Noah ucieka

Helena Skowron
boyle realizm magiczny jeffers
Inne

Okładka książki Hebanowe serce Renata Piątkowska, Maciej Szymanowicz
Hebanowe serce Renata Piątkowska,&...
Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Syberyjskie przygody Chmurki Dorota Combrzyńska-Nogala, Maciej Szymanowicz
Syberyjskie pr... Dorota Combrzyńska-...
Okładka książki Ostatnie piętro Irena Landau, Joanna Rusinek
Ostatnie piętro Irena Landau, Joann...

Podróż, która wszystko zmienia

Ośmioletni Noah uważa, że o wiele łatwiej poradzi sobie z problemami, jeśli nie będzie musiał o nich myśleć. Dlatego ucieka, ucieka daleko, drogą, która wiedzie do lasu, a tam trafia do osobliwego sklepu - pełnego wyjątkowych zabawek i cudownej magii.
Poznaje niezwykłego właściciela sklepu i twórcę zabawek. Mężczyzna opowiada mu swoją historię - snuje opowieść o przygodzie, o złożonych i złamanych obietnicach. I zabiera chłopca w wyjątkową podróż, która zmieni jego życie.

Polecam każdemu rodzicowi.

Polecam każdemu rodzicowi.

Odpowiednia dla czytelnika w każdym wieku, bowiem odpowiada na pytania, które zadawaliśmy sobie jako dzieci.

Ciężko się czytało, początek tak mi się dluzyl..ale fajna historia, faktycznie odpowiednia dla dzieci.

John Boyne napisał baśń pod tytułem „Noah ucieka”
(wydawnictwo Zielona Sowa).

Za magicznym drzewem stoi krzywy magiczny dom-sklep z drewnianymi zabawkami.
Do tego sklepu wchodzi 8-letni Noah Bayleywater, który właśnie uciekł z domu.
Stary właściciel sklepu wdaje się z chłopcem w długą szczerą rozmowę.
Rozmowę pełną wspomnień i pytań.
Starzec dużo mówi o sobie, swoim życiu, swoim ojcu, swoich obietnicach.
Noah mówi niewiele. Nie zdradza niczego o sobie, ani o sytuacji w domu.
Niewiele mówi o swoich rodzicach. Trochę opowiada o mamie.
Z tych strzępków informacji dowiadujemy się, że jego mama prawdopodobnie jest umierająca
i stara się jak najmilej spędzić ostatnie chwile z synem. Ale nie rozmawia z nim ani o obecnej chwili,
ani o tym, co będzie potem...
Czy dlatego Noah uciekł z domu? Dlatego, że dorośli nie chcieli powiedzieć mu prawdy?
Czy też dlatego, że bał się prawdy? Albo bał się tego właśnie, co będzie potem?

Na początku Noah książki twierdzi, że uciekł z domu, żeby "zwiedzić świat
i przeżyć wspaniałe przygody".
Wędruje więc przez ten świat, spotyka dziwne drzewa, ożywione przedmioty, mówiące zwierzęta
i coraz mniej się dziwi. Podczas czytania przyszły mi do głowy skojarzenia z "Alicją w Krainie Czarów",
ale w którymś momencie przestałam zwracać uwagę na magiczne zdarzenia i zaczęłam traktować je
"normalnie". One są tylko tłem dla całej opowieści. Przemieszczające się drzwi, samozmywające ściereczki
kuchenne, nieuważny dzwonek do drzwi, kukułka przylatująca z lasu, by obwieścić kolejną godzinę
i temu podobne to w tej historii powszedniość :-)

Ale nie to stanowi o uroku tej słodko-gorzkiej baśni. Nie to.
„Noah ucieka” to książka o rozmowach, obietnicach, przemijaniu,
o dostrzeganiu drugiego człowieka, no i o tym, by "spieszyć się kochać ludzi (tak szybko odchodzą").

