Cierpienia księcia Sternenhocha

Ladislav Klíma Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Fantastyka i Groza horror
Utrpení knižete Sternenhocha : groteskni romaneto
horror
Jacek Baluch
Fantastyka i Groza
horror powieść czeska

Jaki trafny tytuł, jak tam wszyscy cierpią! Nastawiłam się już, że jeśli czeska, przedwojenna groza, to mistyczne golemizmy, bladzi studenci metafizyki na praskich poddaszach i śnienie chimerycznych dam. Oj nie. Powódź wydzielin ciała, lawiny gnojowisk i produktów gnicia. Z tychże wyrastają monologi micińsko-nietzcheańskie, w których - tak! - pojawiają się określenia takie...

Szczegółowa historia obłędu w oparach kultu silnej jednostki. Literacko trzyma poziom, ideologicznie - moim przynajmniej zdaniem - nie bardzo.

1951

Tak jak w przypadku Wertera, tutaj czytelnik cierpi wraz z księciem Sternenhochem. Poza opisem różnych obrzydlistw ta książka niewiele wniosła w moje życie, ale (być może) znajdują się w niej inne, głębsze treści, których po prostu nie dostrzegłam. Nie skreślam Klimy, jestem ciekawa, co jeszcze napisał i na pewno po coś jego autorstwa jeszcze kiedyś sięgnę.

niezłe opisy, obrzydliwe na maksa:)

• Literatura czeska
  • Groza