Przez trud do gwiazd

Silverq21 Silverq21
02.02.2017
Okładka książki George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia Brian Jay Jones

George Lucas. Imię i nazwisko oznaczające kogoś, kto pod wieloma względami zmienił nasze życie. Nie tylko stworzył uniwersum, które zafascynowało kolejne pokolenia. To człowiek, który zmienił kino. Pokazał zupełnie nowe możliwości spojrzenia na dziesiątą muzę, zarówno pod względem zarobkowym, czy może nawet bardziej esencjonalne – technologicznym. Jak napisać o żywej ikonie i nie popaść w sentymentalizm?

Przede wszystkim należy ciężko zapracować na nabranie odpowiedniej perspektywy. I to zadanie Brian Jay Jones wykonał na piątkę z plusem. Patrząc na ilość materiałów jakie zgromadził do swojej pracy, można złapać się za głowę. Widać, że autor chciał jak najdokładniej zapoznać się z swoim tematem. Nie zadowalał się pierwszą przeczytaną opinią. Kopał głębiej i głębiej w poszukiwaniu jakichkolwiek źródeł, które mogłyby pomóc mu lepiej poznać bohatera pisanej przez siebie opowieści.

Co najważniejsze, umiał z tych materiałów korzystać. Opis charakteru Lucasa, scenek z nim związanych i złożoności jako człowieka, budowany jest na każdym kroku. Bez względu na to, czy to cytowanie znajomego, artykułu prasowego, czy też metod pracy, wyłania się z tego portret stworzonej na przeciwnościach osobowości. Skrytego marzyciela, który gotów jest do ostatniej kropli krwi walczyć o swoją wizję. Przyjaznego faceta ubranego w trampki, dżinsy i koszulę z flaneli, a przy tym rekina biznesu, który wie, że w walce o zyski nie ma żadnych sentymentów.

Portret Lucasa jaki można tu zaobserwować jest fascynujący. Nie jest to w żadnym razie laurka dla wielkiego twórcy. Bardziej splot skomplikowanych zależności i ewolucji charakteru na przełomie lat. Jones fantastycznie uchwycił niejednoznaczność filantropa i krezusa zarazem. Jest tu miejsce na pochwały i fanfary, ale nie brakuje go także dla zasłużonych złośliwości czy uszczypliwości.

Wspomniany już przegląd materiału robi wiele dobrego także w kwestii wszelkich zakulisowych informacji. Fani oryginalnej trylogii czy postaci Indiany Jonesa znajdą tu dla siebie sporo smaczków. Z nową trylogią już tak dobrze nie jest, ale także to i owo da się wychwycić. Sam nie raz zadziwiony czytałem co niektórych informacji i z zapałem pochłaniałem kolejne anegdoty. No bo kto by pomyślał, że los „Gwiezdnych Wojen" w tak dużej mierze zależny był od „Czasu apokalipsy”?

„Gwiezdne Wojny i reszta życia” – to pozycja nie tylko dla fanów umieszczonego w tytule uniwersum. To gratka także dla osób zainteresowanych kinem, a przede wszystkim entuzjastów świetnie napisanych i nieoczywistych biografii. Brian Jay Jones odwalił kawał świetnej roboty i masę materiału przekształcił w niezwykle interesującą i wciągająca historię. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że moc jest w tej lekturze silna.

Patryk Rzemyszkiewicz