Cierpienia księcia Sternenhocha

Utrpení knižete Sternenhocha : groteskni romaneto
horror, powieść czeska
horror
iłołupek

Powieść Ladislava Klimy (1878-1928)- powieściopisarza, dramaturga i filozofa czeskiego. Watek główny utworu stanowią perypetie tytułowego bohatera, księcia Sternenhocha, przedstawiciela zdegenerowanej arystokracji pruskiej czasów Wilhelma II, który po zabójstwie niewiernej żony nie potrafi udźwignąć odpowiedzialności za swój czyn.

źródło opisu: www.webook.pl

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Gapcio | 2013-04-27

Szczegółowa historia obłędu w oparach kultu silnej jednostki. Literacko trzyma poziom, ideologicznie - moim przynajmniej zdaniem - nie bardzo.

Jülka | 2015-02-13
Na półkach: 2015, Przeczytane, Groza
Przeczytana: 13 lutego 2015

Jaki trafny tytuł, jak tam wszyscy cierpią! Nastawiłam się już, że jeśli czeska, przedwojenna groza, to mistyczne golemizmy, bladzi studenci metafizyki na praskich poddaszach i śnienie chimerycznych dam. Oj nie. Powódź wydzielin ciała, lawiny gnojowisk i produktów gnicia. Z tychże wyrastają monologi micińsko-nietzcheańskie, w których - tak! - pojawiają się określenia takie jak "kuriozalne, prakosmiczne głębiny", "Siebieobjęcie Boskie w metamistycznej Światłości", "fluid boskich istot w bezprzestrzennych krańcach Wszechjestestwa". Wszyscy przewalają się w perwersji i upadku i cierpią, jak cierpią! W bardzo interesującym posłowiu* można przeczytać, że (stan na rok 1980) "twórczość Ladislava Klimy wciąż czeka na odkrycie", co w kondycji tuż po lekturze całości nie wydało mi się zaskakujące.

Kolejny dowód na to, że "biała seria" Wydawnictwa Literackiego jest arcyciekawym zbiorem, bez mdłego punktu.

* (W posłowiu występuje także wyraz "diapazon", o istnieniu które go nie...

Tak jak w przypadku Wertera, tutaj czytelnik cierpi wraz z księciem Sternenhochem. Poza opisem różnych obrzydlistw ta książka niewiele wniosła w moje życie, ale (być może) znajdują się w niej inne, głębsze treści, których po prostu nie dostrzegłam. Nie skreślam Klimy, jestem ciekawa, co jeszcze napisał i na pewno po coś jego autorstwa jeszcze kiedyś sięgnę.

Werkacz | 2012-01-20

niezłe opisy, obrzydliwe na maksa:)

Szymon | 2016-11-11
Przeczytana: 12 listopada 2016