Być liderem

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Leading
sport
ToRn

27 lat, jeden klub. Manchester United pod moimi rządami. Inspirujący przewodnik jednego z najlepszych piłkarskich menedżerów w historii! Jak prowadzić zespół do wielkich sukcesów i utrzymać go na szczycie przez lata? Sir Alex Ferguson jest jednym z niewielu liderów, którzy naprawdę wiedzą, jak tego dokonać. W ciągu 38 lat kariery menedżerskiej sięgnął po zdumiewającą liczbę 49 trofeów i...

27 lat, jeden klub. Manchester United pod moimi rządami.
Inspirujący przewodnik jednego z najlepszych piłkarskich menedżerów w historii!

Jak prowadzić zespół do wielkich sukcesów i utrzymać go na szczycie przez lata?

W ciągu 38 lat kariery menedżerskiej sięgnął po zdumiewającą liczbę 49 trofeów i pomógł Manchesterowi United stać się jedną z największych światowych marek.

W tej inspirującej książce zdradza sekrety swojego warsztatu i opowiada o umiejętnościach, które cenił i ceni najwyżej: jako piłkarz, trener, człowiek, LIDER.
Skupia się na wartościach nieodłącznie kojarzonych z jego stylem zarządzania: dyscyplinie, kontroli, pracy zespołowej i motywacji.
Porusza także tematy mniej oczywiste, choć równie istotne w drodze do sukcesu: wyznaczanie zadań, analizę informacji i radzenie sobie z porażką.

Być liderem powstała we współpracy z inwestorem sir Michaelem Moritzem, długoletnim przyjacielem sir Alexa.
To książka napisana szczerze, mądrze i z humorem, pełna ciekawych spostrzeżeń poczynionych dzięki pracy z najlepszymi piłkarzami: Cristiano Ronaldo, Davidem Beckhamem czy Erikiem Cantoną.
Przedstawiane w niej osobiste historie koncentrują się wprawdzie na futbolu, ale adresatem publikacji może być każdy – niezależnie od tego, czy rozwijasz własny biznes, jesteś nauczycielem, czy pracujesz w małym zespole.

To pozycja, która pomoże ci STAĆ SIĘ LEPSZYM LIDEREM.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 612

Taktyka na życie

Futbol to więcej niż piłka. Frazes jakich wiele, ale patrząc na niektórych fanów, trudno się z nim nie zgodzić. Jeśli kochają, to aż po grób, z nienawiścią mają podobnie. Istnieją od tej reguły wyjątki. Osobistości, które mimo swych przynależności klubowych budzą bezbrzeżny szacunek. Trudno tu o lepszy przykład niż sir Alex Ferguson, który przez 27 lat piastował funkcję trenera Manchesteru United.

Popularny Fergie może być nielubiany, ale nie jest łatwo znaleźć kogoś, kto by go nie szanował. Pewne postawy górują ponad podziałami i ta z pewnością do nich należy. Nasuwa przy tym oczywiste pytania jak choćby: jakim cudem rządził klubem przez tyle lat? Skąd brał motywację? W jaki sposób dogadywał się z piłkarzami i nadążał za następującymi zmianami?

To oczywiście tylko garść podstawowych wątpliwości. „Być liderem” postanawia na większość z nich odpowiedzieć i przyjrzeć się wybitnemu trenerowi z perspektywy wielkiego zarządcy. Człowieka, który zrestrukturyzował Czerwone Diabły od piwnicy aż po strych i z niespełnionego zespołu stworzył klub z tradycjami.

Drogę sir Alexa poprzez lata śledzi się z przyjemnością. Jest tu kilka smacznych anegdot, ale przede wszystkim to pasjonująca lektura o budowie, o tworzeniu struktury, która składa się z wielu elementów. Znaczenia podejścia i podejmowania decyzji w odpowiednim czasie. Zwracania uwagi na pozornie nic nieznaczące detale. Otaczanie się zaufanymi ludźmi, lecz z zastrzeżeniem własnej odrębności.

To wbrew pozorom pozycja dla każdego,...

To wbrew pozorom pozycja dla każdego, nie tylko fana piłki kopanej. Pracownik czy szef znajdzie w niej masę ciekawych przemyśleń i dobrych rad, które mogą być niezwykle pomocne na pracowniczej ścieżce. Sir Alex Ferguson brzmi tu jak najlepszego rodzaju mentor, którego zdanie trudno zlekceważyć. Hołdując tradycyjnym wartościom, potrafił dostosować się do zmieniających czasów. Zawsze głodny osiągnięć, pewny siebie i zarażający pasją.

Dzięki głównemu bohaterowi „Być liderem” to nie tylko pouczająca, ale przede wszystkim inspirująca pozycja. Zachęca do rozwoju, spojrzenia na własne środowisko pod innym kątem. Oparta jest na silnym autorytecie, a swoją wiedzę przekazuje w bardzo przystępny sposób. Po lekturze pierwsza myśl to zakasanie rękawów i zabranie się do ciężkiej pracy. I myślę, że to najlepsza zachęta i rekomendacja, jaką legenda Manchesteru United mogłaby sobie wymarzyć.

