George Lucas: A Life

Miał stanąć za sklepową ladą, ale wolał stanąć za kamerą, by na zawsze odmienić kino i naszą wyobraźnię. Biografia George Lucasa - twórcy Luke’a Skywalkera, Hana Solo i Indiany Jonesa, najbardziej wpływowej postaci w historii kina W 1977 roku Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja weszły na ekrany zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin, jako niezależny film science-fiction. Czterdzieści lat...

W 1977 roku Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja weszły na ekrany zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin, jako niezależny film science-fiction. Czterdzieści lat później „The Telegraph” ocenił, że marka Star Wars jest warta więcej niż Harry Potter i James Bond razem wzięci. A pomyśleć że niewiele brakowało, by zamiast za gwiezdną sagę Lucas wziął się za kręcenie Czasu Apokalipsy.

Brian Jay Jones znalazł klucz do portretowania swojego bohatera w sposób ciekawy zarówno dla fanów, jak i tych, którzy lubią czytać dobre biografie. Lucas Jonesa to postać totalna – idol, ikona, przyjaciel Francisa Forda Coppoli i Stevena Spielberga – uchwycony w chwilach powszednich i zwyczajnych; chuderlawy chłopak z odstającymi uszami, mający trudności z pisaniem i ortografią, który odważył się podążyć za swoją pasją. Towarzyszymy mu w tej drodze ze stutysięcznego kalifornijskiego miasta na tunezyjską pustynię, gdzie zmagając się z ograniczonym budżetem i szwankującymi prototypami robotów, kręci sceny, które fani sagi zapamiętają jako krajobrazy planety Tatooine. Wraz z nim docieramy aż na szczyty box office’ów i na pierwsze strony gazet.

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia to biografia reżysera wypełniona anegdotami z planów filmowych, odsłaniająca arkana pracy w przemyśle filmowym, męki pisania scenariuszy, morderczych walk o budżet, ale przede wszystkim pierwsze tak otwarte zaproszenie za kulisy Gwiezdnych Wojen. Jak wyglądała praca z zaawansowaną techniką w latach 80.? Czym inspirował się Lucas, tworząc kultowe postaci: Luke’a Skywalkera, Hana Solo, mistrza Yody? Jakie kłopoty sprawiał niedopasowany kostium C3PO? Prawdziwa gratka dla kinomaniaków.

Nerdzi wszystkich krajów łączcie się! Wreszcie mamy książkę opowiadającą historię herosa, który naprawdę zmienił nasze życie. ― Brad Meltzer

Świetnie napisana i wciągająca: dokładnie taka, na jaką czekali fani Lucasa i wszyscy maniacy, którzy uwielbiają opowieści z planów filmowych. ― Kirkus

Mistrz biografii mierzy się z kolejną wielką osobowością świata rozrywki. Znamy George’a Lucasa jako reżysera, który dał nam Gwiezdne wojny, jedną z najbardziej kultowych hollywoodzkich superprodukcji w historii, ale pogłębione, fascynujące i wciągające spojrzenie Jonesa ukazuje Lucasa jako kogoś więcej niż tylko uzdolnionego twórcę ciekawych opowieści. Jones sięga głębiej, by naświetlić blaski i cienie kariery i życia Lucasa, portretując jego pasję i nowatorstwo w przejrzystej, porywającej prozie. Mistrzowska i niezbędna lektura dla każdego fana filmu i popkultury. ― Booklist

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 590

Przez trud do gwiazd

George Lucas. Imię i nazwisko oznaczające kogoś, kto pod wieloma względami zmienił nasze życie. Nie tylko stworzył uniwersum, które zafascynowało kolejne pokolenia. To człowiek, który zmienił kino. Pokazał zupełnie nowe możliwości spojrzenia na dziesiątą muzę, zarówno pod względem zarobkowym, czy może nawet bardziej esencjonalne – technologicznym. Jak napisać o żywej ikonie i nie popaść w sentymentalizm?

Przede wszystkim należy ciężko zapracować na nabranie odpowiedniej perspektywy. I to zadanie Brian Jay Jones wykonał na piątkę z plusem. Patrząc na ilość materiałów jakie zgromadził do swojej pracy, można złapać się za głowę. Widać, że autor chciał jak najdokładniej zapoznać się z swoim tematem. Nie zadowalał się pierwszą przeczytaną opinią. Kopał głębiej i głębiej w poszukiwaniu jakichkolwiek źródeł, które mogłyby pomóc mu lepiej poznać bohatera pisanej przez siebie opowieści.

