Cicha władza mikrobów

Wydawnictwo: Bukowy Las
10% Human
organizm, mikroby, człowiek
popularnonaukowa

Jak i dlaczego drobnoustroje w ciele człowieka wpływają na zdrowie i szczęście W człowieku jest tylko 10% człowieka. Na każdą z komórek ludzkiego ciała przypada dziewięć uzurpatorskich obcych komórek, nie składamy się więc tylko z mięśni i kości, ale także z bakterii i grzybów. Jesteśmy chodzącymi koloniami drobnoustrojów! Do niedawna uważano, że te mikroby prawie nie mają znaczenia, ale...

Jak i dlaczego drobnoustroje w ciele człowieka wpływają na zdrowie i szczęście

Do niedawna uważano, że te mikroby prawie nie mają znaczenia, ale odkrycia naukowe dowodzą, że one tak naprawdę zarządzają naszymi organizmami, a bycie zdrowym człowiekiem jest bez nich niemożliwe.
W swej odkrywczej, przełomowej książce brytyjska biolog Alanna Collen omawia najnowsze badania naukowe, ukazując, jak drobnoustroje zasiedlające ciało człowieka wpływają na wagę, układ odpornościowy, zdrowie psychiczne, a nawet życiowe wybory! Twierdzi, że wiele współczesnych chorób, i to nie tylko schorzeń jelit, ma źródła w tym, że nie potrafimy pielęgnować najbardziej podstawowej i trwałej relacji, tej, która łączy nas z osobistą kolonią mikrobów. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do komórek ludzkich, możemy modyfikować żyjące w nas mikroby.

źródło opisu: https://bukowylas.pl

źródło okładki: https://bukowylas.pl

Arturion | 2016-12-02

Podobno w człowieku jest tylko 10% człowieka. Nie mam podstaw twierdzić, że jest inaczej. Zresztą czasem tak podejrzewałem... Jesteśmy skolonizowani przez bakterie i grzyby. Czy już się bać? Niekoniecznie - przecież bez nich po prostu nas nie ma. A tak wielu autorów SF ma podstawy do snucia ciekawych wizji.
Collen twierdzi, iż drobnoustroje tworzące nasze ciała wpływają na wagę, układ odpornościowy, zdrowie psychiczne, a nawet życiowe wybory. Biorąc pod uwagę, że na to ostatnie wpływa nie raz samopoczucie, nie ma powodu wątpić. Jak coś z naszymi mikrobami nie tak, samopoczucie nam się psuje... Aż strach czasami wziąć antybiotyk!
Pocieszeniem jest, że możemy wpływać, na to, jakie mikroby nas zasiedlają. Ale przed naukowcami jeszcze naprawdę dużo pracy.
Książka ciekawa, niezła merytorycznie i w dodatku fajnie wydana.

Lami | 2017-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2017

książka potrzebna oraz ładnie wydana, temat baaardzo ciekawy, ale do bólu przegadana.
oparta na rzetelnych publikacjach (science, nature, journal of ...) lecz napisana nieprzyswajalnym, nienaukowym, w ogóle dziwnym językiem.
każdy rozdział ma osobny spis ponumerowanych źródeł wiedzy, ale brak indeksów w tekście utrudnia dotarcie do nich. warto pamiętać, że pomysłodawca badań/lider zespołu, w publikacji podawany jest na końcu listy autorów, więc np. jak odnaleźć artykuł opisany w tekście (str. 192) "zespół kierowany przez Martina Blasera wykazał", który w spisie figuruje jako "Cho I. i inni"? Częściowym ratunkiem może być tylko rok publikacji badań.
Po szumnych zapowiedziach reklamowych wydawcy, zakończenie książki nieodparcie przywołuje powiedzenie: "góra urodziła mysz". a szkoda.

Hator | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017