Wayne Gretzky. Opowieści z tafli NHL

99: Stories of The Game
hokej na lodzie, NHL, Wayne Gretzky
sport
0tommy

NHL oczami Wayne’a Gretzky’ego. Każdy fan hokeja musi to przeczytać! Wayne Gretzky uważany jest za najlepszego hokeistę w historii. Ustanowił w trakcie kariery ponad 60 rekordów – to mówi samo za siebie! Nic dziwnego, że kiedy nadeszła 99. rocznica powstania NHL, zawodnik nieodłącznie kojarzony z tym numerem postanowił podzielić się swoimi wspomnieniami. W tej książce Kanadyjczyk opowiada o...

NHL oczami Wayne’a Gretzky’ego. Każdy fan hokeja musi to przeczytać!

W tej książce Kanadyjczyk opowiada o ponad 20 latach gry na najwyższym poziomie. Zdradza, dlaczego w play-offach w sezonie 1992/1993 grał w kamizelce kuloodpornej i który z jego kolegów tuż przed wyjściem na taflę wyrwał sobie złamany ząb za pomocą… wieszaka.

"Opowieści z tafli NHL" to także fascynująca historia ligi i opowieści o najlepszych graczach, takich jak Gordie Howe, gwiazda Red Wings i idol Gretzky’ego, czy Willie O’Ree, czyli pierwszy czarnoskóry zawodnik w NHL. Legendarny hokeista pisze tu o największych rywalach, kolegach z szatni i zmianach, które zachodziły w hokeju na przestrzeni lat.

Fascynująca, odkrywcza, zakulisowa, intrygująca. Dzięki tej książce poznacie Wayne’a Gretzky’ego, jakiego wcześniej nie znaliście!

źródło opisu: www.labotiga.pl

źródło okładki: www.labotiga.pl

Krystian | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Wayne Gretzky, niekwestionowana legenda światowego hokeja, bijąca podczas swojej długiej kariery wszelkie rekordy.
O wielkim szacunku jakim cieszył się wśród wszystkich związanych z hokejem może świadczyć fakt, że numer 99 w którym występował został zastrzeżony w całej NHL.
Teraz po zakończeniu kariery wraca wspomnieniami do czasów kiedy występował na tafli oraz tych sprzed jego występów. W związku z 99 rocznicą powstania NHL został poproszony o opowiedzeniu o tym jakże popularnym sporcie szerszej publiczności. Z książki możemy dowiedzieć się wielu ciekawych wątków, o których widz zasiadający na trybunach lub przed ekranem telewizora nie miał do tej pory pojęcia.
Gretzky szczególną uwagę w swojej książce poświęca swoim idolom oraz graczom, którzy zmieniali oblicze hokeja. Poświęca tez dużo miejsca historiom poszczególnych drużyn, które z biegiem czasu stworzyły najlepszą ligę hokeja na świecie.
Gorąco polecam tę niezwykle ciekawą książkę!

Alcatraz | 2017-11-02
Przeczytana: 29 października 2017

Wayne Gretzky to chyba najlepiej znany hokeista na świecie. Jego przydomek „The Great One” (Wspaniały/Wielki) nie wziął się znikąd. Gretzky przez wielu fachowców jest uznawany za najwybitniejszego hokeistę wszech czasów. Do dziś wiele jego rekordów pozostaje niepobitych, a wśród nich te najważniejsze: liczba bramek (894), asyst (1963), punktów (2857) i hat-tricków (50) w sezonie regularnym. Jego numer – 99 – jako jedyny w NHL jest zastrzeżony we wszystkich klubach ligi, co oznacza, że do końca świata nikt inny z nim już nie zagra.

Jako fan hokeja na lodzie z przyjemnością sięgnąłem po książkę autorstwa Gretzky’ego. Spodziewałem się wielu anegdot i niezłych historii „z tafli NHL”. Niestety książka jest raczej opisem dziejów najsłynniejszej ligi hokejowej na świecie. Autor opowiada historię każdego z klubów, przedstawia początki tworzenia NHL i wszelkie perypetie związane z draftami oraz zawodnikami wpływającymi na wygląd współczesnego hokeja.

