Jak oni komentują?! czyli z Wembley wita Dariusz Ciszewski

Okładka książki Jak oni komentują?! czyli z Wembley wita Dariusz Ciszewski Tomasz Gawędzki
Okładka książki Jak oni komentują?! czyli z Wembley wita Dariusz Ciszewski
Tomasz Gawędzki Wydawnictwo: Wydawnictwo ARENA sport
sport
Wydawnictwo ARENA
2018-06-14
2018-06-14
sport Ciszewski Szpakowski Szaranowicz Zimoch Wyrzykowski Babiarz Borek

Książka na siłę. Zbiór cytatów, które mają coś unaocznić i uplastycznić ;) ale nie wiem, co. Wiele komentarzy wyrwanych z kontekstu, bez wyczucia sytuacji. Wielu klasyków brakuje, zwłaszcza z komentarza pana Włodka czy zupełnie pominiętego pana Bohdana. Przy wspominaniu kilku dobrych sportowców autor nie kryje, że ich nie zna. Znać nie musi, ale może chociaż udawać, by nie sprawiać wrażenia, że jest dyletantem.

Taka książeczka-anegdotka. Wydana na próbę, bo to pierwszy tytuł wydawnictwa Arena. Mocno subiektywna i z wtrąceniami autora. Ot, kilka razy można się delikatnie uśmiechnąć. Trochę gaf, trochę kultowych cytatów, jakby nie wiadomo było do końca o co ma w niej chodzić. Zbiór słynnych cytatów komentatorów plus tych, które autor ma tam gdzieś z tyłu głowy, ale nie potrafi dokładniej określić. Najlepszy i najpełniejszy obraz duetu Jaroński&Wyrzykowski i o tym czytało się najprzyjemniej. Pisanie o Babiarzu, jako o świetnym komentatorze skoków tu raczej nie pasuje, mimo wielkiej sympatii.

Kilka ciekawnych, zabawnych komentarzy. Jednak za bardzo widoczne jest to kogo autor lubi a kogo nie, o tych lubianych pisze dobrze, tym nielubianym wypomina wpadki. A pisanie o Panu Babiarzu jak o wspaniałym komentarorze skoków to już lekki absurd, nie ma w książce ani jednej jego wpadki a tych było mnóstwo.

Przyjemna, przybliżająca sylwetki komentatorów, których sam często nie śledziłem (nie te dyscypliny),przyznam, że dość często się przy niej uśmiechnąłem. Ale jest zdecydowanie za krótka, by płacić za nią ok. 40 zł, to zaledwie 140 stron cytatów opatrzonych komentarzami.

Książka łatwa, lekka i niby przyjemna. Wydaje się jednak, że wydana celowo w takim a nie innym okresie, aby płynąć z nurtem innych książek okolomundialowych. Jest to głównie zbiór treści wyszperanych gdzieś na stronach internetowych,względnie z filmików zamieszczonych w sieci. W większości przypadków są to opisy najslynniejszych gaf naszych komentatorów sportowych (gaf od dawna znanych i będących w świadomości nie tylko kibiców, ale często mających poczesne miejsce w jezyku potocznym),czasem są to opisy ich najbardziej emocjonujących wystąpień w chwilach wielkich triumfow naszych sportowców. Rzadko autor daje coś ekstra od siebie, jeżeli raczy nas już jakąś gafą, którą sam odkrył podczas relacji sportowych, to najczęściej nie potrafi wskazać jej dokładnego miejsca i czasu wystąpienia. Żeby móc zasłużyć na więcej gwiazdek, należało dotrzeć do opisanych w książce redaktorów (no może z wyjątkiem Ciszewskiego),porozmawiać z nimi o ich pracy, przedstawić ich punkt widzenia na ten niełatwy kawałek chleba, jakim jest sprawozdawczość sportowa i jako bonus przedstawić najsłynniejsze komentatorskie wzloty i upadki. Ale zamysł autora na tę książkę był prostszy. Szkoda.

• Sportowe
  • Polskie
  • Piłka nożna ⚽
  • Posiadam 📚
  • W bibliotece

Dodaj cytat z książki Jak oni komentują?! czyli z Wembley wita Dariusz Ciszewski