Jak zostać dyktatorem? Podręcznik dla nowicjuszy

Okładka książki Jak zostać dyktatorem? Podręcznik dla nowicjuszy Mikal Hem
Okładka książki Jak zostać dyktatorem? Podręcznik dla nowicjuszy
Mikal Hem Wydawnictwo: Smak Słowa biografia, autobiografia, pamiętnik
Kanskje jeg kan bli diktator
Smak Słowa
2016-11-07
2016-11-07
Sławomir Budziak
dyktatura mechanizm satyra

Książka przyjemna, napisana z lekką ironią. Przy okazji można ją traktować jako wstęp dla kogoś, kto chciałby poznać nazwiska dyktatorów XX i XXI wieku, aby później kontynuować naukę już z pomocą innych źródeł.

Przeciętna książka, spodziewałem się czegoś mocniejszego. Forma poradnika miała za zadanie dać sznyt humorystyczny całości, jednak blado to wyszło i nadało książce chaotycznego charakteru. Kilka ciekawostek o poszczególnych dyktatorach rozrzucone po wszystkich rozdziałach. Niestety większość książki przeciętna.

Przyjemna lektura, całkiem zabawna

Przyjemna lektura, całkiem zabawna

Oceniam książkę jako "dobrą"... chociaż mam pewne drobne zastrzeżenia. Książka jest napisana jako prześmiewczy podręczni dla tych którzy chcieliby zostać dyktatorami. I chociaż taka forma sprawia, że temat jest lekki, zabawny i dobrze się go czyta, to nie do końca jestem przekonany, czy to jest dobre podejście do tematu. Z każdym dyktatorem wiąże się krwawa historia, tragedia wielu tysięcy ludzi. Lekki i humorystyczny ton książki może nie współgrać z pamięcią ofiar... tym bardziej, że wciąż żyją ci którzy doświadczyli terroru pod rządami opisanych postaci.

Książka została napisana przez Norwega a w Polsce wydana przez Agorę. Tym samym jest nieco... tendencyjna. Gross opisanych postaci to dyktatorzy afrykańscy i poza kilkom wzmiankami jakoś nie znajdziemy w książce wiele o Fidelu Castro czy Stalinie. Jest sporo o rodzinie Kimów, wspomina się Ceausescu (a zwłaszcza Elenę),trochę o Mao.... ale już Pol Pota, Stalina, Lenina wspomina się tylko mimochodem, jednym zdaniem. Fajnie jest się śmiać z dziwaków dzikiej Afryki. No ale dobra.

Książka jest sumą plotek, pikantnych i ciekawych historyjek. Tak jakby wiadomości zebrano z Pudelka czy innego Pomponika. Oczywiście takie rzeczy czyta się najlepiej ale nie jestem przekonany co do wiarygodności wszystkich. Dlatego - mimo iż świetnie się bawiłem i czytałem chętnie - nie traktuję tej książki jako naukowej czy historycznej. To raczej zbiorek pikantnych historyjek pisanych dla publiki. Raczej bawi niż uczy. Po skończonej lekturze większości "faktów" się nie pamięta.

Ale książka może być fajnym materiałem wyjściowym do dalszych poszukiwań, weryfikacji informacji i zagłębianie się w problematykę np. państw afrykańskich w XX i XXI wieku albo wstęp do poznania oblicza KRLD. I do tego zachęcam.

Nic wybitnego.

Nic wybitnego.

Tytuł to nie zmyłka, przynajmniej nie do końca. Autor naprawdę wybrał formę poradnika dla dyktatorów, w którym kolejne rozdziały opisują jak skutecznie przejąć władzę, co zrobić, żeby jej nie stracić oraz jak ją wykorzystać. W tym celu zasypuje czytelnika barwnymi anegdotami z życia tyranów, historiami ich wzlotów i upadków. W międzyczasie przemyca też kilka gorzkich (lecz niezbyt odkrywczych) prawd o ludzkim pociągu do władzy oraz inherentnej ułomności systemów dyktatorskich.

"Jak zostać dyktatorem" to napisana przezabawnym i lekkim językiem książka o tematyce dość ciężkiego kalibru - dyktaturze. Książka ta, rzecz jasna z przymrużeniem oka, jest napisana w formie poradnika dla każdego komu marzy się zostanie dyktatorem. Czytelnik znajdzie tutaj sporo faktów z życia wielu znanych i mniej znanych despotów. Autor porusza też same mechanizmy tego w jaki sposób rodzą się dyktatury. Jest to, tak jak napisano w przedmowie, lektura "zabawna i pouczająca". Ja mogę ją z czystym sumieniem polecić.

Książka z jednej strony zabawna, z drugiej bardzo smutna. Mamy tutaj instrukcję, jak zostać dyktatorem. Co zrobić, żeby dojść do władzy, jakie są przywileje, jak zdobyć bogactwo. Porady napisane w zabawny sposób.
Wszystko byłoby fajnie, gdyby to nie była rzeczywistość. Bo gdzieś na świecie faktycznie istnieją osoby u władzy, które to wszystko posiadają i doszły do tego w ten, czy inny sposób, a po drodze zamordowały, okradły, zgwałciły wielu ludzi. I większość pozostała bezkarna, dożywając swojej śmierci w jakimś luksusowym domu we Francji. I najgorsze w tym wszystkim jest to, że niewiele można z tym zrobić, po pokonaniu jednych, będą następni, być może jeszcze gorsi. Ta książka dowodzi również zakłamaniu rządów współczesnych mocarstw, które są w stanie tolerować despotów i ich poczynania, dopóty sami mają z tego jakieś korzyści. I po drugie - oczywistym faktem jest, że większość bądź też wszyscy despoci świata (takowej wiedzy niestety nie mam) są mężczyznami. Czyż więc życie nie byłoby o wiele prostsze i spokojniejsze bez nich? :) Przykre, że mężczyźni muszą karmić swoje ego w taki sposób.
Odsyłam do lektury.

///14.05.20///

Przezabawna książka, z której można się pośmiać i czegoś dowiedzieć.

Przezabawna książka, z której można się pośmiać i czegoś dowiedzieć.

Bardzo zabawna,pełna niezwykłych ciekawostek książka. Oprócz całego humoru przekazuje mnóstwo informacji dotyczących przeszłych i współczesnych dyktatorów, ukazuje ich słabości i spryt. Polecam!

• Literatura faktu
  • 2017