Sprawiedliwe wyroki sędziego Pao-Kunga

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
wybór z: Lung-t'u-kung-an
takisobiejac

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Skromnej objętości zbiór dwudziestu opowiadań chińskich należących do kategorii sądowniczej, gdzie w każdym występuje postać o przenikliwym umyśle - sędzia Baogongo. Ze względu na rys historyczny zawarty w książce dający obraz dawnego społeczeństwa, ukazujący relacje międzyludzkie, jak i charakter postępków pozycja warta by do niej sięgnąć. Dostaniemy tu wgląd w odmienny sposób do sprawy niż w rodzimych historiach tego typu.
Jednak utwory chińskie są budowane na tą samą modłę i mogą lekko nużyć. Nie można się tu spodziewać zbyt barwnie opowiedzianych historii, a raczej monotonnego, prowadzonego w utarty sposób, opisywania kolejnych wykroczeń oraz mniej lub bardziej pomysłowego wyśledzenia prawdy przez charyzmatycznego sędziego. Jedynie odmienny charakter przewinień, od lekkich w postaci kradzieży, do niegodziwych czynów jakim będą opisywane tu morderstwa (dokonywane głównie na płci żeńskiej), powoduje, iż dostrzegamy przejście do kolejnej sprawy.
Poza tym jest w nich silnie...

Nanabanana | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Bardzo fajny zbiór opowiadań, w którym odnajdą się nawet miłośnicy współczesnego kryminału.

| 2013-02-25

"Sprawiedliwe wyroki sędziego Baogonga"w tłumaczeniu Tadeusza Żbikowskiego. Czy "sprawiedliwe"? Cóż, to kwestia dyskusyjna, ale o tym za moment. Książkę tę wyszperałam na kiermaszu książek i zapłaciłam za nią mniej niż 5 zł (dlaczego takie rzeczy zdarzają się tylko na kiermaszach? dlaczego normalnie za książki trzeba płacić takie horrendalne sumy? chlip!). Przyznam się, że stanowi ona dla mnie swego rodzaju ciekawostkę. Nigdy jeszcze nie czytałam chińskich kryminałów, a już zwłaszcza takich pochodzących z X wieku. I faktycznie, jest się czemu dziwić. Kryminał, owszem, jest, ale zupełnie różni się od naszego europejskiego pojęcia "kryminału" ... zobacz więcej ---> http://papierowy-ogrod.blogspot.com/2013/02/coz-to-znaczy-sprawiedliwosc.html

MaRs1988 | 2013-02-03

Bardzo ciekawa książka, przyjemnie się ją czyta. Zawiera morały które są ponadczasowe. Polecam miłośnikom legend, bajek i mitologii.

Kang SangRim | 2012-11-13
Przeczytana: 2012 rok

Morały są całkiem trafne i można je łatwo przedłożyć na dzisiejsze czasy. :)

strawberryfields | 2018-11-18
Przeczytana: 27 listopada 2018