Euro 1960-2020. Historia piłkarskich mistrzostw Europy

Okładka książki Euro 1960-2020. Historia piłkarskich mistrzostw Europy Tomasz Gawędzki, Norbert Tkacz
Okładka książki Euro 1960-2020. Historia piłkarskich mistrzostw Europy
Tomasz GawędzkiNorbert Tkacz Wydawnictwo: Wydawnictwo ARENA sport
sport
Wydawnictwo ARENA
2021-08-05
2021-08-05
sport piłka nożna historia euro

Książka przedstawia historię piłkarskich mistrzostw Europy od 1960 do 2020 roku. Każdy turniej jest przedstawiony w mniej więcej ten sam sposób, omówienie eliminacji, samego turnieju - wyników, ciekawostek, roli Polski w rozgrywkach itp. Forma jest barwna, rozrywkowa, zabawna (oczywiście jest to humor trochę specyficzny, bo przy najnowszych turniejach pojawiają się chociażby memy i rozumiem jeśli nie każdemu to będzie odpowiadać),jest to ciekawa podróż przez historię europejskiej piłki, zmiany w formule rozgrywania zawodów, triumfy i zmierzchy potęg. Po prostu ciekawa opowieść, którą się dobrze czyta. Do tego sporo różnych ilustracji przedstawiających elementy związane z mistrzostwami - piłki, stadiony, piłkarze, maskotki. Na minus korekta, bo jednak przytrafiło się trochę wpadek czy literówek w nazwiskach, które fan futbolu z łatwością wyłapie.

Ciekawa, kolorowa i atrakcyjna forma wydania. Dynamiczny, momentami bardzo osobisty język narracji. Dużą zaletą książki jest też to, że autorzy nie skupili się tylko na turniejach finałowych poszczególnych mistrzostw Europy, ale sporo miejsca poświęcili również przebiegowi eliminacji — absolutna nowość, jeśli chodzi o publikacje dotyczące historii Euro.
Nie znajdziemy tu żadnych tabel czy plansz z wynikami, więc książka nie zadowoli miłośników suchych statystyk. Nie taki był jednak jej cel — publikacja nie jest encyklopedią, tylko żywą opowieścią.

Książka wciąga i czyta się ją bardzo szybko.

Nie znajdziemy tu...

• Piłka nożna