Cena

Wydawnictwo: Ex Libris
83-87071-64-1
wybór mniejszego zła

Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła , a więc z problemem etycznym, dyskutowanym od stuleci przez wszelkich mędrców i demagogów, i ze zjawiskiem psychospołecznym, realizowanym od stuleci przez jednostki i każdą władzę, tak autokratyczną, jak demokratyczną. Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej wieczerzy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla biesiadników. Cokolwiek nie zrobią zostaną skażeni grzechem. W tej powieści dominują kwestie uniwersalne, ale nie brak również analizy ściśle polskich problemów.

Stary94 | 2019-04-19

Świetna książka, która moim zdaniem powinna się doczekać spektaklu teatralnego. Waldemar Łysiak stawia przed bohaterami powieści nie lada dylemat moralny. Każda decyzja pociągnie za sobą tragiczne konsekwencje. Fabuła godna greckiej tragedii. Ciekawym zabiegiem jest umiejscowienie akcji w zasadzie w jednym miejscu. Dyskusja i walka na argumenty pomiędzy bohaterami prawdziwie mistrzowska. Łysiak w najlepszej formie. Warto przeczytać.

1travel | 2019-03-20
Przeczytana: 16 marca 2019

bdb, ocenę obniża trochę dominująca dyskusja o religii z przewagą filozofa-ateisty. Świetny teatr tvp na podstawie tej powieści.

Aga_Droździewicz | 2019-03-06
Przeczytana: 2008 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Najgorsze nie jest to, że ludzie się oszukują, ale to, że człowiek dla własnego ,podłego oszustwa zawsze potrafi znaleźć jakieś usprawiedliwienie."

a poza tym to wspaniała kreacja postaci! Pozycja obowiązkowa.

Mysza | 2019-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 02 marca 2019

Książka znakomita, porusza kwestie uniwersalne i składnia do zastanowienia się nie tylko nad swoim życiem, ale życiem w ogóle. Moim zdaniem powinna być lekturą.

Giovanna | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

8/10 - dramat, tragedia, komedia. Większość akcji to dyskusja przy stole, która potrafi skłonić do rozważeń wypowiadanych tam słów, oraz czasami doprowadzić do śmiechu.
Świetna książka.

Dawid Rak | 2017-09-12
Przeczytana: 02 czerwca 2017

To ze Lysiak pisze inteligentne ksiazki wiedzialem zawsze, ale Cena jest jak dla mnie niesamowita. Swietnie napisana,czyta sie jednym tchem.

Grzegorz | 2017-08-17
Przeczytana: 2010 rok

Standardowo - Łysiak pisze rewelacyjnym językiem. Książka spośród innych tego autora wyróżnia się stosunkowo małą ilością cytatów i zwięzłą formą, opisując krótki, określony okres czasu.

SirMariUs | 2017-06-22

ksiazka warta przeczytania!
ciekawe jak Ty rozegralbys ta dyskusje ;)

Sylwester Andrzej | 2017-02-10
Przeczytana: 01 września 2016

Moja pierwsza książka Łysiaka polecona przez mojego kuzyna. Jak na początek to Pan Łysiak zaciekawił mnie swoim ,,dobrym piórem''. Książka która pokazuje dylemat między wyborem mniejszego zła. Oczywiście wiele jest tego typu książek aczkolwiek fabuła jest interesująca. Myślę, że warto będzie sięgnąć po kolejną kolekcję jego dzieł. Polecam.

Oskarek | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moim zdaniem książka ta mogłaby stać się inspiracją dla Philipa Zimbardora do napisania następnej pracy o otchłani ludzkiej psychiki w okolicznościach, kiedy na szali stawiane jest ludzkie życie. Uważam, że jest to idealny przykład tego, że nawet "dobrzy" ludzie są w stanie do podejmowania decyzji, których każdy uważa za wysoce niemoralne. Szczerze polecam.