Cena

Okładka książki Cena
Waldemar Łysiak Wydawnictwo: Ex Libris utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Ex Libris
2000-01-01
2000-01-01
83-87071-64-1
wybór mniejszego zła

więcej Więcej

Bardzo dobry dramat, który ma nie tylko za zadanie skłonić czytelnika do rozmyślań o tym, kim jest człowiek, i jak daleko można się posunąć w dokonywaniu wyborów i decyzji. Postaci niektóre nieco sztampowe, ale z krwi i kości, a to się liczy. I zaskoczenie na koniec. Zaskoczenie, które jest tak naturalne, tak prawdziwe, że nadaje książce drugiego blasku.
Przeczytałem ja...

Jestem pod wrażeniem wszechstronności autora.
Łysiak sprawdza się doskonale w różnych formach literackich.
"Cena" to doskonały dramat. Chyba nawet wystawiony w teatrze telewizji.
Zaskakujący finał.

Bardzo podobają mi się dwa ciekawe obrazy Salvadora Dalego znajdujące się na okładkach. Z przodu to "Ostatnia Wieczerza", z tyłu "Chrystus świętego Jana od Krzyża".

To coś pośredniego między dramatem scenicznym a powieścią; składa się z ośmiu aktów. Wszystko rozgrywa się w sali jadalnej w ciągu dwóch dni latem 1944 roku. Okolica Rudnika w Generalnym Gubernatorstwie. W...

Bardzo dobra rzecz! Zainteresowałam się nią po obejrzeniu spektaklu teatru telewizji o tym samym tytule (bardzo polecam, fajna obsada, dobra realizacja). Jest to teoretycznie książka o końcówce II wojny światowej i o okrucieństwie gestapo, jednak pod tą pierwszą warstwą historii kryje się traktat filozoficzny o etyce, religii i polityce. Daje mocno do myślenia, uważam, że...

Nasze polskie "12 gniewnych ludzi" - w wersji nieco uboższej jeżeli o tempo akcji chodzi, ale za to o wiele bardziej filozoficznej i bliższej natury człowieka.

Bardzo dobre to jest! Intryga zbudowana z zegarmistrzowską precyzją. Bohaterowie świetni, bardzo prawdziwi. Jedyna rzecz do której mógłbym się przyczepić to forma; to jest właściwie króciutki scenariusz lub sztuka teatralna, a nie pełnowymiarowa powieść. Aczkolwiek, dzięki skrótowym opisom można to odczytywać jako zaleta. Polecam!

Prawdziwa perełka! Ten kunszt w dialogach, te zwroty akcji. Tyle się dzieje w jednym pomieszczeniu przy jednym stole w jeden wieczór. Ostatnim razem w podobny sposób zachwycił mnie film "Dwunastu gniewnych ludzi". Ps. Zrealizowano również teatr telewizji o tym samym tytule. Szczerze POLECAM oba dzieła!

Kawał dobrej książki.

Bardzo dobra książka o dokonywaniu wątpliwie moralnych wyborów.
Pokazuje i zarazem pyta czy chodzenie na każde kompromisy, wchodzenie w układy jest potrzebne.

Cenna z autografem pozycja w mojej skromnej biblioteczce zawierająca w formie powieści z czasów okupacji Polski przez Niemcy w czasie II wojny światowej opis wykupywania więźniów z rąk Niemców. Pojawia się motyw zdrajcy oraz zawiązujących się wtedy "komitetów" zaufanych ludzi pełniących w II RP lub w czasie okupacji ważne funkcje od właścicieli ziemskich poprzez wojskowych...

• Chcę w prezencie
  • Literatura polska