Gretzky bardzo mało pisze o sobie,...

vahu | 2017-09-17

Książka godna polecenia każdemu kibicowi hokeja. Jej atutem nie jest tylko to, że przekrojowo pokazuje historię najlepszej hokejowej ligi świata (NHL), najlepszych jej zawodników, ale jest ona przedstawiona przez niekwestionowaną legendę i najwybitniejszego zawodnika w historii. Krótkie rozdziały są bardzo zręcznie napisane i czyta się je z przyjemnością i bez znudzenia (przynajmniej w wersji angielskiej), choć w pewnym momencie możemy odnieść wrażenie, że mają one dość podobną konstrukcję. Pierwsze fragmenty mogą także stanowić ciekawe źródło jak wyglądał wycinek życia hokeistów, w czasach, gdy gra w hokeja była jedynie dodatkiem do ich ciężkiej, codziennej pracy. Dowiemy się z niej jak traktowano przedstawicieli tzw. ludów pierwotnych ("first nations"), w kraju, który dziś uchodzi za wzór równości i wolności. Z opowieści Gretzky'ego dowiemy się też jak zmieniała się liga, jak rozwijał się hokej zawodowy, jak budowano największe zespoły czy jak wyglądała rywalizacja Kanady i ZSRR...

lalaith | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Bardzo ciekawa, wciągająca opowieść o hokeju.
Ale, ale, ale ...
Mam wrażenie, że zapomniano tu o korekcie.
Wielkim minusem zamieniającym przyjemność czytania w pewnego rodzaju mękę są liczne literówki, przecinki w dziwnych miejscach, niezgrabne zdania oraz czasami dziwna składnia. I jeszcze ta nieszczęsna "epicka bramka".

RealAnia | 2017-04-22

Jeśli zapytacie przypadkową osobę, kogo najbardziej utożsamia z hokejem na lodzie z dużym prawdopodobieństwem wskaże postać Wayne'a Gretzky'ego. Kanadyjczyk to niewątpliwie największa legenda światowego hokeja, powszechnie uznawany za najwybitniejszego zawodnika tej dyscypliny. Jego numer „99” został zastrzeżony nie tylko w klubach, w których grał, ale w całej lidze! Jest jedynym hokeistą w historii, który dostąpił takiego zaszczytu. W związku z powyższym nie można znaleźć lepszego przewodnika w podróży po świecie hokeja niż Wayne Gretzky. Tę fascynującą podróż możecie odbyć za pośrednictwem książki „Opowieści z tafli NHL”.

„Dla mnie hokej jest jedną z najistotniejszych rzeczy.”

Lektura nie jest autobiografią hokeisty wszech czasów, choć taka pozycja z pewnością również cieszyłaby się wielkim zainteresowaniem. Wayne Gretzky opowiada nie tyle o sobie, ale o sporcie, który jest całym jego życiem. Przybliża 99. letnią historię NHL, zarówno epizody z dalekiej przeszłości, jak i...

hincol44 | 2017-11-03
Przeczytana: listopad 2017

Mam wrażenie, że myślą przewodnią dla wydania tej książki było zainteresowanie hokejem jak największej liczby czytelników. Myślę, że to się nie udało, ponieważ nikt kto nie zna i nie lubi hokeja nie przetrawi tej książki. Wiele treści będzie po prostu dla laików niezrozumiałych.
Szkoda, bo opowiada to pasjonat. Czuć to w każdym zdaniu. Można to było spożytkować w lepszy sposób.
Sama książka jest faktycznie zbiorem różnego rodzaju historyjek, które są ciekawostkami lub przemyśleniami autora czy jego przyjaciół. Niby jest jakaś chronologia, ale tylko na poziomie rozdziałów. Już wewnątrz rozdziałów ciężko się połapać, w których czasach jesteśmy. Czyta się to miło, ale raczej jak gazetę. Po kilku historyjkach, chce się sięgnąć po fajną książkę. A w przerwach, można uraczyć się jedną z historyjek Wayne'a.

Jakub Stefański | 2017-10-23
fifsoneiro | 2017-10-01