Miasto złodziei

2010-04-21
2010-04-21
Andrzej Ziembicki
II wojna światowa Leningrad Blokada Leningradu

Okładka książki Inside HBOs Game of Thrones II David Benioff, Bryan Cogman, George R.R. Martin
Inside HBOs Ga... David Benioff, Brya...
Okładka książki Inside HBOs Game of Thrones David Benioff, Bryan Cogman, George R.R. Martin
Inside HBOs Ga... David Benioff, Brya...

Bardzo dobra pozycja osadzona w czasach drugiej wojny światowej. W przytłaczający obraz tamtych czasów wpleciony specyficzny humor bohaterów. Jest warta akcja, książkę czyta się szybko. Czytając między wierszami można dużo wywnioskować co przeżywała ludność rosyjska podczas oblężenia Leningradu. Polecam w chłodne zimowe wieczory. Dobry klimat i fabuła robią robotę.

Powieść ta, która została mi polecona przez innego czytelnika, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Z rozdziału na rozdział zaczynałam współodczuwać z bohaterami, tak, by na końcu poczuć, że koniec tej historii to koniec pewnego rodzaju przyjaźni. Niesamowite jest to, że tak wiele wydarza się na kartach (może i niedługiej) powieści w ciągu zaledwie kilku dni. Niezaznajomiona zbyt dobrze z historią oblężenia Leningradu byłam wielokrotnie zszokowana jego opisami, które później odczytując w innych źródłach, okazywały się niestety prawdziwe. Wątki humorystyczne w tej książce, jak sama idea zdobycia tuzina jaj w głodującym przez wszystkich kraju, są dodatkowym elementem, który sprawia, że historię Lwa i Koli czyta się z zapartym tchem. Dialogi, niejednokrotnie dosyć sprośne, na co się szczerze mówiąc nie nastawiałam, potrafią wywołać na twarzy czytelnika lekki uśmiech. A przy historii wojennej to przecież nie takie proste.

Wybitny obraz rzeczywistości wojennej w Leningradzie, gdzie na piekło stalinizmu nałożyło się piekło hitlerowskiej napaści. Jest to powieść wielopoziomowa ; opowieść drogi, której groteskowy cel stanowi klamrę dla przerażająco realnych sytuacji; opowieść o przyspieszonym dojrzewaniu 17latka gdy wartości spotykają się z brakiem wszelkich wartości; opowieść o braterstwie i byciu "człowiekiem", opowieść o bestialstwie wojny, woli życia i nadziei . Od strony formalnej zachwyciła mnie umiejętność autora, by tak ciężkie tematy pokazać w sposób na tyle lekki (głownie dzięki wspaniałej postaci Koli- inteligentnego , przyjacielskiego erotomana ),ze bez spłaszczenia i pop-wojny można było niekiedy nawet się uśmiechnąć

Chyba najlepsza książka o tematyce drugiej wojny światowej. jaką przeczytałem. Dla mnie rewelacja!

Książek o wojnie przeczytałam wiele, ale niewiele pozycji urzekło mnie tak, jak ta. Jest to historia kilku dni z oblężenia Leningradu i nieprzeciętnej misji zdobycia tuzina jajek w głodującym mieście.

Postaci są nietuzinkowe. Dywersant i nastolatek stają obok siebie ramię w ramię, aby wypełnić niemożliwe zadanie i tym samym uratować się od śmierci głodowej. Napotykają przy tym całą gamę różnorakich osobowości i mają wiele niespodziewanych przygód.

Książka zachwyciła mnie mnogością pojawiających się u mnie emocji podczas lektury. Były chwile zdumienia, smutku i grozy, ale też wiele śmiesznych momentów. Raz niemal popłakałam się do łez.

Serdecznie zachęcam do lektury.

