Noah ucieka

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Noah Barleywater Runs Away
boyle, realizm magiczny, jeffers
Ag2S

Noah ma osiem lat. Zbyt dużo by nie widzieć, że wkrótce stanie się coś złego, coś smutnego, coś, co nie powinno się nigdy stać. Równocześnie zbyt mało, by zrozumieć tę sytuację. Niestety, nikt nie rozmawia z chłopcem o tym, co się wokół niego dzieje. Dlatego Noah postanawia uciec z domu. Czuje, że ucieczka jest jedynym sposobem, by uniknąć stawienia czoła problemom. Tylko - czy to jest...

Równocześnie zbyt mało, by zrozumieć tę sytuację. Niestety, nikt nie rozmawia z chłopcem o tym, co się wokół niego dzieje. Dlatego Noah postanawia uciec z domu. Czuje, że ucieczka jest jedynym sposobem, by uniknąć stawienia czoła problemom. Tylko - czy to jest rozwiązanie?

Choć ucieczka Noah trwa zaledwie dzień, to odmieni jego życie. Chłopiec dzięki przypadkowo poznanemu właścicielowi sklepu z zabawkami, dzięki ich rozmowie o przeszłości i rodzinie, czuje, że jego miejsce jest w domu, wśród bliskich, bez względu na to, co się wydarzy…

źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl/noah-ucieka.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 1046

Podróż, która wszystko zmienia

Irlandczyk John Boyne, autor kilkunastu książek, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, tym razem swoje dzieło kieruje do wszystkich, którzy muszą zmierzyć się z trudną sytuacją życiową, niezależnie od wieku. Pisarz wprowadza nas w magiczną opowieść o rodzinie, miłości oraz przyjaźni chłopca i staruszka. Podkreśla wartość rodzinnego domu oraz rozważa czy ucieczka od problemów to dobry sposób na ich rozwiązanie. Całości dopełniają ilustracje Olivera Jeffersa - północnoirlandzkiego artysty.

Noah Barleywater ucieka. Nie wyjawiając powodu, ośmiolatek wymyka się wczesnym rankiem z domu i rusza przed siebie. Po drodze spotyka osobliwych bohaterów: ciekawskiego jamnika, wiecznie głodnego osła oraz drzewo, któremu w magiczny sposób odrastają gałęzie. Natrafia na nietypowy sklep z zabawkami, gdzie spotyka starszego mężczyznę, z którym odbywa ważną rozmowę. Staruszek dzieli się z chłopcem swoimi przygodami, doświadczeniami, złamanymi obietnicami, pokazuje jak ważne znaczenie w naszym życiu ma czas. Przebieg tej konwersacji wyjawia nam powód ucieczki Noah, jednocześnie zmusza nas do głębokiej refleksji. Przypomina, by nigdy nie pragnąć stać się kimś innym niż się jest, oraz nie prosić o więcej, niż otrzymało się od życia.

Fabuła jest pełna niesamowitych zdarzeń i spotkań. Choć autor puścił wodze fantazji, żadna ze spotkanych przez Noah postaci nie znalazła się na jego drodze przypadkowo. Co potwierdza, że każda napotkana osoba, ma do odegrania rolę w naszym życiu i nigdy nie zapomina się osób, które miały ważny wpływ na nasz rozwój.

Kruchość życia i obietnic, potrzeba spędzania jak największej ilości czasu z najbliższymi, wiara, że nawet przez jeden dzień można stworzyć tyle wspomnień, żeby wystarczyło do końca życia. John Boyne uczy nas, że szczerość i rozmowy, szczególnie na trudne tematy, mogą mieć zbawienny wpływ na rodzinne relacje. Są kluczem do poradzenia sobie z przeszkodami i eliminują poczucie samotności.

