25. godzina

Tłumaczenie: Marta Lewandowska
Wydawnictwo: Jawa
The 25th Hour

Czy można zmienić swoje życie w jeden dzień? Trzymająca w napięciu i hipnotyzująca opowieść o wielkomiejskim czyśćcu, o człowieku zawieszonym pomiędzy przestępstwem a karą. Wszystko, czego chciał Monty Brogan, dorastając - to zostać strażakiem. Teraz ma zacząć odsiadywać siedmioletni wyrok w federalnym zakładzie karnym za handel narkotykami. Ostatnie dwadzieścia cztery godziny wolności...

Czy można zmienić swoje życie w jeden dzień?

Wszystko, czego chciał Monty Brogan, dorastając - to zostać strażakiem. Teraz ma zacząć odsiadywać siedmioletni wyrok w federalnym zakładzie karnym za handel narkotykami. Ostatnie dwadzieścia cztery godziny wolności spędza ze swoją dziewczyną i dwoma najlepszymi przyjaciółmi ze studiów: wysokich lotów specjalistą od transakcji giełdowych i nauczycielem idealistą. Minuty upływają i Monty korzysta z ostatniej szansy, by mieć wszystkie możliwe atuty po swojej stronie. Grozi mu, że dzisiaj zostanie zamordowany. Próbuje odgadnąć, kto go wydał policji. Podejmuje najważniejszą decyzję swojego życia.

Przemykając od kopalni pieniędzy na Wall Street do sal i scen z nocnego klubu w centrum Manhattanu, od enklawy tłumu Rosjan do dzielnic starych imigrantów, "25 godzina" wywołuje pulsujące rytmy i ostre kontrasty w zgiełku miasta. "25 godzina" zwiastuje nadejście największego gracza współczesnej literatury. Takiej powieści jeszcze nie było. Autor zaskakuje czytelnika treścią i formą.

Na podstawie książki "25 godzina" David Benioff napisał scenariusz do filmu o takim samym tytule. Wyreżyserował go Spike Lee, a Edward Norton zagrał rolę głównego bohatera. "25 godzina" jest już bestsellerem w Stanach Zjednoczonych i stała się kultową powieścią. Od krytyków literatury i czytelników - otrzymuje najwyższe noty.

Pan_tamburyn | 2014-08-19

Od zawsze książkę uznaje się lepszą od jej ekranizacji. Zawsze to literacki pierwowzór jest lepszy od filmu. Czy tak samo wygląda sytuacja z "25. godziną"?

Choć sam film oglądałem dość dawno i nie pamiętam moich odczuć w stosunku do niego, to jednak kojarzy mi się dobrze. Choć on nie jest przedmiotem opinii, to może być przydatny jako wyznacznik.

Przechodząc do meritum. Benioff wymyślił bardzo fajną, świeżą historię, którą dobrze się czyta. Autor nie przejawia tu większych ambicji, nie bawi się formą czy stylistyką. Tworzy bardzo wyrazistych bohaterów - przyjemnego dilera Monty`ego, najsprawniej poruszającego się przechodnia w Nowym Jorku - Jakoba, czy nieco cynicznego Franka. Benioff dokłada do tego także przyjemną historię. Przyjemną - bo nie potrafiłem dobrać lepiej pasującego słowa, historia jest ciekawa, jak pisałem wcześniej i dość łatwa w odbiorze.

Więc jak wygląda porównanie z filmem? Oba dzieła są na podobnym poziomie. Przyjmując terminologię bokserską [Monty by się nie...

Katarzyna Kunowska | 2015-01-08

Uwielbiam film Spike'a Lee nakręcony na podstawie tej książki. Rewelacyjny. Polubiłam również tę książkę. O życiu, które ma tyle samo barwnych kolorów co szarości, o męskiej przyjaźni, o Nowym Jorku, wreszcie o psie. Autor stworzył wyrazistych bohaterów z krwi i kości, a pomysł by akcja działa się tylko podczas jednej doby okazał się bardzo dobry.
Fajna, prawdziwa opowieść.

Luka | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Zawsze wybieram książkę przeczytawszy najpierw jej zapowiedź z tyłu okładki. W końcu muszę wiedzieć o czym jest coś czemu poświęcę parę następnych dni.
Tym razem było inaczej. Na wybranie książki w bibliotece miałam góra 10 minut. Próbowałam wybrać po okładce, ale żadna mnie nie zachwyciła. Potem zaczęło się szukanie oryginalnego tytułu, no tutaj przynajmniej coś się znalazło: "25 godzin". Tylko czemu, u licha nie ma z tyłu opisu. Może jest w środku na pierwszej karcie? Jednak nie. Nigdzie nie ma streszczonej historii. Otworzyłam pierwszy rozdział. Coś mi podpowiedziało "Weź" i wzięłam.
Zaczęłam spokojnie czytać, w fotelu, z kawą w prawej ręce. Powoli zaczęłam zagłębiać się w historię Monty'ego. Po pierwszych stronach już wiedziałam, że nie będę żałować wyboru w bibliotece.
"25 godzin" nie jest książką- wyciskaczem łez, horrorem, kryminałem, nic z tych rzeczy. Bardziej podciągnęłabym ją pod obyczajową. Jednak coś tutaj nie pasuje. Gdyby to była zwyczajna, obyczajowa powieść...

