Kaidan japońskie opowieści niesamowite epoki Edo

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oblicza Japonii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
978-83-7436-265-8
Japonia, legendy, mity, folklor, kultura
horror
zuezuowezuo

Tematem książki jest charakterystyczny gatunek opowieści grozy cieszący się wielką popularnością w Japonii okresu Edo powstały na bazie legend i podań ludowych, których bohaterami są postacie zmarłych oraz zwierzęta obarczone zdolnością do oszukańczego przeistaczania się w żywe istoty i naprzykrzania się innym. Przywołane przez Autora opowieści związane były z rytuałem "nocnych spotkań grozy"(kaidan kai), w czasie których w półmroku, przy świecach, rywalizowano o palmę pierwszeństwa w opowiadaniu najbardziej poruszających i przerażających opowieści o zjawach, duchach, upiorach i nadprzyrodzonych postaciach. Autor zwraca uwagę na to, że opowieści niesamowite mają nie tylko walor rozrywkowy, ale również dostarczają ważnych informacji o mentalności czy zwyczajach społeczeństwa japońskiego i mogą stanowić ważne źródło wiedzy na temat kultury Japonii, a zwłaszcza japońskiego folkloru.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: google.pl

Ola | 2015-06-12

Bardzo ciekawa książka w temacie japońskiej mitologii oraz kultury okresu Edo, a przy tym mimo naukowego stylu pisana bardzo przystępnym językiem, który pozwala pochłonąć lekturę w błyskawicznym tempie. Oczywiście nie bez znaczenia są tu obszerne przytoczenia legend i wyjątków z literatury, co bynajmniej nie umniejsza jej wartości. Mam jednak pewne wrażenie niekompletności - nie jestem specjalistką w temacie, ale czy w literaturze okresu Edo w ogóle nie pojawiają się tengu ani diabły oni? Te stwory zostały kompletnie przez autora pominięte. Również skład książki zaliczył parę potknięć - zdarzyło się całkiem sporo literówek oraz błędnie oznaczone przypisy (podejrzewam, że w manuskrypcie była numeracja ciągła przypisów, a w książce zastosowano osobną dla każdego rozdziału - stąd bałagan). Nie umniejsza to jednak ani wartości książki, ani jej zalety jako ciekawej lektury. Polecam gorąco.

yukinoshiro | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, Japonia

Będąc w temacie Mitologii japońskiej, chciałam zaczerpnąć informacji o japońskich potworach oraz ich klasyfikacji. Książka bardzo prosto i krótko opisuje klasyfikacje stworów japońskich. Dowiedziałam się, czym różni się youkai od yurei i w jaki sposób łączą się z naszym światem. Przybliżona jest także klasyfikacja najpopularniejszych w kulturze japońskiej istot typu wodniki kappa czy lisy. Bardzo przydatna lektura przed rozpoczęciem czytania mang czy oglądania anime. Dodatkowo zagłębiamy się w kilka znanych historyjek, od których powstały znane filmy typu "The ring". Na końcu mamy słowniczek , w jaki sposób zapisywać nazwy stworów (w tym kanji). Naprawdę dobra pozycja.

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-17
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2012

Seria "Oblicza Japonii" prezentuje głownie prace monograficzne młodych naukowców - często prace magisterskie i doktoranckie, co łatwo jest zauważyć po samym stylu, raczej naukowym niż beletrystycznym - stąd też poziom bywa mocno nierówny. Jednak bezsprzecznie największą zaletą tej serii jest niezwykły dobór tematów i ich monograficzne ujęcie, prezentujące wyczerpująco zagadnienia zwykle traktowane pobieżnie w większych opracowaniach.

Książka Marcina Tatarczuka jest przykładem właśnie takiego wydawnictwa: z kilkoma wpadkami edytorskimi i nieszczególnie porywającym stylem, ale opracowana z naukową rzetelnością, przedstawiająca temat, których chyba jeszcze nie doczekał się szerszej prezentacji polskiemu czytelnikowi. Na szczególną uwagę zasługują omówienia opowieści niesamowitych, w tym również tłumaczenia z opracowań japońskich, niedostępnych szerszej grupie czytelników i choćby z tego powodu warto poświęcić tej książce chwilę uwagi.
Poza garścią niesamowitych opowieści, zarówno...

LaPetitePrincesse | 2016-11-18

Ciekawa, przystępnie napisana, a przy tym naszpikowana informacjami. Plus za ilustracje, obszerną bibliografię oraz słowniczek w języku japońskim.

malotka | 2012-08-05
Przeczytana: lipiec 2012

Książka, dopełniona lekturą poszczególnych opowieści Kaidan, prezentuje polskiemu czytelnikowi ich genezę. Minusem książki jest język, niby temat przyjazny i miły, ale książka niejednokrotnie mnie męczyła.

tazzy | 2015-09-08
ulens | 2015-03-25