Noah postanowił uciec z domu, ponieważ czuł, że jest to jedyny sposób poradzenia sobie z problemem, o którym nikt nie chciał z nim rozmawiać. W czasach nieustannego pośpiechu dzieci często są pozostawione samym sobie. Wołając o pomoc uciekają w świat komputerów, wyobraźni lub nawet uciekają z domu, jak Noah. Książka, pomaga zrozumieć świat dziecka, w którym dochodzi do trudnej sytuacji.

Jest to opowieść o dzieciach i dorosłych dla dzieci i dorosłych. Mogą ją czytać całe rodziny, najlepiej wspólnie. To jedna z tych książek, która może wywrzeć realny wpływ na życie młodego czytelnika, natomiast dorosłym przypomnieć, że na pewne problemy czasem warto spojrzeć oczami dziecka. A to wszystko, by wieść szczęśliwe życie, czyli takie, jakie powinien wieść każdy.

Anna Gajewska

Monka | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

... jestem tą książka oczarowana ... jest prawdziwa, melancholijna i niezwykle mądra ... porusza do głębi ... najlepiej czytać ją od razu z dzieckiem, żeby móc odpowiedzieć na wszystkie jego pytania i podjąć wiele trudnych tematów ... Noah ucieka to powieść realizmu magicznego, słodko - gorzka opowieść o ośmioletnim chłopcu, który ucieka z domu, ponieważ nie potrafi sobie poradzić z własnymi emocjami i chorobą swojej mamy ... nie jest ona łatwa, lekka i przyjemna ... to książka trudna i ambitna, ale nie można jej nie przeczytać i przejść obok niej obojętnie ... zmusza nas ona do refleksji ... jej fabuła pełna jest niesamowitych zdarzeń, spotkań i postaci ... mimo niezwykłej fantazji autora, nic w tej książce nie jest przypadkowe ... cała ta magia uświadamia nam, że wszystko co nas w życiu spotyka czegoś nas uczy i ma realny wpływ na nasze życie ... Noah ucieka to piękna, niezwykle emocjonalna i niesamowita książka ... myślę, że jej zakończenie wzruszy i zaskoczy każdego czytelnika...

Gąska | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Wow! Nie wiem jak obrać w słowa to, co czuję po skończeniu lektury tej cudownej książki. Wzruszyła mnie ona do cna i bezlitośnie wykręciła serce, zalewając me poliki rzewnym potokiem łez. Jest to jedna z najlepszych powieści dla dzieci jakie miałam okazję czytać w całym swoim życiu.

Ośmioletni Noah - tytułowy bohater, ucieka z domu, by osiągnąć coś w swoim życiu. Po dość długiej wędrówce trafia do wioski, w której wszystko wygląda inaczej. Jego oczom ukazuje się sklep z zabawkami, który prowadzi pewien starzec. W miejscu tym wszystkie przedmioty żyją, a czas płynie inaczej. Chłopiec ucina sobie ze starszym człowiekiem długą pogawędkę, poznaje historię życia staruszka i zaczyna docierać do niego co w życiu jest najważniejsze.

Powieść niesie za sobą morał. Trzeba cieszyć się życiem, ponieważ nie wiadomo ile komu zostało dni na ziemi. Trzeba doceniać, to co się ma, ponieważ to o wiele więcej niż mają inni. Trzeba kochać swoich rodziców, ponieważ wszystko co mamy zawdzięczamy im....

Zdarza się, że coś wzbudza w nas lęk, sprawia, że wypieramy prawdę z podświadomości, zaprzeczamy jej, nie myślimy. Uciekamy od prawdy i tego, co ze sobą niesie. Tylko czy unikanie nieuniknionego jest dobrą decyzją?

Pewnego dnia ośmioletni Noah Bayleywater wczesnym rankiem wykrada się cichutko z domu, postanawia wyruszyć w świat, by czegoś dokonać. Na swojej drodze napotyka różne dziwne sytuacje i poznaje niesamowite postacie: wieczne głodnego osła, ciekawskiego jamnika oraz starszego pana, który jest właścicielem sklepu z zabawkami. Staruszek dzieli się z chłopcem swoją historią i mimochodem poznaje jego historie. Pomaga mu zrozumieć, że ucieczka nie jest dobrym rozwiązaniem i trzeba cieszyć się każdą chwilą, jaka jest nam dana. Przed czym ucieka Noah?