Co najważniejsze, umiał z tych materiałów korzystać. Opis charakteru Lucasa, scenek z nim związanych i złożoności jako człowieka, budowany jest na każdym kroku. Bez względu na to, czy to cytowanie znajomego, artykułu prasowego, czy też metod pracy, wyłania się z tego portret stworzonej na przeciwnościach osobowości. Skrytego marzyciela, który gotów jest do ostatniej kropli krwi walczyć o swoją wizję. Przyjaznego faceta ubranego w trampki, dżinsy i koszulę z flaneli, a przy tym rekina biznesu, który wie, że w walce o zyski nie ma żadnych sentymentów.

Portret Lucasa jaki można tu zaobserwować jest...

Portret Lucasa jaki można tu zaobserwować jest fascynujący. Nie jest to w żadnym razie laurka dla wielkiego twórcy. Bardziej splot skomplikowanych zależności i ewolucji charakteru na przełomie lat. Jones fantastycznie uchwycił niejednoznaczność filantropa i krezusa zarazem. Jest tu miejsce na pochwały i fanfary, ale nie brakuje go także dla zasłużonych złośliwości czy uszczypliwości.

Wspomniany już przegląd materiału robi wiele dobrego także w kwestii wszelkich zakulisowych informacji. Fani oryginalnej trylogii czy postaci Indiany Jonesa znajdą tu dla siebie sporo smaczków. Z nową trylogią już tak dobrze nie jest, ale także to i owo da się wychwycić. Sam nie raz zadziwiony czytałem co niektórych informacji i z zapałem pochłaniałem kolejne anegdoty. No bo kto by pomyślał, że los „Gwiezdnych Wojen" w tak dużej mierze zależny był od „Czasu apokalipsy”?

„Gwiezdne Wojny i reszta życia” – to pozycja nie tylko dla fanów umieszczonego w tytule uniwersum. To gratka także dla osób zainteresowanych kinem, a przede wszystkim entuzjastów świetnie napisanych i nieoczywistych biografii. Brian Jay Jones odwalił kawał świetnej roboty i masę materiału przekształcił w niezwykle interesującą i wciągająca historię. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że moc jest w tej lekturze silna.

Patryk Rzemyszkiewicz

Jarek Zawisza | 2018-05-03
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia.

Jakby to ująć, żeby nie brzmiało zjadliwie...
Sam sposób narracji momentami dość drobiazgowy, co przyznam mnie osobiście trochę nuży. Wolę biografie ukierunkowane raczej na osobę bohatera, niż na daty i wydarzenia.
Książki biograficzne Schlendera czy Isaacsona czyta się znacznie lepiej, nieomal jak powieści, a tu chwilami Sahara i gorący wiatr suchych faktów.

A teraz żeby nie było że marudzę...
W książce Briana Jaya Jonesa znajdziemy całą masę ciekawych informacji z życia Lucasa i świata Star Wars.
Poznamy skomplikowane relacje Georga z ojcem, dowiemy się dlaczego odrzucił ścieżkę kariery zawodowej zaplanowaną przez niego.
Znajdziemy informacje na temat pozafilmowych pasji Lucasa (o mało nie został kierowcą rajdowym).
Trudne relacje z ojcem, rajdowe pasje... czy czegoś Wam to nie przypomina?

Jednakże portret Lucasa odmalowany w tej książce nie jest zbyt fascynujący, lektura nie wciąga, nie powoduje wypieków na policzkach.
To raczej...

Wkp | 2016-12-12

GWIEZDNA SAGA LUCASA

Zacznę może od tego, że nie jestem fanem ani „Gwiezdnych Wojen”, ani tym bardziej samego George’a Lucasa. Jego opus magnum oglądałem wiele razy, lubię, ale nie znajduję w nim niczego szczególnego – ot rozrywka, jakich wiele. Ale to od niego zaczęło się tak zwane Kino Nowej Przygody (posiadające całe mnóstwo o wiele lepszych reprezentantów), a to ukochałem sobie w szczególności. Poza tym Lucas współtworzył jedną z moich ulubionych serii filmowych, „Indianę Jonesa”. Dlatego kiedy pojawiła się szansa na przeczytanie jego biografii, nie mogłem odmówić sobie tej przyjemności. I była to przyjemność wprost rewelacyjna, bo niniejsza książka to fascynująca opowieść o kinie i człowieku, który reprezentuje istotny kawałek jego historii.

Oto historia, jak z samych „Gwiezdnych Wojen”. Historia zwyczajnego chłopaka, jakich wielu, którego życie pewnego dnia zmienia się nie do poznania, a on sam staje się rozpoznawalny na całym świecie/w całej galaktyce. Luke Skywalker,...

