Morze po kolana

Okładka książki Morze po kolana
Marcin KołodziejczykMarcin Podolec Wydawnictwo: Wielka Litera komiksy
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2016-10-26
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-26
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380321267
Tagi:
komiks reportażowy miłość nuda śmierć
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
283 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
162
161

Na półkach:

„Morze po kolana” ma w sobie to, co jest najważniejsze w dobrze skonstruowanym komiksie – współgrające ze sobą na każdym poziomie słowo i obraz. Kolorystyka kadrów różni się ze względu na typ przekazywanych treści. Bure, brązowawe barwy są zarezerwowane dla teraźniejszości (okres poza sezonem w nadmorskiej miejscowości), czarno-białe dla często przywoływanych wspomnień, bladoniebieskie wskazują na fantazje po spożyciu alkoholu (w komiksie nazwane są „upiększaniem rzeczywistości”), natomiast dominacja zieleni zapowiada nadchodzący sezon turystyczny (a pewnie i kojarzoną z tym kolorem nadzieję na lepszą przyszłość – nawet jeśli ma to być przyszłość zamykająca się w okresie wakacyjnym). Na wszystkie rysunki, bez względu na przeważające w danym momencie kolory, nałożony jest jakby brudny, zanieczyszczony filtr. Dorzućmy do tego bardzo regularne, płynne, często symetryczne kadrowanie, które odpowiada rytmowi niespiesznej narracji. Od tej reguły znalazłam tylko jeden wyjątek, rzecz jasna usprawiedliwiony treścią, łamiący ustalone tempo – dzięki czemu komiks zyskuje swoisty poetycki sznyt.

Wszystko to koresponduje z odpowiednio ukształtowaną warstwą słowną – w komiksie więcej jest ramek z narracją niż dymków z dialogami. Co więcej, narracja ta prowadzona jest krótkimi, celnymi, sprawozdawczymi zdaniami z perspektywy głównego bohatera, niedoszłego polonisty Mariana, człowieka o wyraźnie refleksyjnej osobowości (choć może trochę chowanej przed światem). Marian opowiada nam o tym, co zna, czyli – jak to się ładnie mówi, żeby nie mówić, że o niczym – o życiu. Jeśli nie chcemy powtarzać użytych już wcześniej wyrażeń (typu „nadmorska miejscowość poza sezonem”, „nuda”, „apatia”) ani dorzucać podobnych, mocno z nimi związanych (typu „brak perspektyw”, „samo życie”), trudno opowiedzieć coś więcej o treści „Morza po kolana”. Ale tak najprawdopodobniej miało być – bez wyraźnej puenty, bez nadmiernej głębi. Ostatecznie jest to opowieść o miejscu i ludziach zanurzonych po kolana w morzu zwanym życiem: całkiem płytko, ale wystarczająco głęboko, by musieć brnąć przez nie z dużą trudnością.

Cała recenzja do przeczytania na: http://zcyklu.pl/na-czasie/505/Zycie-po-kolana.

„Morze po kolana” ma w sobie to, co jest najważniejsze w dobrze skonstruowanym komiksie – współgrające ze sobą na każdym poziomie słowo i obraz. Kolorystyka kadrów różni się ze względu na typ przekazywanych treści. Bure, brązowawe barwy są zarezerwowane dla teraźniejszości (okres poza sezonem w nadmorskiej miejscowości), czarno-białe dla często przywoływanych wspomnień,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    344
  • Chcę przeczytać
    175
  • Posiadam
    72
  • Komiksy
    37
  • Komiks
    25
  • 2018
    9
  • 2019
    7
  • Komiks
    5
  • 2022
    4
  • Komiks
    4

Cytaty

Więcej
Marcin Podolec Morze po kolana Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także