Cracovia znaczy Kraków. Historia w Pasy

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Cracovia, Pasy, 1906,
sport
Willy

Mistrzostwo Polski wywalczone przy aplauzie lwowskiej publiczności. „Maradona z Podgórza”, który stał się symbolem klubu. Remis ze słynną FC Barceloną, bójka z kibicami Wisły pod oknem siedziby SS i Józef Piłsudski zakochany w sporcie po wizycie na jej meczu. Bez Cracovii, najstarszego klubu piłkarskiego w kraju, polski futbol byłby znacznie uboższy. Tomasz Gawędzki prześledził dzieje Pasów i...

Bez Cracovii, najstarszego klubu piłkarskiego w kraju, polski futbol byłby znacznie uboższy. Tomasz Gawędzki prześledził dzieje Pasów i z najważniejszych wydarzeń w historii drużyny stworzył żywą i pełną anegdot opowieść o jej losach.
Od przedwojennych tytułów mistrzowskich, przez chude lata, po najlepszy od lat sezon w Ekstraklasie. Od czasów dominacji na boiskach w całej Polsce, przez tułaczkę po niższych ligach, po niosącą nadzieję erę Comarchu. Od Józefa Kałuży po Bartosza Kapustkę.

Cracovia znaczy Kraków to historia ludzi oddanych klubowi: piłkarzy, kibiców, działaczy. Od fana dla fanów. Nie tylko Pasów, ale całej polskiej piłki. A wszystko to okraszone niepublikowanymi wcześniej wywiadami z Maciejem Madeją i córką Józefa Kałuży.

W sam raz na 110. rocznicę założenia klubu, który został pierwszym mistrzem Polski.

"Historię Cracovii powinien znać każdy kibic. Polecam tę książkę!"
Bartosz Kapustka

"Znakomicie napisana książka Tomasza Gawędzkiego łączy w sobie rzetelność pracy historycznej i lekkość (a także piękno i finezję) „krakowskiej gry”. Na wielu opisanych tu meczach byłem osobiście i pamiętam dobrze, co i jak – autor zaś pamięta lepiej. Darujcie, ale większej pochwały nie znam."
Jerzy Pilch

"Absolutnie oryginalna w pomyśle prezentacja dziejów sekcji piłkarskiej Pasów. Pozwala podumać, potęsknić i westchnąć nad sławą i chwałą „świętej ziemi” przy Kałuży. Gawędzki wiernie trzyma się chronologii, co daje znakomity efekt dramaturgiczny, okraszony anegdotą i – bywa – melancholijnym westchnieniem. Czyta się to świetnie!"
Leszek Mazan

źródło opisu: Wydawnictwo SQN 2016

źródło okładki: www.wsqn.pl

Andrzej | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Rozczarowanie. Spodziewałem się gawędy czegoś w stylu "Ostygłych emocji", rozmówek ze znanymi kibicami Pasów z klimatem Krakowa a otrzymałem statystki meczowe z całej historii klubu (sic!) okraszone dwoma wywiadami, na przeczytanie których nie miałem już siły. Doceniam prace autora, jednak oczekiwałem więcej anegdot, dykteryjek. Myślę jednak, że tak potrafi pisać tylko Stefan Szczeplek.

Myślę, że to być może mój problem, bo nie jestem fanem Pasów ani Wisły (choć z dwojga złego wybieram Pasy) a "zaledwie" Krakowianinem. Ale z drugiej strony Cracovia to chyba więcej niż piłka nożna tak jak Sukiennice więcej niż architektura.

FCBTVpl | 2016-09-09

Historia w Pasy

Po wydaniu historii Wisły Kraków i Śląska Wrocław, wydawnictwo Sine Qua Non prezentuje historię Cracovii Kraków.

Książka zaczyna się wstępem autora, zaś kończy wywiadami z córką legendy Pasów - Józefa Kałuży oraz Maciejem Madeją, nieżyjącą już legendą Cracovii. Lekturę uzupełniają także dzieje hymnu klubu oraz podziękowania.

Autorem książki jest Tomasz Gawędzki, dziennikarz i były rzecznik prasowy klubu. Do pracy włożył wielki wysiłek i odnalazł wiele ciekawych faktów z historii klubu. Mimo to można było nieco mniej opisywać przebieg spotkań i cytować relacje.

Kończąc książkę autor nie mógł nie wspomnieć o Bartoszu Kapustce. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z życia Bartka. Sam piłkarz polecając książkę mówi: "Historię Cracovii powinien znać każdy kibic. Polecam tę książkę!".