Katarzyna | 2016-12-17

George Lucas to wybitny reżyser, człowiek, który stworzył kultowy już świat "Gwiezdnych Wojen". Dlatego świetnie, że napisanie jego biografii powierzono Brianowi Jay Jonesowi, nagradzanemu biografowi, wiceprezesowi Międzynarodowej Organizacji Biografów. Naprawdę udało mu się pełnowymiarowo przedstawić życie kogoś tak wielkiego jak George Lucas. Reżyser okazał się człowiekiem bardzo skomplikowanym: znudzony, bardzo średni uczeń, młody chłopak co rusz zmieniający swoje zainteresowania, w końcu wybitny profesjonalista niezwykle poważnie podchodzący do swojej pracy, człowiek z ogromną wyobraźnią i takąż pasją.
'George Lucas. "Gwiezdne Wojny i reszta życia" to nie tylko opisanie życia wybitnego twórcy, ale to także hołd dla niego, przypomnienie tego, jak wiele zawdzięcza mu współczesne kino, jak wiele dla filmu zrobił. Bo wbrew pozorom George Lucas to nie tylko "Gwiezdne Wojny" i "Indiana Jones". Książka Jonesa pokazuje, że George Lucas zmienił świat kina, że jest twórcą kina...

Ghostwriter | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Kawał dobrej roboty. Najbardziej ciekawiły mnie anegdoty z planu "Gwiezdnych wojen", ale nawet rozdziały nie związane z interesującą mnie tematyką (przed przeczytaniem pierwszych 200 stron o młodości Lucasa i jego pierwszych filmach myślałem jedynie "No dobra, trzeba jakoś przez to przebrnąć") były interesujące. Za biografię twórcy największej sagi science fiction w historii kina wziął się fachowiec i to czuje się podczas lektury.

Elwira | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Chyba powinnam zacząć od tego, że nie jestem hiper fanką "Gwiezdnych Wojen", by w rubryce wyznanie religijne pisać "Jedi" (co czynili autentycznie fani w Anglii), wszystkie części obejrzałam, postacie poznałam. Mimo to po książkę sięgnęłam chętnie i bez chwili wahania.

Kto nie zna R2 D2, C3PO czy Chewbakki, o Hanie, Luku i Lei nie wspominając. Ale kto wie, że Lucasowi tak bardzo zależało na niesamowitych dźwiękach i muzyce, że dźwiękowiec siedział na dnie basenu nagrywając odgłosy foki, lwa i morsa, by stworzyć z tego odgłosy Chewbakki. Ale też mało kto wie, że Lucasowi jak nikomu zależało na stworzeniu nie tylko nieśmiertelnego świata i postaci, ale na kompletnym przepoczwarzeniu Hollywood i chytrych firm dystrybucyjnych. Kto wie jakie były początki wielkich kina, Lucasa, Spielberga i Coppoli? Czyj był najpierw Pixar? Kto zrewolucjonizował nie tylko filmy, ale same sale kinowe i efekty specjalne? Kto zawsze swoje dzieło stawiał na pierwszym miejscu przed dochodem i odbiorem? Kto...

Tomek | 2017-01-16

Szaleństwo króla Jerzego. Wybitna rzecz. I to z kilku powodów.
Oczywiście dla fanów „Gwiezdnych wojen” to bezcenne źródło informacji o kulisach słynnego cyklu – od pierwszego pomysłu, przez kolejne wersje historii, dramatyczny proces realizacji kolejnych filmów, aż po powody długiej przerwy pomiędzy jej kolejnymi trylogiami i, w końcu, decyzję Lucasa o rozstaniu ze spaceoperą wszech czasów.
Ale książka Briana Jaya Jonesa to niezbędnik nie tylko dla wielbicieli Luke’a, Lei, Hana Solo i setek innych mieszkańców ich uniwersum. Postać George’a Lucasa okazała się doskonałym kluczem do opowieści o Hollywood. Poprzez jego losy śledzimy historię ludzi, którzy zmienili X Muzę, stworzyli kino na nowo w kształcie, który dziś kochamy –słynnych „brodatych dzieciaków” z „fabryki snów”: Lucasa, Coppoli, Spielberga a także wspominanych tu Scorsesego i Da Palmy, Poznajemy ich osobowości, inspiracje, metody twórcze a także przyczyny wzlotów i upadków. Ludzie lubiący brylować w towarzystwie powinni...

