ubarwić siebie, przed swoim towarzystwem, przed swoimi wyborcami, zaimponować kumplom po sobotniej "nieudanej" imprezie. Tak moi drodzy, życie to także jest polityka i każdy z nas uprawia ją codziennie. Ale co będzie jak te drobne oszustwa wyjdą kiedyś na jaw. "Oszusta" warto...

ksiazkawprezencie | 2016-12-01

Javier Cercas to mistrz przekuwania literackich projektów skazanych na porażkę w olśniewające sukcesy. Tak było z „Anatomią chwili”, książką o przejściu od frankistowskiej dyktatury do demokracji udowadniającą, że sam trud poszukiwania prawdy może zaowocować świetną literaturą, tak jest z jeszcze lepszym i bardziej uniwersalnym, mimo mocnego osadzenia w hiszpańskiej historii ostatnich stu lat, „Oszustem”.

dalsza część recenzji http://www.ksiazkawprezencie.pl/wszystkie-przypadki-enrica-marca/

cambria | 2017-05-04
Przeczytana: 22 lutego 2017
Andrzej | 2017-01-19
Przeczytana: 01 lutego 2017
Nominacje do 12. Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapituła 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono ponad 430 tytułów, to wynik lepszy, gdy porównamy go z ostatnimi edycjami Nagrody. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.