Dae | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Benioff napisał dobrą pierwszą powieść – powieść w zasadzie bez akcji, opartą na dialogach i pozornie niewiele wnoszących scenkach, z dużą liczbą istotnych postaci. W obranej przez siebie konwencji odnalazł się znakomicie, a na niespełna 250-ciu stronach zdążył pochylić się nad każdym z bohaterów i w przekonujący sposób nakreślić ich rozterki. Jestem pełen uznania i nie dziwię się, że Benioff jest obecnie rozchwytywanym scenarzystą.
Na temat samej "25. godziny" możnaby napisać znacznie więcej – rozłożyć ją na czynniki pierwsze albo odnieść się do filmowej adaptacji. Jednak zamiast tego chciałbym skorzystać z możliwości publicznej wypowiedzi i napisać parę słów przestrogi na temat polskiego wydania, które jest nie mniej zdumiewające niż sama powieść.
Zdumiewający – karygodny wręcz – jest w tym przypadku fakt, iż Wydawnictwo Jawa dopuściło do wydania na polski rynek tak obrzydliwego, uwłaczającego czytelnikowi, tłumaczenia. Jego autorka, pani Marta Lewandowska, nie dość, że zdaje się...

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 20 marca 2010

Montgomery Brogan – dwudziestosiedmiolatek, który marzył o zostaniu strażakiem, ma przed sobą 7 lat w więzieniu za handel narkotykami. Poznajemy go w przeddzień, kiedy to ostatni raz ma spotkać się z przyjaciółmi: swoją dziewczyną Naturelle, dość niejednoznaczna w swoim zachowaniu, sama nie wie czego chce; Frankiem - specjalistą od transakcji giełdowych, pewnym siebie i cwanym oraz Jakobem – zakompleksionym, nieśmiałym, szukającym siebie i swojego miejsca w życiu nauczycielem. Ostatni wieczór jest pełen przemyśleń, podsumowań ale też lęków, każdego z bohaterów. To chwila prawdy, również dla przyjaźni głównych bohaterów.

To dość ciekawe doświadczenie duchowe ale zarówno trzymająca w napięciu powieść sensacyjna . (Są porachunki z Rosjanami, nielegalne interesy.) Co można zrobić w ciągu 24h? Czy w tym czasie przychodzi do głowy człowiekowi, który kolejne 7 lat swojego życia musi spędzić w więzieniu. Który nie wie, czego spodziewać się po wyjściu stamtąd ani czy w ogóle spodziewać...

Patryk | 2014-04-12
Przeczytana: marzec 2014

Bardzo przyjemnie się czyta przy muzyce z filmu na jej podstawie :)

Adrianna Strzyżewska | 2011-06-04
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Tak już mam, że lubię Edwarda Nortona (zagrał głównego bohatera książki w ekranizacji) i oglądam z nim filmy. Na ten film też już jakiś czas temu trafiłam, ale szczególnie mnie nie porwał. Przynajmniej na tyle, abym go zapamiętała. Książka za to wryła mi się w głowę i zakończenie mam ciągle przed oczami.
Historia napisana jest bardzo sprawnie i obrazowo - nie pamiętałam scen z filmu, ale moja głowa sama tworzyła obraz. Książkę przeczytałam bardzo szybko, nie byłam w stanie oderwać się od lektury licząc godziny do zakończenia a nie strony.
Opowieść o ludziach, którzy na chwilę zatrzymali się w czasie i myślą nad swoim życiem, życiem swoich przyjaciół. Chociaż każdy zna odpowiedzi, nikt nie zadaje pytań. Czemu? Czasami zbyt oczywiste odpowiedzi są zwyczajnie niepotrzebne.
Polecam, już dawno nie czytałam tak dobrej książki rozbijającej na małe kawałki osobę głównego bohatera.

Salma | 2014-05-13

Książka bardzo długo stała na półce, by wreszcie od niechcenia (raczej z przypadku) wpaść w moje ręce. Wcześniej widziałam film (podobał mi się), ale stwierdziłam, że w książce nie znajdę niczego ciekawego. Bo co niby można napisać o ostatniej dobie na wolności faceta, który wybiera się właściwie na resztę życia do więzienia? Okazuje się, że można napisać całkiem niezłą książkę, którą czyta się niemal tak szybko, jak szybko upływają godziny ostatniej doby wolności głównego bohatera. Porównując z filmem (o ile pamięć mnie nie myli) - dużo dokładniej nakreślone są sylwetki pozostałych postaci. Nie brakuje w książce napięcia związanego z upływem czasu, które dodatkowo potęgują przemyślenia Montiego. Rzeczywiście, była to dobra książka dla adaptacji filmowej.

falk | 2014-03-07

Tym razem zawiodłam się na Benioffie. "Miasto złodziei" było o niebo lepsze. Tak naprawdę nie wiadomo czym ta książka ma być. Nie ma akcji, język średni(czy to wina przekładu?). Do jakiego czytelnika jest kierowana? Bohaterowie tylko naszkicowani, wątki niepokończone. Dialogi dobre, błyskotliwe, dlatego daję cztery gwiazdki. Nie widziałam filmu, być może dobry reżyser byłby w stanie wykorzystać ukryty potencjał powieści, która formą nawet przypomina scenariusz.

kosterz | 2013-06-04

Książka zupełnie bez akcji. Anemiczny punkt kulminacyjny, niedokończone wątki, niestety nie rozumiem zupełnie fenomenu Benioffa.