Jim Henson. Tata Muppetów

Tłumaczenie: Magdalena Bugajska
Wydawnictwo: Marginesy
Jim Henson: The Biography
Jim Henson, muppety
Ag2S

Biografia jednego z najbardziej nowatorskich artystów XX wieku: niezrównanego, niezastąpionego Jima Hensona. Był marzycielem. Jego brodata twarz stała się rozpoznawalna na całym świecie. Któż nie zna Kermita, Berta i Erniego, panny Piggy czy Wielkiego Ptaka. Muppety – choć przyniosły mu sławę – były tylko częścią jego wyjątkowej historii. Korzystając z setek godzin wywiadów z rodziną,...

Korzystając z setek godzin wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi współpracownikami Hensona, jak również rodzinnych i firmowych archiwów, Brian Jay Jones zgłębia historię Ulicy Sezamkowej i Saturday Night Live oraz niemal dziesięcioletnich starań o wprowadzenie The Muppet Show do telewizji. Jones opowiada też o filmach: Ciemnym krysztale i Labiryncie oraz o pomysłach, które nie wypaliły (jak otwarcie dmuchanego psychodelicznego klubu nocnego).

Poznajemy mistrza rzemiosła, który zrewolucjonizował lalkarstwo, błyskotliwego biznesmana, którego umiejętności nadały mu przydomek „nowego Walta Disneya” oraz kreatywnego szefa, którego lojalność przyniosła mu dozgonną wierność współpracowników. Zaglądamy do starannie chronionego prywatnego życia Hensona: religijnego wychowania w duchu chrześcijaństwa naukowego, miłości do szybkich samochodów i dzieł sztuki, a także słabości do kobiet.

Tata Muppetów pozwala przyjrzeć się z bliska życiu człowieka legendy, którego geniusz przekraczał granice wieku, języka, geografii i kultur.

"Pracowałem z Jimem ponad trzydzieści lat. Był jednym z moich najbliższych przyjaciół. A jednak z tej książki dowiedziałem się o nim nowych rzeczy. Brian Jay Jones uchwycił wszystkie zalety, ale także wady, które czyniły Jima czarująco nieidealnym. Uchwycił ducha Jima Hensona"
Frank Oz

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2014

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

SzkockaKrata | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

„Niech zagra nam muzyka! Niech światła olśnią nas! Podnosi się kurtyna, bo na Muppet Show już czas!!!”

Będzie to recenzja do bólu subiektywna, bo jej autorka po prostu kocha Miss Piggy i spółkę. Myślę, że każdy czytelnik który wychował się na Muppetach, Ulicy Sezamkowej czy Fraglesach będzie zachwycony biografią autorstwa Briana Jay Jonesa zatytułowaną „Jim Henson. Tata Muppetów”.
Autor skupia się przede wszystkim na twórczości słynnego "muppeciarza", prawie pomijając Jego życie prywatne. Dla mnie najciekawsze były rozdziały o tym, czym zajmował się Jim Henson zanim na antenie wyemitowany został pierwszy odcinek "The Muppet Show".
Do łez rozbawił mnie fragment o tworzeniu przez Niego makabrycznych filmików reklamowych dla kawy Wilkins. Na ich potrzebę stworzył dwie zupełnie nowe pacynki. Szczupły i wysoki Wilkins w każdej odsłonie namawia gburowatego Wontkinsa do spróbowania kawy. Ten za każdym razem odmawia i z tego powodu ginie na wiele wymyślnych sposobów – zostaje ścięty na...

Carnival | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

Nie wiem dlaczego ta książka nie ma wyższych notowań - ja jestem nią zachwycona. Moje dzieciństwo upłynęło w towarzystwie muppet'ów, fraglesów i ulicy sezamkowej. Uwielbiałam twórczość Jima Hensona - kochałam Kermita, śmiałam się ze szwedzkiego szefa kuchni, z ciekawością słuchałam mądrości Wiedźmy Ple-Ple i przy śpiewie Davida Bovie poszukiwałam braciszka Sarah. Ta książka pozwoliła mi na nowo odkryć Hensona. Czytanie przerywałam na sesje z Youtubem, gdzie szukałam wspomnianych w książce programów, filmów i reklam. Magia programów Jim'a Henson'a przeszła na kolejne pokolenie w mojej rodzinie, ponieważ moje córki najchętniej właśnie oglądają Muppety, Labirynt i inne produkcje z lat 80-tych.
Podoba mi się, że autor biografii skupia się na pozytywnych aspektach życia prywatnego i zawodowego Taty Kermita. Podejście do pracy Hensona powinno zainspirować każdego, aby poszukiwać takiej pracy, która da frajdę, nawet jeśli początkowo nie wiązaliśmy z tym zawodem swojej przyszłości.
Nie...

Ola | 2017-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Kto nie zna Muppetów? Chyba każdy kojarzy gwiazdy „The Muppet Show”, Kermita i Miss Piggy. W dzieciństwie uwielbiałam Muppety i oglądanie „Ulicy Sezamkowej”. Na przeczytanie biografii ich twórcy, Jima Hensona, już dawno miałam chęć.

