rozwiń zwiń

Podróż, która wszystko zmienia

Gwiazdopatrznia Gwiazdopatrznia
17.11.2016
Okładka książki Noah ucieka John Boyne Patronat Logo

Irlandczyk John Boyne, autor kilkunastu książek, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, tym razem swoje dzieło kieruje do wszystkich, którzy muszą zmierzyć się z trudną sytuacją życiową, niezależnie od wieku. Pisarz wprowadza nas w magiczną opowieść o rodzinie, miłości oraz przyjaźni chłopca i staruszka. Podkreśla wartość rodzinnego domu oraz rozważa czy ucieczka od problemów to dobry sposób na ich rozwiązanie. Całości dopełniają ilustracje Olivera Jeffersa - północnoirlandzkiego artysty.

Podróż, która wszystko zmienia

Noah Barleywater ucieka. Nie wyjawiając powodu, ośmiolatek wymyka się wczesnym rankiem z domu i rusza przed siebie. Po drodze spotyka osobliwych bohaterów: ciekawskiego jamnika, wiecznie głodnego osła oraz drzewo, któremu w magiczny sposób odrastają gałęzie. Natrafia na nietypowy sklep z zabawkami, gdzie spotyka starszego mężczyznę, z którym odbywa ważną rozmowę. Staruszek dzieli się z chłopcem swoimi przygodami, doświadczeniami, złamanymi obietnicami, pokazuje jak ważne znaczenie w naszym życiu ma czas. Przebieg tej konwersacji wyjawia nam powód ucieczki Noah, jednocześnie zmusza nas do głębokiej refleksji. Przypomina, by nigdy nie pragnąć stać się kimś innym niż się jest, oraz nie prosić o więcej, niż otrzymało się od życia.

Fabuła jest pełna niesamowitych zdarzeń i spotkań. Choć autor puścił wodze fantazji, żadna ze spotkanych przez Noah postaci nie znalazła się na jego drodze przypadkowo. Co potwierdza, że każda napotkana osoba, ma do odegrania rolę w naszym życiu i nigdy nie zapomina się osób, które miały ważny wpływ na nasz rozwój.

Kruchość życia i obietnic, potrzeba spędzania jak największej ilości czasu z najbliższymi, wiara, że nawet przez jeden dzień można stworzyć tyle wspomnień, żeby wystarczyło do końca życia. John Boyne uczy nas, że szczerość i rozmowy, szczególnie na trudne tematy, mogą mieć zbawienny wpływ na rodzinne relacje. Są kluczem do poradzenia sobie z przeszkodami i eliminują poczucie samotności.

Noah postanowił uciec z domu, ponieważ czuł, że jest to jedyny sposób poradzenia sobie z problemem, o którym nikt nie chciał z nim rozmawiać. W czasach nieustannego pośpiechu dzieci często są pozostawione samym sobie. Wołając o pomoc uciekają w świat komputerów, wyobraźni lub nawet uciekają z domu, jak Noah. Książka, pomaga zrozumieć świat dziecka, w którym dochodzi do trudnej sytuacji.

Jest to opowieść o dzieciach i dorosłych dla dzieci i dorosłych. Mogą ją czytać całe rodziny, najlepiej wspólnie. To jedna z tych książek, która może wywrzeć realny wpływ na życie młodego czytelnika, natomiast dorosłym przypomnieć, że na pewne problemy czasem warto spojrzeć oczami dziecka. A to wszystko, by wieść szczęśliwe życie, czyli takie, jakie powinien wieść każdy.

Anna Gajewska