Starzec jest pierwszą dorosłą osobą, która poważnie rozmawia z Noahem.
Co powiedział chłopcu, a co chłopiec powiedział jemu musicie sprawdzić sami.
W każdym razie wieczorem Noah wrócił do domu!

To nie jest książka lekka w odbiorze.
I nie wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału. Dość długo przekonywała mnie do siebie.
Powolutku, kolejnymi zdaniami wciągała do swego środka i zatrzymała aż do wzruszającego końca
i zaskakujących powiązań z "Pinokiem".

Na ostatnich stronach książki wydawnictwo podało numery telefonów zaufania
dla dzieci i młodzieży: 116 111*
oraz
dla rodziców i nauczycieli (w sprawie bezpieczeństwa dzieci): 800 100 100*.

Jeśli czasem, tak jak Noah, myślisz, by uciec od problemów - zadzwoń.
Jeśli czujesz zagubienie i nie rozumiesz, co się wokół Ciebie dzieje - zadzwoń.
Jeśli nie wiesz, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy - zadzwoń.

John Boyne napisał baśń pod tytułem „Noah ucieka”
(wydawnictwo Zielona Sowa).

Za magicznym drzewem stoi krzywy magiczny dom-sklep z drewnianymi zabawkami.
Do tego sklepu wchodzi 8-letni Noah Bayleywater, który właśnie uciekł z domu.
Stary właściciel sklepu wdaje się z chłopcem w długą szczerą rozmowę.
Rozmowę pełną wspomnień i pytań.
Starzec dużo mówi o sobie, swoim...

Po tę książkę chciałam sięgnąć już dawno, nadarzyła się w końcu okazja. Po wrześniu z "Szantaram" nadeszła moja kolej aby zaproponować koleżankom książkę na październik. Poprzednikiem byłam bardzo zmęczona, rozdarta i nie do końca zadowolona. Chciałam jednocześnie udowodnić koleżankom, że cenne odpowiedzi możemy znaleźć także w literaturze dziecięcej. Nawet przez chwilę nie byłam zmęczona, chłonęłam każdą przeczytaną stronę. Zżyłam się z bohaterami i pokochałam te małe absurdy, które machały do mnie z każdej strony. Nie rozmiar ma znaczenie - to pewne. "Noah ucieka" to wielka książka, choć w formacie niemal kieszonkowym. Na pewno ją zapamiętam i powrócę do niej już z własnymi dziećmi.

Baśniowa, magiczna. Odpowiada na pytania z dzieciństwa

Baśniowa, magiczna. Odpowiada na pytania z dzieciństwa

„Życie jest krótkie i powinniśmy spędzać jak najwięcej czasu z ludźmi, których kochamy.”

"Noah ucieka" to książka, dzięki której wyruszysz w podróż. Wydaje mi się, że będzie ona dla Ciebie dość niezwykła. Dlaczego tak myślę? Wyruszysz bowiem w podróż zarówno przed siebie, jak i w głąb siebie. Poznasz swoje słabości i mocne strony. Już od pierwszej kartki, będziesz wędrował/a razem ze zwyczajnym, ośmioletnim chłopcem. Jego przygody nie będą jednak zwyczajne. Główny bohater będzie tłumaczył ucieczkę z domu chęcią odnalezienia swojej drogi życia. Czy to jednak okaże się prawdą?

To pozycja, dzięki której będziesz się śmiał/a, dziwił/a, zastanawiał/a, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. To książka poruszająca trudne tematy. Trudne i dla młodszych czytelników, i dla dorosłych. I dla dzieci, i dla ich rodziców. Pytania zawarte w tekście skierowane są także do Ciebie. Nie tylko do głównego bohatera czy innych pobocznych postaci. W książce pojawiają się magiczne przedmioty, rośliny, zwierzęta, a nawet wyjątkowi ludzie. Czas biegnie tu zupełnie w innym tempie niż nam się wydaje. „Noah ucieka” wzrusza, zaskakuje, ale i rani. To pozycja o rodzinie, kruchości ludzkiego życia, przyjaźni, walce o marzenia. To pozycja, która zaskoczyła mnie swoim przekazem i jego siłą.