Patryk Rzemyszkiewicz

Roman Dłużniewski | 2017-01-06

Choć czasy mojej fascynacji futbolem minęły, to tę książkę kupiłem świadomie. Bo sir Alex to legenda. To nie był tylko zwykły trener. To był strateg, taktyk, menedżer, fenomen zarządzania i motywacji. Mnie kojarzył się momentami z Billem Gatesem. 27 lat w jednym klubie. Jak ktoś spojrzy na naszą ekstraklasę.., nie, lepiej niech nie patrzy.

Netula_CK | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Ten, kto spodziewał się kolejnej typowej biografii wielkiego człowieka, może poczuć się zaskoczony, choć według mnie na pewno nie rozczarowany. Ta książka jest skierowana jest do grona o wiele szerszego niż sympatycy Manchesteru United czy nawet piłki w ogóle. Ona jest idealna dla każdego, kto w życiu chce osiągnąć sukces – nieważne, w jakiej dziedzinie.

„Być liderem” to dobry tytuł dla autobiografii Alexa Fergusona, już na wstępie pokazujący, z jakim człowiekiem mamy do czynienia i nie jest to bynajmniej kwestia braku skromności. Bycie liderem, zwłaszcza w jednym z najlepszych klubów świata, pośród najwybitniejszych piłkarzy globu, niejednokrotnie o trudnych charakterach, to nie tylko nobilitacja. To przede wszystkim olbrzymia odpowiedzialność i ciężka praca, wybiegająca w przyszłość daleko poza bieżące wyniki ligowe czy pucharowe.

Sir Alex, snując swoją opowieść, skupia się nie tylko na Manchesterze United pod jego rządami. Chce przede wszystkim ukazać drogę, jaką musiał...

RealAnia | 2017-01-29

Na wstępie muszę przyznać, iż z pewną rezerwą sięgnęłam po książkę, której współautorem jest sir Alex Ferguson. Owe rozterki w żadnym wypadku nie dotyczyły postaci wybitnego trenera, legendy Manchesteru United. Moje wątpliwości odnosiły się do tematyki lektury. Obawiałam się, bowiem że będzie to wyłącznie książka biznesowa, lektura motywacyjna, mówiąca o „byciu liderem” i dochodzeniu do sukcesu. Tymczasem było zupełnie odwrotnie! W pozycji „Alex Ferguson. Być liderem” – ku mojej radości – to sport gra główną rolę. Dawno żadna książka mnie tak pozytywnie nie zaskoczyła!

„Nie domagałem się zaszczytów, nie szukałem sławy, uznania, że pozjadałem wszystkie rozumy. Chciałem tylko, żeby nasza drużyna wygrywała.”

Książka łączy w sobie historię życia Fergusona i związanych z nim klubów, przede wszystkim oczywiście Czerwonych Diabłów, z poradami na temat skutecznego zarządzania ludźmi. Sir Alex przedstawia elementy i sekrety bycia dobrym liderem. Wszystkie swoje teorie uwiarygadnia...

sadi1992 | 2018-04-13
Przeczytana: kwiecień 2018

Świetna książka. Można z niej wyciągnąć wiele wartościowych informacji. Szczególnie polecam tę książkę osobom, którzy zaczynają swoją przygodę ze sztuką jaką jest zarządzanie.

Zapraszam

Nie boję się przyznać, iż kibicuje Manchesterowi United od kiedy zaczęłam się szerzej interesować piłką nożną. ( wcześniej była to tylko nasza polska ekstraklasa i tak naprawdę dalej jest)
Książka pisana przez trenera Fergusona, który rządził Man Utd przez 27 lat musiała zostać przeczytana przez moją skromną osobę.

Zaczynając od początku, mam świadomość, że nie każdy może znac sir Alexa, gdyż nie każdy lubuje się w piłce kopanej, dlatego też chciałabym przytoczyć najpierw postać Fergusona.

Alexander Ferguson, urodzony w 1941 roku żył w rodzinie robotniczej. Jednak od dziecka interesował się piłką nożną, a także od dziecka grał w nią mimo długich i wyczerpujących dojazdów do szkółek. Zaczynał od szkockich zespołów takich jak East Stirlingshire, St Mirren i Aberdeen. Dopiero w 1986 roku zastąpił na stanowisku menadżera Rona Atkinsona w Manchester United.
Przez lata 1986-2013 dowodził w...

FCBTVpl | 2017-02-20

Być liderem jak Sir Alex Ferguson

Dzięki współpracy z wydawnictwem Sine Qua Non trafiła do mnie książka Sir Alexa Fergusona. Jest to kolejna (po "Futbol Cholera Jasna") książka legendy Manchesteru United wydana przez to wydawnictwo.

