Are We Smart Enough To Know How Smart Animals Are?

Wydawnictwo: W. W. Norton & Company
Are We Smart Enough To Know How Smart Animals Are?
angielski
KasiaNitka91

A New York Times Bestseller From world-renowned biologist and primatologist Frans de Waal, a groundbreaking work on animal intelligence destined to become a classic. What separates your mind from an animal’s? Maybe you think it’s your ability to design tools, your sense of self, or your grasp of past and future―all traits that have helped us define ourselves as the planet’s preeminent...

A New York Times Bestseller

What separates your mind from an animal’s? Maybe you think it’s your ability to design tools, your sense of self, or your grasp of past and future―all traits that have helped us define ourselves as the planet’s preeminent species. But in recent decades, these claims have eroded, or even been disproven outright, by a revolution in the study of animal cognition. Take the way octopuses use coconut shells as tools; elephants that classify humans by age, gender, and language; or Ayumu, the young male chimpanzee at Kyoto University whose flash memory puts that of humans to shame. Based on research involving crows, dolphins, parrots, sheep, wasps, bats, whales, and of course chimpanzees and bonobos, Frans de Waal explores both the scope and the depth of animal intelligence. He offers a firsthand account of how science has stood traditional behaviorism on its head by revealing how smart animals really are, and how we’ve underestimated their abilities for too long.

People often assume a cognitive ladder, from lower to higher forms, with our own intelligence at the top. But what if it is more like a bush, with cognition taking different forms that are often incomparable to ours? Would you presume yourself dumber than a squirrel because you’re less adept at recalling the locations of hundreds of buried acorns? Or would you judge your perception of your surroundings as more sophisticated than that of a echolocating bat? De Waal reviews the rise and fall of the mechanistic view of animals and opens our minds to the idea that animal minds are far more intricate and complex than we have assumed. De Waal’s landmark work will convince you to rethink everything you thought you knew about animal―and human―intelligence.

źródło opisu: W. W. Norton & Company, 2016

źródło okładki: http://books.wwnorton.com/books/Are-We-Smart-Enoug...»

Zuba | 2017-06-25
Przeczytana: 21 czerwca 2017

To moja druga książka de Waala, znanego badacza małp naczelnych, i zwierząt w ogóle, wiedziałam więc czego mogę się spodziewać. Przystępnie napisanej książki o mocach poznawczych zwierząt. Miałam pewne obawy, że autor skupi się na swojej działce badawczej, na szczęście przytoczył ogrom informacji o różnych gatunkach, włączając w to bezkręgowce. Książka nie jest jedynie zbiorem mniej lub bardziej zaskakujących anegdot na temat myślenia zwierząt, ich umiejętności społecznych (budowanie sojuszy, rozróżnianie pozycji w stadzie, godzenie się po konflikcie itp.), sposobów komunikacji, planowania i pamiętania. Nie mniej interesujące są opisy badań tych zaobserwowanych zachowań, tak, by mieć pewność, że są wynikiem aktywności poznawczej, a nie zwykłych instynktów. Bez wątpienia prowadzenie badań na tak nietypowej grupie obiektów wymaga szczególnej dbałości o poprawność metodologiczną, a ja bardzo sobie cenię rzetelność w pracy naukowej. Tym bardziej, że dyscyplina uprawiana przez de Waala...

Carmel | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Jeśli ktoś, świadomy istnienia tej książki nie przeczyta jej, sam sobie zrobi krzywdę. Frans de Waal w dotychczas przetłumaczonych na polski publikacjach skupiał się na naczelnych. Jest jednym z przodujących prymatologów. "Bystre zwierzę" obejmuje zdecydowanie szerszy zakres tematów niż etologia naczelnych. To ważny głos w odwiecznej dyskusji nad domniemaną wyższością Homo Sapiens nad innymi organizmami. Narracja prowadzona jest na trzech poziomach, które się wzajemnie przeplątają i uzupełniają. Dostajemy więc, szczególnie w pierwszej połowie książki, opisy błędnych historycznych metodologii podejścia do badań zwierząt. Sporo miejsca de Waal poświęca na teoretyczne spory i syntezy koncepcji świadomości, umysłu, empatii, kooperacji i wielu innych zachowań zwierząt. Trzecia warstwa to liczne, zawsze celne, przykłady konkretnych eksperymentów, których przebieg i wnioski wielokrotnie mnie zaskakiwały.