Wybredna Maruda | 2016-10-27
Przeczytana: październik 2016

To historia o chłopcu, który z początkowo nieznanego nam powodu ucieka z domu, by przeżyć przygody, z jakimi nigdy nie miał styczności. Napotyka na gadające ludzkim głosem zwierzęta, magiczne drzewo z odrastającymi przez noc gałęziami, a także trafi do niesamowitego sklepu z zabawkami. Wda się w nietypową rozmowę z właścicielem ów sklepu i zacznie zastanawiać się, dlaczego uciekł i czy nie warto byłoby wrócić. To historia niezwykle refleksyjna, kryjąca w sobie kilka tajemnic, które zostają przed nami odsłonięte dopiero na sam koniec historii. Styl pisania jest piękny, jednocześnie dojrzały i przystępny dla młodszych odbiorców - to w końcu John Boyne, autor Chłopca w pasiastej piżamie!
Całość:

John Boyne to autor znany przede wszystkim ze swoich powieści z zakresu fikcji historycznej, odnoszących na świecie niebywały sukces. Jego nadzwyczajne pióro, zdolność do poruszania w człowieku najskrytszych emocji oraz tematyka, nie należąca do łatwych, objęta w sposób, który chwyta człowieka za duszę zadecydowały o wartości jego powieści w dzisiejszym świecie. Jednak są to pozycje przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. W swej najnowszej książce autor postanowił jednak ukłonić się w stronę znacznie młodszego odbiorcy, oddając w jego rękę piękną, lecz wzruszającą opowieść o ośmioletnim chłopcu, który swą historią uczy nas - nas wszystkich, dzieci oraz dorosłych czym jest obietnica, stawienie czoła trudnym sytuacjom oraz życie, z którego powinniśmy czerpać jak najwięcej, gdyż czas mimo wszystko, nie jest naszym sprzymierzeńcem.

- Nigdy nie powinieneś pragnąć stać się kimś innym niż jesteś - powiedział cicho starzec. - Pamiętaj o tym. Nie proś o więcej, niż otrzymałeś. Może się to...

Marta Bilewicz | 2016-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2016

Noah Bayleywater ma osiem lat. W jego rodzinnym domu dzieje się coś, co go przeraża i z czym Noah nie potrafi się uporać: jego mama bardzo choruje. Chłopiec myśli, że jeśli ucieknie w świat i znajdzie się z dala od problemów, wszystko zniknie, a on sam przestanie się bać. Chłopiec wyrusza przed świtem, jeszcze po ciemku, skradając się cichutko do furtki. Wędrując przed siebie przemierza wioski i maleńkie miasteczka, aż w końcu dociera do miejsca bardzo niezwykłego, w którym poznaje pewnego starca.

str. 34 – “I choć właściwie nie miał takiego zamiaru, poczuł, że jego dłoń wyciąga się, chwyta klamkę, naciska ją, otwiera drzwi. Zanim się zorientował, znalazł się w sklepie, a drzwi zamknęły się za nim stanowczo”.