Książka "Być liderem" powstała we współpracy z inwestorem, dziennikarzem, założycielem i prezesem firmy inwestycyjnej Sequoia Capital - Sir Mochaelem Moritzem, również przyjacielem Fergusona. Składają się na nią liczne rozmowy obu panów.

Nie da się ie zauważyć jakiej rewolucji w klubie dokonał Ferguson. Można to przyrównać nawet do Monarchi Absolutnej. Rządził bowiem wszystkim. Nie tylko sprawami boiskowymi, taktyką, treningami, transferami, ale także odpowiadał za listę płac, wydatki, tournee, negocjacje ze sponsorami czy reklamę. Przyszedł kiedy wartość klubu wynosiła około 20 milionów funtów. Gdy odchodził cena ta miała wysokość już prawie dwóch miliardów funtów.

Książka ta jest inna niż wszystkie dotychczasowo wydane, w tym autobiografia. Szkot...

Danpe | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Ta książka to niesamowita pozycja napisana przez najlepszego trenera piłkarskiego w historii.

Narrator, sir Alex Ferguson porusza każdy aspekt życia futbolu i zarządzania ogromnym zespołem jakim jest Manchester United. Pokazuje także emocje i uczucia związane z jego 38-letnią karierą trenerską, która zaowocowała 49 trofeami. Książka zawiera także porównanie klubu Manchesteru United to ogromnej organizacji na miarę Amazona, Facebooka czy Microsoftu co jest trafionym porównaniem gdy zna się specyfikę funkcjonowania świata futbolu.

Książka to bezapelacyjny "must have" każdego fana Manchesteru United.

ponkin | 2018-04-06
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Sukces czy to w biznesie czy futbolu nie bierze się znikąd, tylko z ciężkiej pracy, poświęcenia i determinacji. Manchester United to nie tylko wielki klub piłkarski, ale też sprawnie zarządzane przedsiębiorstwo, a ogromny udział w budowaniu sukcesu Czerwonych Diabłów ma jeden z najwybitniejszych trenerów piłki nożnej - sir Alex Ferguson.

W książce opisuje w jaki sposób, na przykładzie zarządzania klubem piłkarskim, można uzyskiwać przewagi w biznesie, jak być dobrym managerem, jak wykorzystywać szanse, jakie niesie rynek i jak uważać na podejmowanie złych decyzji. Sposób, w jaki "Fergie" prezentuje swoje spostrzeżenia pozwala od razu przenieść je na grunt biznesu i pracy zawodowej.

Dużo uwagi poświęca współpracy z innymi: dziennikarzami, agentami piłkarzy, właścicielami klubu i samymi piłkarzami. To uważam za niezwykle cenne, bo w większości przypadków w biznesie mamy do czynienia przede wszystkim z drugim człowiekiem i umiejętność sprawnej komunikacji, negocjacji czy...

Artur | 2017-05-21
Przeczytana: maj 2017

Biorąc do ręki "Być liderem", nie spodziewałem się kolejnej opowieści o Manchesterze United, ujętej w klasyczny sposób, zaczynającej się od słów: "Gdy w 1986 roku przychodziłem do United...". Bałem się raczej o to, aby człowiek, który jest dla mnie jedną z legend młodości nie napisał książki, której można by równie dobrze nadać tytuł "10 porad dla ludzi sukcesu", "You can do it!", "ABC zarządzania". Szczęśliwie ta książka to coś o wiele większego.
Jest to książka o tym, że w życiu istnieje jedna jedyna rzecz, która pozwala osiągnąć coś wielkiego i zarazem trwałego, niezależnie od tego, czy ma być to sukces w pracy, zwycięstwo na boisku czy po prostu ułożone relacje międzyludzkie. Ten czynnik to ciężka praca, którą Sir Alex Ferguson zaczął szanować od małego, biorąc za przykład swojego ojca.
Jest to książka, która może zainspirować każdego, kto chciałby być lepszy. Tak po prostu lepszy. Przede wszystkim jako człowiek.

| 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Prawdziwa gratka tak dla fana piłkarskiego Manchesteru United (ze względu na sporą ilość anegdot klubowych z pracy sir Alexa), jak i każdego kto chce znaleźć proste rozwiązania dotyczące samorozwoju siebie i swojego otoczenia.
Co ważne, to nie jest kolejne półnaukowe opracowanie o tym "jak być najlepszym na świecie liderem", ale proste przemyślenia człowieka, który po prostu wierzy w to co robi. I ta prosta szczerość sprawia, że książkę czyta się lekko i bardzo wiarygodnie.
Na koniec świetny epilog Michaela Horowitza idealnie łączy ten piłkarski świat z obecnym światem technologicznego biznesu i Doliną Krzemową. Warto. Bardzo warto!