Bajka o chłopcu, który mając osiem lat ucieka z domu.
Dlaczego?
Bo uznał, że nie może zostać w domu, ani chwili dłużej, bo nadeszła już pora, by zacząć szukać własnej drogi na tym świecie.
A tak naprawdę?
Noah nie umie sobie poradzić z problemami dorosłych np. ze śmiercią najbliższej osoby.
Po drodze chłopiec napotyka sklep z zabawkami, ale nie jest to zwykły sklep, to sklep magiczny, w którym wszystkie zabawki mają duszę.
Poznaje też właściciela sklepu, a jednocześnie twórcę wszystkich zabawek, które są wykonane wyłącznie z drewna, nie z jakiegoś tam plastiku, czy innego tworzywa.
W sklepie z zabawkami życie upływa bardzo spokojnie.
Właściciel tego sklepu opowiada chłopcu ciekawą historię, która chłopca bardzo wciąga i on też opowiada o swojej szkole, kolegach i ich ciekawych zainteresowaniach.
Książka niezwykle pouczająca, nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców.
Noah czuje się zagubiony i nie rozumie co się wokół niego dzieje, dlatego ucieka, bo myśli, że nikt się nim nie interesuje.
Dla rodziców zaś jest to sygnał, aby rozmawiać z dzieckiem, o przemijaniu, śmierci najbliższej osoby, o smutku, cierpieniu związanym z odchodzeniem kogoś bliskiego.
Rodzice powinni zauważyć, że dziecko ucieka w świat fantazji, bajek, czy iluzji.
Drogi rodzicu, autor w swej książce chce Ci pokazać, jak możesz porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie, wspomnieniach i uczy jak w ten sposób do dziecka dotrzeć.
Dlatego zachęcam wspólnie rodziców z dziećmi do przeczytania tej emocjonalnej bajki oraz do wyciągnięcia wniosków i wspólnej rozmowy na trudne tematy.
Życzę ciekawej lektury.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Bajka o chłopcu, który mając osiem lat ucieka z domu.
Dlaczego?
A tak naprawdę?

... jestem tą książka oczarowana ... jest prawdziwa, melancholijna i niezwykle mądra ... porusza do głębi ... najlepiej czytać ją od razu z dzieckiem, żeby móc odpowiedzieć na wszystkie jego pytania i podjąć wiele trudnych tematów ... Noah ucieka to powieść realizmu magicznego, słodko - gorzka opowieść o ośmioletnim chłopcu, który ucieka z domu, ponieważ nie potrafi sobie poradzić z własnymi emocjami i chorobą swojej mamy ... nie jest ona łatwa, lekka i przyjemna ... to książka trudna i ambitna, ale nie można jej nie przeczytać i przejść obok niej obojętnie ... zmusza nas ona do refleksji ... jej fabuła pełna jest niesamowitych zdarzeń, spotkań i postaci ... mimo niezwykłej fantazji autora, nic w tej książce nie jest przypadkowe ... cała ta magia uświadamia nam, że wszystko co nas w życiu spotyka czegoś nas uczy i ma realny wpływ na nasze życie ... Noah ucieka to piękna, niezwykle emocjonalna i niesamowita książka ... myślę, że jej zakończenie wzruszy i zaskoczy każdego czytelnika ... na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym ... John Boyne stworzył znakomitą opowieść o dzieciństwie ... temu irlandzkiemu autorowi udało się świetnie przedstawić dziecięcą wrażliwość, delikatność, emocjonalność i szczerość ... podróż, w którą wyrusza główny bohater tej powieści myślę, że może i nas wiele nauczyć ... polecam ...

mufloneks.blogspot.com

• Dla dzieci