Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?

Okładka książki Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?
Frans de Waal Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
436 str. 7 godz. 16 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Are We Smart Enough to Know How Smart Animals Are?
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Data 1. wydania:
2016-04-25
Liczba stron:
436
Czas czytania
7 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378866435
Tłumacz:
Łukasz Lamża
Tagi:
homo sapiens psychologia paleobiologia prymatologia
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Człowiek też zwierzę



868 346 50

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
219 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
644
487

Na półkach: , , , , , , ,

To moja druga książka de Waala, znanego badacza małp naczelnych, i zwierząt w ogóle, wiedziałam więc czego mogę się spodziewać. Przystępnie napisanej książki o mocach poznawczych zwierząt. Miałam pewne obawy, że autor skupi się na swojej działce badawczej, na szczęście przytoczył ogrom informacji o różnych gatunkach, włączając w to bezkręgowce. Książka nie jest jedynie zbiorem mniej lub bardziej zaskakujących anegdot na temat myślenia zwierząt, ich umiejętności społecznych (budowanie sojuszy, rozróżnianie pozycji w stadzie, godzenie się po konflikcie itp.), sposobów komunikacji, planowania i pamiętania. Nie mniej interesujące są opisy badań tych zaobserwowanych zachowań, tak, by mieć pewność, że są wynikiem aktywności poznawczej, a nie zwykłych instynktów. Bez wątpienia prowadzenie badań na tak nietypowej grupie obiektów wymaga szczególnej dbałości o poprawność metodologiczną, a ja bardzo sobie cenię rzetelność w pracy naukowej. Tym bardziej, że dyscyplina uprawiana przez de Waala budzi kontrowersje - chcąc nie chcąc - zrzuca człowieka z piedestału pokazując, że przymioty kiedyś uznawane za unikalne dla ludzi, występują dość powszechnie u zwierząt. To oczywiście wiąże się z pytaniem o świadomość, jej definicje, o naszą wyjątkowość jako gatunku używającego narzędzi czy potrafiącego operować pojęciami przeszłości czy przyszłości. Ogromna część tego, co nazywamy poznaniem, u ludzi znajduje wyraz w mowie. Badanie zwierząt pod tym względem jest wielokrotnie bardziej skomplikowane. Nie można włożyć zwierzaka do rezonansu magnetycznego i obserwować które ośrodki w mózgu są aktywne (chociaż są psy, które da się tak badać, ale to wyjątek). Ale można umieścić lustro w zasięgu wzroku, kazać bawić się w 'memory' albo podglądać jak rozprzestrzeniają się zwyczaje w grupach małp, które nauczyły się myć ziemniaki przed jedzeniem.
Wreszcie autor pisze o rozwoju badań nad poznaniem u zwierząt, od skromnych początków, przez okres panowania behawiorystów (często okrutnych wobec badanych zwierząt - na przykład głodzących je, żeby miały większą motywację do uczenia się!), pierwsze obserwacje Jane Goodall, aż do czasów współczesnych.
Jak mantra przewija się przez książkę stwierdzenie Karola Darwina, że różnice między ludźmi a zwierzętami są różnicami STOPNIA, a nie RODZAJU. Dla mnie to intrygująca myśl i fascynujący temat. Warto przeczytać, szczególnie jeśli wydaje się wam, że autor przesadza i przypisuje zwierzętom większe umiejętności niż powinien.

To moja druga książka de Waala, znanego badacza małp naczelnych, i zwierząt w ogóle, wiedziałam więc czego mogę się spodziewać. Przystępnie napisanej książki o mocach poznawczych zwierząt. Miałam pewne obawy, że autor skupi się na swojej działce badawczej, na szczęście przytoczył ogrom informacji o różnych gatunkach, włączając w to bezkręgowce. Książka nie jest jedynie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    821
  • Przeczytane
    258
  • Posiadam
    100
  • Teraz czytam
    26
  • Popularnonaukowe
    15
  • 2021
    7
  • Przyroda
    7
  • Ulubione
    7
  • Zwierzęta
    6
  • Chcę w prezencie
    6

Cytaty

Więcej
Frans de Waal Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Zobacz więcej
Frans de Waal Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Zobacz więcej
Frans de Waal Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także