Choć Noah wcale się tego nie spodziewa, wizyta w sklepie z marionetkami zupełnie odmieni jego życie. Starzec opowiada mu o sobie i o swoich wspomnieniach, a Noah słucha z zapartym tchem, poznając kolejne historie marionetek, które w życiu starca odegrały dość istotną rolę i...

dobrerecenzje | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Bajka o chłopcu, który mając osiem lat ucieka z domu.
Dlaczego?
Bo uznał, że nie może zostać w domu, ani chwili dłużej, bo nadeszła już pora, by zacząć szukać własnej drogi na tym świecie.
A tak naprawdę?
Noah nie umie sobie poradzić z problemami dorosłych np. ze śmiercią najbliższej osoby.
Po drodze chłopiec napotyka sklep z zabawkami, ale nie jest to zwykły sklep, to sklep magiczny, w którym wszystkie zabawki mają duszę.
Poznaje też właściciela sklepu, a jednocześnie twórcę wszystkich zabawek, które są wykonane wyłącznie z drewna, nie z jakiegoś tam plastiku, czy innego tworzywa.
W sklepie z zabawkami życie upływa bardzo spokojnie.
Właściciel tego sklepu opowiada chłopcu ciekawą historię, która chłopca bardzo wciąga i on też opowiada o swojej szkole, kolegach i ich ciekawych zainteresowaniach.
Książka niezwykle pouczająca, nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców.
Noah czuje się zagubiony i nie rozumie co się wokół niego dzieje, dlatego ucieka, bo myśli, że nikt się nim...

Kinga | 2017-01-25
Na półkach: E-book, 2017, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2017

„Życie jest krótkie i powinniśmy spędzać jak najwięcej czasu z ludźmi, których kochamy.”

"Noah ucieka" to książka, dzięki której wyruszysz w podróż. Wydaje mi się, że będzie ona dla Ciebie dość niezwykła. Dlaczego tak myślę? Wyruszysz bowiem w podróż zarówno przed siebie, jak i w głąb siebie. Poznasz swoje słabości i mocne strony. Już od pierwszej kartki, będziesz wędrował/a razem ze zwyczajnym, ośmioletnim chłopcem. Jego przygody nie będą jednak zwyczajne. Główny bohater będzie tłumaczył ucieczkę z domu chęcią odnalezienia swojej drogi życia. Czy to jednak okaże się prawdą?

To pozycja, dzięki której będziesz się śmiał/a, dziwił/a, zastanawiał/a, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. To książka poruszająca trudne tematy. Trudne i dla młodszych czytelników, i dla dorosłych. I dla dzieci, i dla ich rodziców. Pytania zawarte w tekście skierowane są także do Ciebie. Nie tylko do głównego bohatera czy innych pobocznych postaci. W książce pojawiają się magiczne przedmioty,...

Sam Jane | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

Po tę książkę chciałam sięgnąć już dawno, nadarzyła się w końcu okazja. Po wrześniu z "Szantaram" nadeszła moja kolej aby zaproponować koleżankom książkę na październik. Poprzednikiem byłam bardzo zmęczona, rozdarta i nie do końca zadowolona. Chciałam jednocześnie udowodnić koleżankom, że cenne odpowiedzi możemy znaleźć także w literaturze dziecięcej. Nawet przez chwilę nie byłam zmęczona, chłonęłam każdą przeczytaną stronę. Zżyłam się z bohaterami i pokochałam te małe absurdy, które machały do mnie z każdej strony. Nie rozmiar ma znaczenie - to pewne. "Noah ucieka" to wielka książka, choć w formacie niemal kieszonkowym. Na pewno ją zapamiętam i powrócę do niej już z własnymi dziećmi.

ksiazkawprezencie | 2016-12-01

Ośmioletni Noah ucieka z domu, tak jak pewnie uciekłoby wielu chłopców w jego wieku, jeśli przydarzyłoby im się to, co spotkało bohatera tej książki. John Boyne w przekonujący sposób pokazuje dlaczego warto zostać...

dalsza część recenzji http://www.ksiazkawprezencie.pl/przystan/

Patronaty tygodnia

W czwartek rozpoczynają się Targi Książki w Krakowie – czas wzmożonej liczby premier wydawniczych. Nie zdziwi więc chyba nikogo, jeśli powiemy, że w najbliższych dniach ukaże się wiele naprawdę ciekawych tytułów. Przedstawiamy te, które objęliśmy naszym patronatem. Polecamy!