David Benioff jest całkiem niezłym hollywodzkim scenarzystą,widziałem kilka filmów z jego scenariuszem i były porcją solidnej rozrywki.Na pisaniu filmowych historii nie poprzestał i zmierzył się z rolą literata.To historia wojenna,której akcja dzieję się w 1942 roku w ówczesnym Leningradzie i okolicach.Główny bohater został złapany przez NKWD za plądrowanie zwłok,a żeby uniknąć egzekucji dostaje zadanie od wysoko postawionego porucznika żeby dostarczyć tuzin jajek na jego wesele.W wyprawie towarzyszy mu spotkany przypadkowo dezerter.Po drodze bohaterowie,będący w samym środku wojny i niemieckich bombardowań,mają wiele przygód,a cała akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku dni.Muszę przyznać,że patrząc na bardzo wysoką średnią oczekiwałem czegoś więcej.Będąc miłośnikiem rosyjskiej literatury po prostu nie kupuję tej historii napisanej z amerykańskiej perspektywy.Klimat,dialogi,same realia wojenne,nie było to dla mnie realistyczne,nie potrafiłem wczuć się w fabułę i poczuć tego całego okrucieństwa.Zdecydowanie bardziej polecam sięgnąć np. po "Zapiski oficera Armii Czerwonej",to było zdecydowanie lepsze.Jako niezobowiązująca rozrywka się sprawdzi,był to dobry i solidny poziom.Ale nic więcej.

Jestem zdziwiona. Nie spodziewałam się, ze fabuła będzie tak ciekawa. Sięgnęłam po nią przez przypadek, przeczytałam o niej na Lubimyczytac.pl:). Zakończenie mnie zaskoczyło i poruszyło. Polecam. Warto przeczytać.

To jest taka historia, że gdyby ją wyjąć z kontekstu historycznego i dodać kilka detali, byłoby niezłe post-apo. Ale właśnie ta wojenna rzeczywistość nadaje smaku, choć to może nie najlepsze słowo. Nie potrafię sobie wyobrazić potworności oblężonego Leningradu, pomimo przeczytanych książek i obejrzanych filmów. Dla mnie to jest coś, co wymyka się zrozumieniu i skąd blisko już jest do granicy surrealizmu. I właśnie po tej granicy balansuje opowieść o dwóch chłopcach, z dwóch różnych światów, połączonych jedną drogą i groteskowym zadaniem do wykonania. I nie wiadomo już gdzie kończą się wspomnienia a zaczyna fikcja, bo w tych obłąkanych czasach wszystko mogło się zdarzyć.

Zaczęłam tej książki słuchać dość przypadkowo, tak o, do zmywania naczyń, nie spodziewałam się po sobie takiego zaangażowania, ale wczorajszy wieczór spędziłam ciągnąc psy na indywidualne spacery i szorując kuchnię, by tylko móc słuchać (bo nie umiem robić tego bez wykonywania innej, monotonnej czynności, momentalnie się rozpraszam). Ostatnie pół godziny spędziłam na kuchennej podłodze, zasłuchana i przerażona przewidywanym zakończeniem.
Benioff wymierzył idealne proporcje, rzecz wszak dzieje się w Leningradzie, co daje pole do popisu dla wydarzeń, które mogą wywołać mdłości. Jemu udało się opisać rzecz tak, by była okrutna i surowa, ale przy tym do zniesienia, głównie dzięki narnijskim bohaterom, wyjętym wprost z przyzwoitej powieści dla młodzieży, dobrych i jednających sobie sympatię czytelników, ich relacja była jedną z tych, w które się rzeczywiście wierzy i lubi. Nie jestem fanką scen gore, dlatego naprawdę mi ulżyło - były momenty przerażenia, było szybciej walące serce, była rezygnacja z obiadu, który gotowałam, gdy wydarzyła się paskudniejsza scena, ale to wszystko, cóż, wpisuje się w historię Leningradu. Bez jednoczesnego udawania, że autor był tam i odczuł to wszystko - a bez tego chyba nie wypada rzeczy opisywać zbyt szczegółowo, bo to nie jest temat adekwatny do melodramatycznych szopek.
Kilka razy myślałam, że przydałoby się wspomnieć o reakcji głównych bohaterów, bo nie mogliby na coś nie zareagować, ale książka prawdopodobnie liczyłaby z tysiąc stron, a i tak jakiejś refleksji by brakło, bo, jak już mówiłam milion razy - to Leningrad.
To była solidna powieść, naiwność nie zgrzytała, odrobina idealizmu również nie.
Powtarzam się jak stara płyta, ale cóż, panie i panowie, tak było, polecam.

Znakomity humor i fabuła

Znakomity humor i fabuła