W przypadku wątków opisujących metody badawcze nad zachowaniami zwierząt,...

whitesquirrel | 2017-03-26
Przeczytana: styczeń 2017

Na gorąco...Książka dla tych, którzy interesują się badaniami nad inteligencją zwierząt, a nie są ekspertami w tej dziedzinie :) Autor opowiada o badaniach nad zwierzętami, przytacza ciekawe anegdoty, opisuje poszczególne eksperymenty i konkurujące ze sobą szkoły i poglądy. Zaskoczyło mnie jak niewiele wiemy na temat zwierząt i jak wiele z tego „niewiele” jest wynikiem eksperymentów przeprowadzonych stosunkowo niedawno. W książce jest też trochę o strachu świata nauki przed porównywaniem i zrównaniem człowieka z innymi gatunkami, a także o dyskomforcie, gdy zwierzęta okazują się zbyt podobne do nas lub zbyt zdolne. Autor przekonuje, że w niektórych przypadkach zaprzeczanie temu, że zwierzęta mogłyby mieć takie same lub porównywalne zdolności/cechy jak ludzie jest niezgodne z teorią ewolucji i stanem aktualnej wiedzy o zwierzętach.

Wydaje się, że głównym celem autora było uzmysłowienie nam, jak wiele jest jeszcze do odkrycia i że nie mamy podstaw, żeby oceniać zwierzęta jako...

Aleksandra | 2018-09-03
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Bardzo dobra, solidna merytorycznie i przede wszystkim nadająca się do czytania książka o zadziwiająco inteligentnych zwierzętach (wszystkich) i braku naukowych podstaw aby człowieka uznać za najiteligentniejsze z nich. Słowem: książka przewrotna i dająca do myślenia, bezpardonowo rozprawiająca się z naszymi, ludzkimi złudzeniami o hierarchii bytów. A jako że autorem jest de Waal to i czyta się to znakomicie, wciągająco a masa naukowych faktów jest z łatwością przyswajalna. Polecam

Cruorcia | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Rewelacyjnie napisana książka! Bardzo przystępny język. Gdy trzeba coś czytelnikowi wyjaśnić czy przybliżyć, to jest to robione, ale bez traktowania go jak idiotę, co bardzo sobie cenie; bardzo dużo przykładów wszelakich badań nad różnymi zwierzętami (choc głównie małpami), ale też mnóstwo subiektywnych, często emocjonalnych, opinii autora.
Gorąco polecam wszystkim miłośnikom zwierząt oraz badań nad nimi, zarówno w nature jak i w warunkach laboratoryjnych.

AngryMonkey | 2018-02-17
Przeczytana: 12 lutego 2018

Jest to kolejna książka, którą czytam, zawierająca badania naukowe i wiele autentycznych faktów z życia zwierząt.
Etologia okazała się nadwyraz ciekawa, w tym i psychologia poznawcza zwierząt. Autor zwraca uwagę na zaskakujące wyniki, a także na te badania, które „nie wyszły” z konkretnych powodów (które też tłumaczy).

Książkę połknęłam, czytało się płynnie i z zapartym tchem (mimo braku akcji, w końcu to żadne fantasy czy obyczajówka!).

Godna polecenia każdemu, kto ciekawy jest możliwości zwierząt – od tych najmniejszych pokroju muchy do największych zwierzaków lądowych i morskich!

agabla | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Początek zbyt podręcznikowy, potem sporo o szympansach, ale ogólnie bardzo dobra i ciekawa.

Kerszi | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Autor bardzo chce uczłowieczyć zwierzątka, jednak zbytnio nie jestem do tego przekonany.

azw2 | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018