Jim Henson od dziecka był pomysłowy. Z kreatywnego dziecka wyrósł dorosły z pasją i pomysłem na siebie. Zawsze chciał pracować w telewizji. Początkowo kukiełki były środkiem do tego celu, jednak z biegiem czasu same stały się celem. Krok po kroku realizował swój cel, z przeświadczeniem, że odniesie sukces. I tak się stało! Zaczynał od jeżdżenia na przesłuchania z pudłem pełnym kukiełek, a z biegiem czasu i ogromnym nakładem pracy zbudował muppetowe imperium. Henson był artystą, który za wszelką cenę chciał zerwać z zaszufladkowaniem lalkarstwa jako sztuki wyłącznie dla dzieci oraz z łatką „lalkarza dla dzieci”. Udało mu się to – Muppety dalej bawią zarówno dzieci jak i dorosłych. Jim dał się poznać jako zręczny biznesmen i wizjoner z poczuciem...

mag | 2015-02-02

Kto z nas nie zna Wielkiego Ptaka, Kermita, Erniego i Berta, Piggi i innych muppetów? Ich ojcem jest Jim Henson, to właśnie on wymyślił lalki, które pokochali dorośli i dzieci na całym świecie. Ale niewielu z nas wie, że „The Muppet Show", „Ulica Sezamkowa", „Fraglesy" to tylko część projektów, którymi zajmował się w swoim życiu, a o tych i o innych inicjatywach tego wielkiego artysty dowiecie się z biografii napisanej przez Briana Jaya Jonesa.

Brian Jay Jones miał dwa lata, gdy „Ulica Sezamkowa" pojawiła się w telewizji, kilka lat później jako dziewięciolatek oglądał odcinki „The Muppet Show" i pewnie już wtedy był zafascynowany postrzelonymi postaciami stworzonymi przez brodatego młodzieńca, który wyglądał jak hipis. Nic dziwnego, że utalentowany i nagradzany biograf zainteresował się życiem i twórczością kukiełkowego wizjonera. Spędził tysiące godzin na rozmowach z rodziną Hensonów, narzucał się przyjaciołom i współpracownikom Jima, grzebał wytrwale w archiwach, czytał...

Boa | 2019-02-16

Po 1 dlaczego druk takimi maleńkimi literami, ja ślepa nic nie widzę... po 2 wspaniały facet, kocham Muppety, a jeszcze bardziej Fraglesy!!! Po 3 przy opisie pogrzebu Jima oczywiście beczałam. .. polecam książkę i oczywiście bajki z lalkami Jima!!!

dziobak | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Niezwykle obszerna (może nawet zbyt obszerna) biografia nietuzinkowego człowieka. Czyta się mozolnie, bo autor postanowił zapoznać nas z każdym detalem życia i twórczości Jima Hensona, ale przedstawiona historia jednego z najbardziej twórczych ludzi naszych czasów mimo wszystko fascynuje.
Warto zagłębić się w świat Ulicy Sezamkowej, Muppetów i Fragglesów, szczególnie jeżeli darzy się sentymentem emisje tych programów w polskiej telewizji. Zarezerwujcie jednak na tę książkę kilka dni, bo przeczytać to tomiszcze ciurkiem raczej nie sposób.
Warto w trakcie lektury posiłkować się materiałami na stronie Jima Hensona, szczególnie wpisami z jego prywatnego dziennika.
Minusem jest miejscami słabe tłumaczenie (piosenki lepiej czytać wyłącznie w oryginale) i wątpliwa nieraz korekta oraz wyłącznie czarni-białe zdjęcia - Henson, który bardzo ważną rolę przypisywał kolorom, nie byłby zachwycony.

mican | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Było ciężko. Książka zakorkowała przepływ na mojej półce przy łóżku na prawie rok. Było jednak ciężko nie dlatego, że jest z nią coś nie tak. Bardzo obszernie i wnikliwie traktuje o życiu Jima Hensona. Autor przytacza mnóstwo anegdot i faktów. Tak się składa, że Henson życie miał bogate, stąd objętość tomu.
Na pewno dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. A największe odkrycie to to, że mistrz Yoda też jest Muppetem :).

Piotr Ek | 2017-07-28
Przeczytana: 2014 rok

Dobra, porządna biografia, lecz nie porywająca, momentami autor sprawia, że można zasnąć. Wydaje mi się, że za mało pokazanych jest tutaj złych cech Jim'a, a wszystkie negatywy są delikatnie napominane, lecz giną gdzieś w odmętach pochwał i zachwytów.

Sylwia_a | 2016-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki

Bardzo rzadko zdarza mi się nie preczytać do końca książki, nawet jeśli jest kiepska. Czasami czytam książki które kompletnie mnie nie interesują, są parszywie napisane itd. itd.
Ale nie dałam rady przeczytać tej biografii Hensona.
Nie chcę rozwodzić się nad poszczególnymi wadami tej pozycji. Podsumowując, powiedziałabym, że jest to forma biografizmu w najgorszej odsłonie. Mitologizuje narrację ludzkiego życia w takim stopniu, że lektura staje się nie do zniesienia.
Z drugiej strony, nawet próba mitologizacji geniusza Hensona nie za bardzo się udaje. Fakty mówią same za siebie. Człowiek który uszył pacynki z płaszcza matki i osiągnął komercyjny sukces. Gratulacje, mogę za to podziwiać Hensona i uznać jego geniusz bez romantycznej wizji wrodzonych talentów, nieuniknionego powodzenia, satysfakcjonujących relacji z dobrymi ludźmi na miarę amerykańskiej popularnej literatury. Współczuję tym, którzy obwiniają się za to, że nie dostrzegają mocy przeznaczenia nadającej sens narracji...

ReNton | 2019-03-06