Carnival | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, Fakty i akty, 2017
Przeczytana: 12 lutego 2017

Jestem wielką wielbicielką Sagi "Gwiezdne Wojny". Moją sympatię przejęła moja córka, która ekscytuje się każdym wątkiem. Jej ulubionym bohaterem jest Luke a statkiem - Sokół Millenium.
Wracając do książki - 600 stron faktów pozwoliło mi poznać Hollywood i kino z zupełnie innej strony. Nazwiska jakie pojawiały się w trakcie życia George'a Lucas'a imponują - wystarczy wymienić: F.F.Coppola, Spielberg czy Scorsese. Prawdę mówiąc do czasu przeczytania tej książki wydawało mi się, że Lucas - mówiąc kolokwialnie - wyskoczył krowie spod ogona. Lektura uświadomiła mi jak bardzo się myliłam i jak ciężko zapracował na swój sukces.

W książce zabrakło mi tylko kilku elementów, aby była doskonała - więcej zdjęć z planów i życia oraz więcej anegdot z punktu widzenia osób stykających się z reżyserem.
Podsumowując - pozycja must-read dla każdego kto kiedykolwiek zetknął się z twórczością George'a Lucas'a.

Wujek_Grzyb | 2016-12-26

Pierwszy raz, od kiedy prowadzę bloga żałuję, że nie kręcę vlogów. Wszystko przez to, że gdy tylko zobaczyłem dziś recenzowaną książkę od razu miałem pomysł na początek nagrania. A wszystko wyglądałoby tak:

Najpierw oczom widzów ukazałby się napis „Dawno, Dawno temu w odległej galaktyce…”, gdy napis znika pojawiłoby się logo „Książek w Pajęczynie”, które zaczęłoby płynąć po ekranie stając się coraz mniejsze. Aż w końcu oczom widzów ukazałyby się napisy dobrze znaną czcionką ze Star Wars - „Wszystko na Planecie Ziemi zaczęło się dnia 2 grudnia 2016 o godzinie 13:15. Wtedy do jednego z blogerów książkowych napisało wydawnictwo Wielka Litera. Zapytano go czy nie chciałby zrecenzować jednej z ich najnowszych książek. Nikt nie wie ile lat świetlnych przyszło mu czekać na tę okazję, dlatego od razu zgodził się wysyłając swój adres. Po kilku dniach emocjonalnych tortur w końcu do jego drzwi zapukał listonosz z pytaniem „Mariusz cięższej książki nie mogło być?” Wręczając mu tak...

Jellycrusher | 2018-07-30
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Następna gwiezdnowojenna książka po "Księżniczce po przejściach" - "Gwiezdne wojny i reszta życia", czyli rzecz o George'u Lucasie. Tym razem dostałem dokładnie to, na co liczyłem, czyli biografię Lucasa i opis tego jak kręcił swoje filmy (nie tylko GW). Przy okazji jest to opowieść o tym, jak zwolennik twórczej swobody, zwalczający tyranię gildii, związków i Hollywood tworzy własną firmę, w której staje się dokładnie takim samym tyranem, tłumiącym potencjał twórczy zatrudnianych przez siebie reżyserów. O tym, jak prawdziwy artysta (którego widać jeszcze nawet w pierwszym komercyjnym filmie Lucasa, "American graffiti") staje się tylko biznesmenem ukierunkowanym na zysk. Mniej więcej wszystko w GW od "Powrotu Jedi" jest robione z ukierunkowaniem na "potencjał zabawkowy", co stanowi odpowiedź na pytanie, dlaczego - gdy Lucas przystępował do kręcenia trylogii 1-3 - zamiast filmu dojrzałego choćby na poziomie "Imperium kontratakuje" dostaliśmy płaski i miejscami pozbawiony konsekwencji...

Damian | 2018-08-10
Przeczytana: 31 lipca 2018

George Lucas, J.R.R. Tolkien, J.K. Rowling, Terry Pratchett czy George R.R. Martin. Co łączy te wszystkie postacie? To, że każde z nich stworzyło swój świat, swoje "universum". Każda z tych osób jest geniuszem w swojej dziedzinie i poprzez swoje dzieła zapisali się na zawsze w światowej kulturze. Co różni ich od milionów innych artystów, którzy nie osiągnęli takiego sukcesu? W jaki sposób działa umysł tych geniuszy? Co "siedzi" im w głowach? Takie pytania zadaję sobie gdy myślę o tych postaciach.
Niniejsza książka dotyczy jednej z przywołanych powyżej postaci - Georga Lucasa. Przełomową postać w dziedzinie kinematografii, wizjonera i genialnego twórcę. Należy zaznaczyć iż nie jest to oficjalna biografia. Książka ma raczej charakter opracowania poświęconego życiu, a przede wszystkim działalności Lucasa. Należy dodać iż książka pomija, bądź bardzo ogólnie opisuje etapy życia, które nie miały związku z Star Wars lub (jeżeli chodzi o lata przed powstaniem filmów) mogły nie przyczynić...