W lekturze znajdziemy wszystkie ważne informacje dotyczące zespołu z Krakowa. Opisana została historia nazwy, barw, pierwszych meczów, derbów Krakowa, opisano zarówno sezony...

rafajlo5 | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Cracovia - ta nazwa jest znana każdemu kibicowi w Polsce, niezależnie jaka jest jego ulubiona dyscyplina sportu. Jednak najbardziej znaną sekcją jest sekcja piłkarska - pierwsi Mistrzowie Polski. Historia tej drużyny nie jest tylko walką o prymat na piłkarskiej mapie - to również desperacka walka o utrzymanie, ale i o możliwość gry w piłkę. To wiele zasłużonych postaci, nie tylko dla klubu, ale również dla całego polskiego sportu. Wyprawy poprzez meandry dziejów podjął się Tomasz Gawędzki, człowiek związany z Cracovią od dzieciństwa, a później poprzez pracę w krakowskich gazetach i w końcu w samym klubie na stanowisku Rzecznika. I trzeba przyznać, że była to wyprawa udana - opowiedział losy swojego klubu w sposób bardzo szczegółowy i pasjonujący. Pokazał drogę do pierwszego tytułu, ale również upadek w odmęty III ligi, i późniejsze powolne wygrzebywanie się z mułu i powrót na należne miejsce - do Ekstraklasy. Dodatkowym atutem jest przygotowanie merytoryczne - wszystkie mecze...

Netula_CK | 2016-09-02
Przeczytana: 01 września 2016

Są chwile, w których nie rozumiesz samego siebie. Nie potrafisz wyjaśnić, dlaczego czegoś chcesz. Po prostu chcesz i już.

Dla mnie nie ma właściwej strony Błoń, a gość pochodzący z Ostrowca (pół biedy) i będący kibicem KSZO (to już gorzej) nie powinien być raczej autorem, po którego książkę chcę sięgnąć. A jednak chciałam. Może przez wzgląd na szacunek dla historii polskiej piłki, w której Cracovia zapisała przecież niejedną kartę? Może przez sentyment dla przeszłej już zgody żółto-czerwonych? A może po prostu chciałam. I już.

Ogrom wiadomości, konkretnych i szczegółowych – mecz po meczu, od czasów Józefa Kałuży. Dla niektórych będzie to zbyt duże wyzwanie, ale nie sięga się przecież po książki, których tematyka nas nie interesuje. To z pewnością must have każdego, kto jest posiadaczem serca w biało-czerwone pasy, ale też dobra lektura dla wielu innych, ceniących rzetelne podejście do tematu – z pewnością znajdzie się tu także coś dla tych, którzy myślą, że o Cracovii wiedzą już...

Krystian | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Cracovia to najstarszy, nieprzerwanie istniejący polski klub. Pięciokrotny Mistrz Polski, którego zasługi dla piłki nożnej w kraju są niebagatelne.
Cracovia miewała swoje wzloty i upadki. Przez kolejne lata przeplatała swoje występy w Ekstraklasie z tymi pierwszoligowymi, ostatnie mistrzostwo zdobywając w roku 1948. Bez Cracovii polski futbol byłby uboższy.
W książce znajdziecie Państwo cały przekrój z historii istnienia tego klubu. Od tytułów zdobywanych przed wojną do ostatniego bardzo dobrego sezonu, a w międzyczasie tułaczkę po ligach niższych niż Ekstraklasa.
Warto zakupić tę książkę i zgłębić historię polskiej piłki. Data jej wydania jest szczególna, gdyż Pasy w tym roku obchodzą swoje 110-lecie.
Cracovia znaczy Kraków!
Gorąco polecam!!

ABSIT | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Ta książka jest nie tylko historią Cracovii ale historią całego polskiego futbolu do, którego ten klub z małopolski dużo wniósł. Napisana chronologicznie, po kolei opisująca karty losu krakowskiego klubu od Ekstraklasy, po upadek do III ligi i mozolną wspinaczkę na najwyższy szczebel do Ekstraklasy. Polska liga bez krakowskiego klubu byłaby uboższa. To nie tylko historia piłkarzy to historia wszystkich ludzi tworzących ten klub od wielu wielu lat. Ciekawie napisana, lekko czytająca się, must have kibiców z biało-czerwonymi sercami w pasy i wszystkich futbolowych maniaków!

Matizz_2 | 2018-03-07
Przeczytana: 16 marca 2018