Srebrne orły

Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ja, Eurypides. Wywiady, wypowiedzi i autokomentarze z lat 1957–1988 Tomasz Szymon Markiewka, Teodor Parnicki
Ocena 7,0
Ja, Eurypides.... Tomasz Szymon Marki...
Okładka książki Listy 1946-1968. Część 1 i 2 (komplet) Jerzy Giedroyć, Teodor Parnicki
Ocena 6,0
Listy 1946-196... Jerzy Giedroyć, Teo...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Teatr historii



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
178 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , , ,

„Srebrne orły” Teodora Parnickiego to powieść historyczna z górnej półki. Czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem, jednocześnie smakując treść, formę i język. To lektura w dużej mierze refleksyjna, gdyż autor przeplata fabularne wydarzenia z przemyśleniami na temat początków polskiej państwowości, mechanizmów władzy i polityki, które – mimo upływu wieków – wcale się nie zestarzały. Stały się może mniej krwawe, ale za to bardziej wyrafinowane i podstępne.

Powieść ma budowę klamrową. Głównym bohaterem i swego rodzaju przewodnikiem po opisywanym świecie jest Aaron, starzejący się opat tynieckiego klasztoru, który wspomina swoją przeszłość. Rozliczając ją z błędów, zastanawia się, czy mógł inaczej pokierować swoim losem, przy okazji wpływając na politykę papieża Sylwestra II, u którego boku wiódł życie sekretarza, bacznego obserwatora, a niekiedy nawet doradcy. To właśnie w Rzymie zetknął się kulisami polityki prowadzonej przez Ottona III i mało znanego w chrześcijańskim świecie księcia Bolesława, później nazwanego Chrobrym. Potem Aaron miał okazję śledzić poczynania następców obu władców, a także bywać na ich dworach, oddając się tam religijnym kontemplacjom, podziwiając dzieła sztuki i pisarstwa, a także analizując (nie zawsze trafnie) polityczne rozgrywki.

Jego życie to pasmo ścierających się wątpliwości i wewnętrznego rozdarcia – bohater jest wiernym, oddanym chrześcijaninem, ale podczas podróży po Europie poznaje wzbudzające w nim podziw dokonania pisarzy, filozofów i artystów uważanych za pogan. Aaron potrafi docenić sztukę starożytnych Greków i Rzymian, jest zafascynowany medycznymi i naukowymi osiągnięciami oraz sztuką muzułmanów, z którymi styka się w Hiszpanii – i to właśnie wzbudza w nim wyrzuty sumienia, tym bardziej, że prowadzi religijne dysputy z niewiernymi.

Powieść Parnickiego można odczytywać na różnych poziomach. Na pewno jest to interesująca opowieść o Aaronie i jego losach, przez pryzmat których pokazana jest wielka historia średniowiecznej Europy, w której wciąż żywe są pogańskie tradycje, a kultura łacińska sąsiaduje i rywalizuje z kulturą grecką.
To także intrygująca opowieść o żądzy władzy, jej mechanizmach i skutkach, o oddziaływaniu politycznych decyzji na przyszłość państw i narodów. W tym kontekście autor interesująco pokazał wpływ płci pięknej na rządzących mężczyzn, potwierdzając tezę, że za sukcesem każdego mężczyzny stoi kobieta:)
„Srebrne orły” to również pełna refleksji dysputa na temat korzeni kultury chrześcijańskiej, która jest – obok dokonań starożytnych Greków i Rzymian – jednym z filarów europejskości.

Całość napisana jest kunsztownie, z wielką znajomością tematu i wrażliwością na piękno słowa. Duże znaczenie mają tu długie dialogi, które nieraz przekształcają się w ogniste dyskusje.
Czyta się tę wysmakowaną prozę z ogromną przyjemnością i podziwem dla talentu autora. I z żalem, że dziś już chyba nikt tak nie pisze.

„Srebrne orły” Teodora Parnickiego to powieść historyczna z górnej półki. Czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem, jednocześnie smakując treść, formę i język. To lektura w dużej mierze refleksyjna, gdyż autor przeplata fabularne wydarzenia z przemyśleniami na temat początków polskiej państwowości, mechanizmów władzy i polityki, które – mimo upływu wieków – wcale się nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    506
  • Przeczytane
    237
  • Posiadam
    80
  • Ulubione
    13
  • Powieść historyczna
    11
  • Historia
    10
  • Literatura polska
    9
  • Literatura polska
    7
  • Historyczne
    7
  • Średniowiecze
    5

Cytaty

Więcej
Teodor Parnicki Srebrne orły Zobacz więcej
Teodor Parnicki Srebrne orły Zobacz więcej
Teodor Parnicki Srebrne orły Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także